Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Teza la Educatie - VOL. I -lucrare scrisa ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Teza la Educatie - VOL. I -lucrare scrisa individual de userii antrenati in jocul mintii

Teza la Educatie-Vol.I-poveste individuala gen:-proza-autori necunoscuti pana la data publicarii acestui topic.

Introducere:

In acest topic, subiectul reprezinta Educatia,ca fiind o eticheta a vietii inca de la nastere si pana la plecarea in abisul nevazut si nestiut ancestral si spiritual.

Educatia,are un rol decisiv in viata noastra .
In raport de acest factor important, tot ce este viu pe acest Pamant isi croieste un tel in viata pentru existenta si rol decisiv in supravietuire.

Din momentul fecundarii ovulului uman(si nu numai),apare procesul adapatarii pentru supravietuire ca un aspect vital al popularii Planetei Pamant.
Un fat se adapteaza in mediul sau intrauterin prin extragerea hranei din organismul mamei-fara ca cineva sa-i ofere acea necesitate.
Explicatia o pot oferi specialistii in domeniu pentru a se percepe si intelege natura creatoare .

Apoi,dupa nastere,apare Educatia noului urmas al Planetei Pamant.
Prima "educatoare " a unui copil ,este Suprema MAMA -cea datatoare de viata si prima care alinta sufletul pueril al pruncului sau.
Legatura - dintre cordonul ombilical taiat la nastere-persista intreaga viata intre cele doua fiinte umane (asa ar fi firesc si normal)
Educatia primita de la mama,incepe din prima zi prin alaptarea pruncului.
Acesta,plange si este nelinistit pana ce invata ca trebuie sa se hraneasca acum prin efortul de a suge continutul laptelui matern.
Deci,inca de la prima aparitie pe Pamant,umanitatea este obligata sa faca un efort-sa munceasca-pentru existenta sa.
Aceasta afirmatie,nu este o teorie ci o realitate confirmata just de catre orice pamantean.

Treptat,educatia se perfectioneaza si ajunge la limitele superioare .
In functie de modul cum percepem si aplicam -educatia primita in viata -asa vom trai.

Viata nu ne scuteste niciodata de efort,surprize placute ori nedorite...si asa mai departe.
Viata ,se deschide in fata fiecaruia ca o larga scena pe care fiecare are un rol binedefinit .
La sfarsitul spectacolului vietii...se trage cortina si apar aplauzele ori critica piesei interpretate.
Lacrimile spectatorilor sunt in realitate,la mormantul fiecaruia in ritualul specific zonal.
De aceea,se conduc unii morti cu aplauze indelungate catre locul de veci.
Asa ar fi firesc pentru fiecare pamantean.
Uneori se canta ori se danseaza-in atare situatii- in loc de lacrimi si tristete.
Si acesta reprezinta un mod al multumirii petrecerii oferita de catre "spectatorii" la scena deschisa a vietii.

Cred ca am punctat cateva din elementele Educatiei-ca un reper pentru a povesti fiecare cate ceva din propria sa imaginatie cu privire la acest subiect.
Continuitatea Educatiei in viata va apartine in Teza pe care o ve-ti scrie si va ramane aici pentru totdeauna.

cu stima ,respect si consideratie,

rodica_post
( creator topic si introducere )

Va multumesc anticipat celor care vor sa scrie in acest topic.
Multumesc anticipat si administratiei si intregului colectiv al acestui site ,pentru activitatea de buna calitate a acestui site.

aceeasi.:love1::luck:
elga50 a scris:

Desi am o varsta....:( si in pofida acestei varste sau poate tocmai pentru ca o am imi place la nebunie Metallica si Scorpions...... nu pot pricepe in ruptul capului de ce aplauda lumea la inmormantarea unui artist...!!!!!
Si nu vreau explicatii lirico-fantastico-supercalifragilistice. Vreau sa mi se spuna cu vorbe simple si cu intelesuri la fel de simple, fara stari de beatitudine false, de ce o multime de oameni, vreau sa cred fani ai artistului dus dintre noi la cele vesnice, de ce aceasta multime aplauda? Cine a inventat aceasta cutuma aiuritoare?

o simpla parere personala-cu privire la nedumerirea Dv.:

Cred ca...artistii care aplauda la inmormantarea unui star (se practica acest ritual peste tot in lumea artistilor) gandesc la fel ca mine :
***** Viata este o scena pentru fiecare OM"-asa cum am descris in introducerea de mai sus....
Un artist / actor de renume ,in viata joaca in dublu rol prin profesia si maestria lor .

