avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuzul da a efectua preavizul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuzul da a efectua preavizul

Buna ziua,
Am un salariat care refuza sa isi mai efectueze preavizul de 15 zile calendaristice.
Ce ii pot face din punct de vedere legal eu ca angajator.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: prozatos , utilizator 09:56, 14 Aprilie 2010
am si eu o problema,
vreau sa imi dau demisia dar seful nu vrea sa mi aprobe pana nu ii termin niste proiecte.
problema e ca eu nu am mai primit salar de mai bine de 3 luni(cumulat in total) ca asa ne-a mai dat cu lingurita niste bani...nu pot da demisia fara preaviz intrucat nu isi indeplineste conditiile contractuale prin care se obliga sa imi plateasca salarul lunar, sa stau 8 ore pe zi(eu stau mai mult) sa nu lucrez sambata( am lucrat si duminica)???
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz demisie Raluca Gorun Raluca Gorun Buna ziua, Daca un angajat isi da demisia si angajatorul NU renunta la preaviz, dar angajatul nu vrea sa se mai prezinte la locul de munca in timpul ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate anca_diana anca_diana situatia este asa: angajatul isi da demisia Eu angajator o inregistrez si ii spun ca e in preavizul prevazut de C muncii si trebuie sa vina inca 15 zile la ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate urmate de demisie freeasabird freeasabird Buna ziua, Am urmatoarea situatie: Un angajat nu s-a mai prezentat la serviciu din data de 3 ianuarie 2011 si pana in prezent. In data de 25 februarie s-a ... (vezi toată discuția)