Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune.

B(sotul), casatorit cu A(sotia), primeste acuma 50 de ani prin testament de la parintii lui(lui B) o casa. Intre timp B moare, dar A se recasatoreste cu C(noul sot), si intre timp mor si acestia 2 din urma, neavand nici un copil. Pe numele lui A ramanad un Titlu de proprietate de la legea 18 pentru teren. Sotii B si A au 2 copii, iar in ziua de azi acestia se hotarasc sa deschida succesiunea.
Acte de proprietate pe numele lui A si B nu sunt pe casa si trebuie facuta prin uzicapiunea de 30 de ani. Sau se face uzucapiunea numai pe numele lui B si dupa aceasta se desface mostenirea de pe A si B, adica si casa cu actele de proprietate (hotararea judecatoreasca) si titlul de proprietate pe teren, sau se face uzucapiune pe numele sotilor A si B.
Casa din testament este bun propriu. Copii celor doi deschid mostenirea.
ma scuzati, era vorba de calitate procesuala pasiva ( adevaratul propietar ), adica B
pai daca singura spuneti ca testamentul nu e in regula in sensul ca e doar un inceput de proba scrisa ..deci nu e un titlu de proprietate...daca A si B au posedat macar un an si cereti jonctiunea posesiilor ii puneti pe amandoi...e destul de dificil ,
sa ma pronunt fara sa vad ce acte aveti...mai ales ca e vorba de uzucapine