Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

denunt calomnios

Buna ziua .Acum 1 an o persoana m-a reclamat pentru luare de mita(speta:a trecut pe rosu i-a fost retinut permisul . Persoana ,in plangere a sustinut ca a trecut pe galben ,si ca i-as fi pretins o suma de bani sa nu ramana fara permis).M-a reclamat la DGA si dupa 5 luni am primit NUP.In rezolutia de NUP,procuroarea constata ca fapta nu exista(pretinderea de bani),ba mai mult din probele administrate constata ca reclamantul a trecut la culoarea rosie a semaforului. Mai mult persoana a facut in paralel cu plangerea penala ,contestatie impotriva P.V. sustinand la fel , ca a trecut la culoarea galbena a semaforului.Instanta i-a respins plangerea pe motiv ca din probele administrate rezulta ca a trcut la culoarea rosie.Problema e ca pe latura civila.la contestatie,petentul a adus un martor care a declarat ca a trecut in urma reclamantului la culoarea galbena ,si a carui declaratie nu a fost retinuta la dosar,martor care nu a fost adus si la DGA pentru a fi audiat. Am facut plangere penala pentru denunt calomnios si pentru instigare la marturie mincinoasa.NU am facut si impotriva martorului ,astept ca procurorul sa se autosesizeze in privinta lui. Avand in vedere aspectele prezentate care sunt sansele sa obtin inceperea UP si trimiterea in judecata a celui care m-a reclamat?
Depuneti plangerea penala si sustineti-o cat mai bine. Sanse de reusita sunt.....
Pana la urma, nu cred ca trebuie sa suportati toate acestea din cauza unuia care are chef sa se razbune sau sau va poarte pe drumuri.
Buna seara.

Raportat la nelamuririle dvs. trebuie sa aveti in vedere cateva aspecte: infractiunea de denunt calomnios reprezinta reclamarea unei persoane pentru fapte ori incalcari ale legii penale care nu s-au savarsit in realitate.
Astfel in cazul in care prin NUP s-a constatat in mod cert ca dvs. nu ati savarsit infractiunea reclamata, eu apreciez ca vinovatia in mare masura este lamurita(nu 100%).
Reaua credinta in opinia mea se dovedeste automat in masura in care dvs. dovediti cu certitudine ca fapta reclamata nu a existat.
In masura in care veti dovedi acest aspect este foarte probabil sa obtineti o condamnare, iar pentru a combate masura amenzii administrative ar fi bine sa dovediti o cat mai mare vatamare.

Bafta.
Av Gociu Adrian
Nu s-a stabilit nimic concret prin NUP.
In primul rand NUP a fost determinat de lipsa de probe in acuzare.

Sa inteleaga si colegii mai bine dau un exemplu de scoala.
X ii baga mana in buzunar lui Z si atinge portofelul.
Z vede si striga.
Pana se uita cineva X si Z, primul isi retrage mana din buzunar.Portofelul ramane in buzunar dar nu a vazut nimeni.

Z il duce pe X la politie.Merg doar ei doi.
La politie X declara ca nu i-a bagat mana in buzunar si ca Z este nebun.

Se va da NUP de catre parchet in acest caz.

Daca politia il convinge pe X sa recunoasca ca a comis fapta il poate retine 24 de ore si apoi va mai afla ca de fapt mai sunt N fapte comise.

Daca X nu este retinut de politie este nevinovat.
Adica ulterior se va da... NUP.

avocat Claudiu Lascoschi
nutzzu a scris:

Buna ziua .Acum 1 an o persoana m-a reclamat pentru luare de mita(speta:a trecut pe rosu i-a fost retinut permisul . Persoana ,in plangere a sustinut ca a trecut pe galben ,si ca i-as fi pretins o suma de bani sa nu ramana fara permis).M-a reclamat la DGA si dupa 5 luni am primit NUP.In rezolutia de NUP,procuroarea constata ca fapta nu exista(pretinderea de bani),ba mai mult din probele administrate constata ca reclamantul a trecut la culoarea rosie a semaforului. Mai mult persoana a facut in paralel cu plangerea penala ,contestatie impotriva P.V. sustinand la fel , ca a trecut la culoarea galbena a semaforului.Instanta i-a respins plangerea pe motiv ca din probele administrate rezulta ca a trcut la culoarea rosie.Problema e ca pe latura civila.la contestatie,petentul a adus un martor care a declarat ca a trecut in urma reclamantului la culoarea galbena ,si a carui declaratie nu a fost retinuta la dosar,martor care nu a fost adus si la DGA pentru a fi audiat. Am facut plangere penala pentru denunt calomnios si pentru instigare la marturie mincinoasa.NU am facut si impotriva martorului ,astept ca procurorul sa se autosesizeze in privinta lui. Avand in vedere aspectele prezentate care sunt sansele sa obtin inceperea UP si trimiterea in judecata a celui care m-a reclamat?

Nu exista" latura civila" in contestatiile impotriva proceselor verbale de contraventie.
Sustin punctul de vedere al d-lui avocat,in sensul ca nu este obligatoriu ca cele doua probleme sa aiba legatura(cercetarea penala si solutionarea unui contestatii impotriva procesului verbal de contraventie).
Dupa administrarea probatoriilor cu acte,eventual martori sau de orice alta natura procurorul care instrumenteaza dosarul va da o solutie.
In mod cert ,sansele despre care faceti vorbire, depind de administrarea probatoriilor si cel putin,din relatarea dvs.,par reale
Din punct de vedere al marturiei depuse in contestatie,nu este obligatorie sesizarea din oficiu.
De fapt,probabil, ca ati "tras ponoasele" atitudinii unora dintre colegii dvs.Totusi, de aici si pana la o culpa reala este mult.
Radu Gabrian, Mediator
Eu cred ca nu este cazul sa va stresati.
Teoretic exista elemente pentru incadrarea faptei, practic, avand in vedere solutiile instantelor de judecata, maniera in care se vor aprecia probele dvs. sigur nu ve-ti obtine un rezultat bun pentru dvs.
Deci, nu are rost sa mai umblati prin instanta, sa cheltuiti bani si timp.
ContSters74561, utilizator