Poate trebuie sa fim putin mai ingaduitori cu aceasta realitate si vom realiza ca acest ritual inseamna de fapt recunostinta fata de cel care pleaca in lumea de dincolo intr-un vacarm de aplauze.

Lacrimile si racnetele crestinilor la inmormantari.....alunga sufletul celui decedat -asa spune o cutuma indiana-.La ei,ritualul mortii se face prin dans si purificarea sufletului prin cenusa care este imprastiata peste ape pentru a ramane nemuritor pe Pamant.
In Tibet se pastraza si astazi aceste ritualuri si cutume stravechi care aduc multa binefacere urmasilor sai.
Budha-zeul indienilor,este cel mai puternic zeu care domina civilizatia indiana recunoscuta ca fiind si cu efecte in fapt.

Cred ca din acest concept,s-a transmis si ritualul la care faceti referire Dv.
Studiati istoria cutumelor si va veti convinge ca exista o logica.
Cine a adus acest ritual in lumea civilizatiei noastre...sincer...nu am gasit in nici un inscris pe care l-am citit pana in prezent.
Poate exista...insa nu stiu...si nu pot sa fac nici o precizare uta si concreta in acest caz.
Parerea de mai sus imi apartine mie personal in baza logica a unei analize in concept al vietii:-cum ne-am nascut....cum evoluam si care sunt principalele elemente care determina natura vie sa existe pana la un anumit timp....apoi...totul continua prin reproducere in vartejul vietii unui nou inceput.

Se spune ca ...fiecare suflet al celui decedat se reancarneaza in urmatorul nou nascut....

Cred ca asa este...
Voi oferi in acest topic si argumentele necesare sub forma unei povesti vizavi de aceasta afirmatie.

Am pus cap la cap anumite evenimente traite personal de mine,ori ale prietenilor si rudelor mele ori cei apropiati din viata sociala.

Constatarile sunt uimitoare .
Un simplu exemplu:

- Fiecare OM...are cel putin doua ori mai multe "clone"(sosii cum se spune in romaneste)-.Adica persoane care nu sunt de nici un grad de rudenie ,sunt din locuri diferite...insa seamana fizic perfect...(uneori are si acelasi timbru verbal).
Explicatia...tinde sa existe prin "teoria scrierilor stravechi indiene"(de care v-am vorbit si mai sus).

Daca ar exista cineva care cunoaste detalii concrete si juste despre cercetarea acestor "fenomene"care pun semne de intrebare....as dori sa le exprime in scris aici.

Asa putem sa intelegem ceea ce in prezent nu credem ori nu realizam ca exista totusi o forta in natura care ne influienteaza in mod special destinul.

Voi fi mai concreta pe parcurs...cand voi scrie in acest topic despre realitati care ne influienteaza viata fara sa stim anume de ce.......

va multumesc pentru intrebare.

cu respect si prietenie,
rodica_post
andreidinax a scris:

nu inteleg///:hammer: care e faza? ce trebuie sa facem?

Nu exista o regula stricta:

Doar va antrenati mintea in ideea unui concept despre Educatie -sub forma scrisa...Teza...-despre cum ori ce intelegeti Dv.despre rolul educatiei in viata si care sunt efectele in cazul cand aceasta nu este facuta ori perceputa corespunzator.

Formula - Teza -este mult mai simpla decat cea in 4 cuvinte.

Pot fi scrise modelele de viata personale...ori auzite si vazute in viata de catre cei care doresc sa dezvaluie un exemplu celor care vor sa-si corecteze destinul .
Adevarul este ca trebuie sa fii un bun orator ... precum avocatii ....insa se antreneaza mintea in concept scris prin aducerea aminte a evenimentelor care concretizeaza ideea ca fara educatie si adaptare in viata nu poti sa supravietuiesti .

Se poate face si o comparatie intre uman si viata-plantelor,animalelor.mamiferelor...etc-

Aceasta Teza - comuna reprezinta si un sondaj al opiniei comune in ansamblul de concept.

Nu trebuie sa fie un continut vast ...ci doar "o lectie " invatata si acum...este redata in scris....

