Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara in perioada de preaviz al ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara in perioada de preaviz al Concediere colectiva

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, va rog frumos. Sunt angajat, la o firma mai mare, si am primit acum o saptamana decizia de concediere colectiva (cu art. 65 etc) .

Contractul urmand sa expire in termenul de 20 de zile lucratoare. Acum mai am 7 zile din aceasta perioada si am primit un comunicat de cercetare disciplinara, solicitand prezenta mea la o sedinta.

Am citit in mare despre cercetarea disciplinara, si ce sanctiuni se pot face, intrebarea mea este urmatoarea :

Care este movitul pentru care se mai efectueaza aceasta cercetare disciplinara avand in vedere ca in urmatoarele zile imi inceta oricum contractul de munca ?
(nu am atacat decizia in instanta).

Singurul motiv pe care il vad ar fi sa scape fara a imi oferi salariu compensator potrivit CCM ?

Avand in vedere ca urmeaza sa imi inceteze contractul de munca oricum, ce altceva ar putea sa mai decida angajatorul in defavoarea mea ?

Mentionez ca nu am functie de conducere, si motivele cercetari sunt absolut nefondate, dar si asa doresc sa scap de angajator, nu mai vreau sa am de a face cu ei.

Va multumesc mult pentru timpul acordat si pentru orice informatie,
Nu vreti sa recunoasteti motivul real (salariul compensator) pentru care societatea procedeaza astfel cu dvs. pentru ca nu ii credeati in masura sa recurga la astfel de masuri si practici. Dar, judecand la rece, daca nu ati adus vreun prejudiciu moral sau material firmei, prin actiunea sau inactiunea dvs., atunci singurul motiv este ca nu se doreste sa va concedieze pentru desfiintare post, datorita obligatiei de a va achita un salariu compensator. Daca spuneti ca si dvs.vreti sa scapati de ei, v-au simtit aceasta traire, poate nu ati mai fost asa receptiv, practic si cine stie, poate se aplica si vice-versa....
Este bine zis. Asta ar fi unul din motivele la care m-am gandit si eu, altceva chiar nu cred.

Vreau sa scap de ei deoarece au ales concedierea colectiva, ca sa ma dea afara si pe mine si colegii mei .

In legatura cu "a scapa de ei" si asa zisele abateri ale mele, este o poveste total separata, si nu are legatura. Este o poveste lunga la sistem, deoarece eu lucrez in alt punct de lucru, cu sefii mei si etc. Aici noi nu am avut probleme, dar aeasta decizie de concediere (precum si acest comunicat de abatere disciplinara) a venit de la sediul principal, nefondata, si ei fiind total pe dinafara la cele intamplate la punctul nostru de lucru.

Am mentionat, ca eu in continuare mi-am indeplinit atributiile pe care le aveam de la seful meu din acest punct de lucru, ei ce incearca acum cred este sa scape de a oferi salariul compesator cum ati spus, sau altceva care inca nu imi dau seama, dar probabil asta este. Este o bataie mare de joc in aceasta firma, si sunt satul de ei, dar nu mi-ar fi stricat un salariu compensator + zilele de concediu neluate, asta e singurul lucru pe care as dori sa il mai iau. Daca nu asta este, daca nu iese bine sa ma sanctioneze ei cu concediere disciplinara daca sunt mai fericiti, desi nu stiu cum ar justifica asta, dar gasesc ei o metoda, prosti nu sunt.

Apreciez raspunsurile si ajutorul oferit, multumesc.
Mai revin cu o intrebare daca se poate,

Am citit un articol din CCM, si anume art. 75 alin. (3) :

Art. 75. - (1) Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o sanctiune nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
(2) Pentru cercetarea abaterii disciplinare si propunerea sanctiunii, angajatorul constituie o comisie. Din comisie va face parte fara drept de vot, in calitate de observator, si un reprezentant al organizatiei sindicale al carei membru este salariatul cercetat.
(3) Comisia il va convoca in scris pe salariatul cercetat, cu cel putin 5 zile lucratoare inainte. Convocarea va indica cel putin motivul, data, ora si locul intrevederii.

La art. 3, se stipuleaza faptul ca trebuie sa fiu chemat in scris cu cel putin 5 zile inainte. In cazul meu nu sunt nici macar 5 zile. Data primirii a fost astazi 30 septembrie, iar data redactarii este 29.09 .

In cazul in care am fost chemat precum am scris mai sus in 3 zile (sau 4 zile de la data redactarii) se poate anula aceasta chemare ?

Multumesc mult dinnou, si imi pare rau daca sunt insistent, sunt la inceput in astfel de conflicte si sper ca si la sfarsit dupa ce termin cu aceasta firma.

EDIT : Chiar daca nu ar fi anulata, aceasta cercetare nu are si o anumita durata pana intra in efect ? Avand in vedere faptul ca imi expira CIM pe data de 9 Octombrie (prin concedierea colectiva), chiar mai au timp sa efectueze aceasta cercetare ? In conditiile in care ma prezint, si cooperez (sau nu) ?
ContSters105242, utilizator
Au timp. Se poate ca intr-o zi sa va convoace, va dovedeste vinovatia si cu data urmatoare va concediaza disciplinar, nu e greu.
Interesant este ca apar anumite vicii, bine ati facut ca ati citit Codul Muncii. Aceste vicii pot fi folosite in cazul in care dati ulterior in judecata firma, pentru ca v-au concediat fara sa respecte procedura de concediere. Acum, nu se anuleaza convocarea.
Buna seara, am revenit de la aceasta convocare pentru cercetarea in privinta abaterii disciplinare si lucrurile au decurs in felul urmator :

Am avut interviu cu o persoana din cele 2 mentionate in convocarea efectiva.
Mi-au pus o serie de intrebari legate de activitatea mea la postul de lucru (la care am raspuns). Convocarea efectiva am aflat acum ca era despre cu totul altceva, mai degraba un fel de interogatoriu cu ce se intampla la punctul nostru de lucru... sarind peste detalii... as mai avea 2-3 nelamuriri va rog frumos .

In primul rand m-au pus sa semnez o Nota expicativa, in care am scris numele meu, postul ocupat, datele de buletin etc, si acolo am descris activitatea mea in firma. Am scris "scuza" pentru care nu ar trebui sa fiu cercetat (adevarata), motivul cercetarii fiind o totala aberatie.

Am predat aceasta foaie.

De asemenea am primit si un Proces Verbal prin care reiese faptul ca am fost prezent in data stabilita, la aceasta convocare, si a fost semnata de unul din cei 2 din comisie si cam asta a fost tot.
(Procestul verbal suna astfel :
"
Proces verbal incheiat astazi
comisia desemnata de conducerea in vederea cercetarii disciplinare a costata urmatoarele :

Domnul a fost convocat prin adresa xxx/data sa se prezinte la sediul societatii in data de xxx in vederea efectuarii cercetarii disciplinare prealabile, iar acesta s-a prezentat, drept pentru care s-a incheiat prezentul proces-verban in 2 exemplare, in prezenta urmatorilor care confirma cele aratate mai sus .

NUME 1 - persoana care mi-a luat interviul

si jos, salariat nume si semnatura.
"

Asa ar trebui sa decurca o cercetare normala ? precum si un PV normal la o astfel de cercetare ?

De asemenea orice alta discutie avuta verbal (nescris nicaieri) are vreo valoare juridica ? Avand in vedere faptul ca persoana care mi-a luat interviul nu a facut nici un fel de note scrise. De asemenea presupunand prin absurd ca ar fi microfoane in timpul acestei sedinte, au vreo valoare juridica in cele spuse ? sau doar nota explicativa pe care am semnat-o si in care am descris ceea ce faceam efectiv la firma ?

PS : din discutiile verbale, am inteles ca nu vor ajunge la concediere disciplinara prin ce am scris ei urmarind sa afle de la noi, despre atributiile sefilor nostri, si cum se desfasura activitatea in punctul nostru de lucru .

De asemenea, cum am spus mai sus, ei nici macar nu au respectat termenul de 5 zile lucratoare din art 75 al 3 din CCM, si banuiesc ca, daca ar fi si un CCM individual al acestei societati, nu are cum sa aibe clauze mai nefoavorabile decat cel unic la nivel national nu ?

Va multumesc din suflet pentru tot ajutorul oferit, tuturor celor care mi-au raspuns si mi-au oferit ajutor, precum si acestui forum incredibil de ajutator.

O seara placuta,

ContSters105242, utilizator