Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de întreținere minor de 16 ani. Cine face ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de întreținere minor de 16 ani. Cine face demersurile, părintele rezident sau minorul?

Buna ziua! Parintii mei au divortat in urma cu 5 ani, domiciliul meu este la tata insa custodia este comuna. Mama nu mi-a mai platit pensia stabilita de instanta de 4 luni de zile, desi are serviciu de foarte mult timp. Mai mult de atat ea castiga mult mai mult decat inainte si as vrea sa imi mareasca pensia. Cum as putea sa procedez avand in vedere ca am 16 ani. Pot sa introduc actiune in instanta? Sa merg la Protectia Copilului? Multumesc
Admin, administrator
Conform art. 41 din Codul civil , minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitate de exerciţiu restrânsă, având posibilitatea încheierii unor acte cu încuviinţarea tutorelui, precum şi încheierea de unul singur de acte de conservare şi de administrare care nu îl prejudiciază.

Actiunea se înscrie între cele care pot fi promovate de minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă, acesta fiind beneficiarul întreţinerii şi deci titularul dreptului de a promova acţiunea, exercitarea acţiunii de către o altă persoană decât beneficiarul prestaţiei de întreţinere fiind nelegală.

APITOLUL I
Capacitatea civilă a persoanei fizice

SECŢIUNEA a 2-a
Capacitatea de exerciţiu

Art. 41

Capacitatea de exerciţiu restrânsă

(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsă.

(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsă se încheie de către acesta, cu încuviinţarea părinţilor sau, după caz, a tutorelui, iar în cazurile prevăzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelă. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi dată, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.

(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsă poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciază, precum şi acte de dispoziţie de mică valoare, cu caracter curent şi care se execută la data încheierii lor.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat