avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere făcută la poliție în alt oraș decât ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere făcută la poliție în alt oraș decât acela în care locuiesc. Pot evita deplasarea?

Buna ziua,

Mi s-a facut plangere la politie in Bucuresti, dar eu locuiesc acum in Iasi.
Cei de la politie m-au sunat si mi-au spus ca trebuie sa vin in Bucuresti sa dau declaratia,chiar daca eu le-am spus ca e cam greu sa vin datorita distantei.
Chiar nu este o alta metoda , ca sa nu bat atata drum si sa pierd o zi intreaga?
Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: ContSters439834 , utilizator 08:06, 29 Septembrie 2017
Inteleg, dar nu stiu adresa exacta a acelei sectii. Si am vorbit cu cei de la politie la telefon si au zis ca nu exista solutii decat sa vin, altfel imi vor trimite acasa citatie si voi lua amenda daca nu vin. Nu mi-au spus alte metode. I-am intrebat daca exista si alta solutie, ca sa nu pierd o zi si au zis ca nu sunt alte metode.
Ați comis vreo contravenție, sau altceva în București`? Sau cine și de ce v-a făcut reclamație la Poliția București`?
Trebuie sa dati declaratie, nu se poate realiza o comisie rogatorie, in situatia daca, din cele expuse de dumneavoastra.
Cat timp am la dispozitie sa dau acea declaratie si cand expira acea plangere? Nu mi s-a trimis inca chemare la Bucuresti.
Ca sa va puteti apăra corespunzător ar trebui să apelați la serviciile unui avocat din orașul dvs.
Acesta va poate ajuta in demersurile judiciare.

Fără avocat este foarte greu să va descurcati.
Poliția o sa vina sa va ia de acasa.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in urma cu o luna am fost in brasov si mi s-a furat ... lucianagh1 lucianagh1 Buna ziua, in urma cu o luna am fost in Brasov si mi s-a furat o geanta in Piata Sfatului. Am mers la politie pentru a face plangere, am primit nr de ... (vezi toată discuția)
Prezenta obligatorie stefania_24 stefania_24 Buna ziua. As avea o intrebare. Am fost citata la un proces de santaj, insa acesta are loc in alt judet. in citatie este mentionat faptul ca persoana citata nu ... (vezi toată discuția)
Comisie rogatorie internationala , ( penal ) mi-a venit citatie ... Razvan Dumitriu Razvan Dumitriu Comisie rogatorie internationala , ( Penal ) Mi-a venit citatie si am proces pe 10.11 Am o amenda pe Slovenia de viteza ( 201km/h pe autostrada) si banuiesc ... (vezi toată discuția)