Sper sa nu fie prea greu subiectul Tezei :)

Se vor pune calificative si vor fi dezbateri de opinii in final.

Va multumesc pentru intrebare.

cu respect si prietenie,
rodica_post
legally a scris:

Explicatia este simpla. Artistul in cauza, a fost o viata intreaga aplaudat. Aceste din urma aplauze, reprezinta aplauzele pe care le merita artistul, pentru felul in care si-a incantat publicul , pentru felul in care s-a dedicat publicului , cele de care ar mai fi putut avea parte in cazul in care nu i s-ar fi intamplat sa plece dintre noi. Cutuma sau nu, mie personal mi se pare cel mai frumos mod de a conduce un artist pe ultimul drum: in aplauzele multimii. Consider ca aplaudand artistul chiar si post mortem, reprezinta cel mai inalt omagiu , iar acele momente eu le vad ca fiind de o solemnitate incredibila.
De aceea marii artisti , dupa cum stim, sunt depusi fie la Ateneu, fie in sediul vreunui teatru. Si acest aspect vi se pare aiurea? in opinia mea, noi, ca si popor evoluat, asemenea insa vechiilor locuitori ai pamantului, daca nu avem cultul mortilor, inseamna ca nu ne iubim semenii. Dar din fericire il avem, l-am mostenit, de aceea mergem sa aprindem mortilor nostri lumanari la cimitir, in noaptea sfanta de Inviere. De aceea le dam de pomana ,ii comemoram, le plantam flori pe mormmant: din respect pentru oamenii care au fost, din respect pentru intreaga specie umana. :)

Nota 10 +

=D>=D>=D>=D>=D>=D>
elga50 a scris:

Eu, una, nu am vazut nici la Ateneu, nici la vreun teatru, unde este depus corpul neinsufletit, sa se aplaude. Eu, strict, la acest aspect ma refer.
Cat despre cultul mortilor, har Domnului, noua, romanilor, nu ne lipseste!
Eu nu am intrebat de ce se face o ceremonie intr-un anume fel, ci de ce se aplauda. Dv. mi-ati raspuns, ca ar fi simplu de explicat, pentru ca artistul a fost o viata aplaudat. Explicatia este, iertati-mi indrazneala, putin superficiala, pentru ca multi artisti s-au stins din viata uitati de lume desi au fost niste valori de nemasurat ale scenei noastre, ingropati in cimitirul saracilor sau pur si simplu inmormantati in cuvioasa noastra cutuma stiuta de la parinti. Nu-mi amintesc sa fi aplaudat cineva cand a fost inmormantat Fintesteanu sau Birlic sau Maria Tanase sau Amza Pelea sau Toma Caragiu sau.....sa mai zic?

Vedeti arhiva...film si va veti convinge ca si acestia au fost aplaudati....dar si s-a plans....la toate ritualurile.

Polemica...este buna ....insa nu face bine sistemului circulator sangvin.....

Haideti sa fim cu logica prioritara si sa devenim "filozofi"proprii in concept in raport cu educatia care ne influienteaza pe noi ...oamenii obisnuiti...nu artisti ori vipuri .

Un OM obisnuit nu este ingropat in ritual cu aplauze....
Insa este buna intrebarea Dv. care poate fi asociata cu Educatia in viata a Elitelor umane.

Va multumesc !

=D>=D>=D>
Stati putin!.... Cum adica ritualuri din Tibet si Budha la noi? Nu vreau sa simplific grotesc, nu sunt asa plamadita mental, dar va rog frumos...sa nu amestecam lucrurile. Oamenii aceia la care ma refer eu ca au fost aplaudati au fost inmormantati in cel mai neaos cult ortodox. Noi ce facem acum? Amestecam culturile? Accentul il puneti oriune, este valabil oricum.
Ce-ati zice sa-si inmormanteze si tibetanii mortii si sa le faca o coliva de pomenire? Poate le-or face, nu stiu, dar sunt convinsa ca le-ar face-o in cultul lor neatins de alte influente....
Obiceiul asta cu aplauzele este relativ nou si ca sa fiu franca, nici in filmele americane, de care sunt satula pana-n gat, n-am vazut sa se practice asa ceva. Sau nu stiu eu?....Sau nu stiu eu!!.....