avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1673 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentară minor stabilită în procente. Cum ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentară minor stabilită în procente. Cum o pot obține din venitul actual al tatălui?

Buna seara,
Va rog a-mi da niste sfaturi in ceea ce priveste pensia alimentara a unui minor. In urma cu 2 ani si jumatate in urma unei hotarari judecatoresti, s-a stabilit ca tatal copilului sa-mi plateasca 33% din veniturile de atunci, provenite din munca prestata in Romania. In momentul actual, tatal nu mai lucreaza in Romania, insa am putut face rost de anumite copii ale actelor acestuia din tara respectiva, unde isi are locul actual de munca si resedinta (dreptul de sedere, contract de munca, adresa, copie buletin, certificat de nastere). Cum as putea proceda si cum este legal sa actionez pentru ca pensia alimentara a minorului sa se stabileasca in functie de veniturile actuale ale tatalui?
Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 24 Noiembrie 2017
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: vat123 , utilizator 07:19, 26 Noiembrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind vb de o pensie stabilita in procent, nu aveti de dovedit nimic, doar o puneti in executare in strainatate, Uitati-va ce scrie pe hotarare, nu cred ca aveti stabilit 33%, cred ca ati scris dvs gresit si fie scrie 1/4, fie 1/3 daca e vb ca domunul sa aiba 2 copii.
Nu aveti de ce va " potoli" cand e vb de drepturile copilului dvs . Oricum ar fi, 1/4 din venitul lui in strainatate, e mai mare decat 1/3 in tara.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti de ce va " potoli" cand e vb de drepturile copilului dvs . Oricum ar fi, 1/4 din venitul lui in strainatate, e mai mare decat 1/3 in tara.

Si pensia in natura e tot un drept al copilului. In plus, daca decizia a fost ilegala si se ajunge la judecata tatal poate cere si el diferenta de bani din urma.
Userul nu a inceput prin a spune de nevoile copilului, ba chiar pare ca isi urmareste fostul partener. Iar in spatele binelui si al drepturilor copilului se pot ascunde multe, cum pare cazul de fata.
In plus, ar trebui sa demonstreze ca nevoile copilului au crescut. E bataie lunga si poate dura ani de zile si sa ajunga sa piarda in loc sa castige.
Ultima modificare: Vineri, 24 Noiembrie 2017
When, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa vi se pare, ca e urmarit ? Nu vi se pare ca tatal nu plateste raportat la veniturile lui actuale si ca ar trebui verificat asta, dar ati remarcat ca plateste un procent mai mare, procent nelegal de altfel.
Sa plateasca in natura.. dar corect. Ma intreb cum poate plati in natura din strainatate, dar asta e.. daca aveti ingrijorare ( vad ca e generala si molipsitoare) ca cheltuie mama banii in interesul ei si nu al minorului.. sa trimita sandvisuri prin posta.
Ultima modificare: Vineri, 24 Noiembrie 2017
gi-jane2, moderator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asa vi se pare, ca e urmarit ?

Nu, asa mi se pare ca e urmarit
In momentul actual, tatal nu mai lucreaza in Romania, insa am putut face rost de anumite copii ale actelor acestuia din tara respectiva, unde isi are locul actual de munca si resedinta (dreptul de sedere, contract de munca, adresa, copie buletin, certificat de nastere).

Dumneavoastra nu?

Nu vi se pare ca tatal nu plateste raportat la veniturile lui actuale si ca ar trebui verificat asta, dar ati remarcat ca plateste un procent mai mare, procent nelegal de altfel.

Eu sunt pentru a se plati nu in functie de veniturile nerezidentului ci in functie de nevoile copilului. Ori daca imi aratati unde anume in ce a postat initiatoarea topicului e vorba de nevoile copilului.....sunteti cea mai tare.

Nu am vazut sa scrie ca minorul ar avea nevoie de geaca mai groasa. Nu am vazut sa scrie ca ar dori sa il trimita si in tabara de schi, nu am vazut nimic despre asta. Am citit insa despre o pensie ilegal de mare si despre cum
am putut face rost de anumite copii ale actelor acestuia din tara respectiva, unde isi are locul actual de munca si resedinta (dreptul de sedere, contract de munca, adresa, copie buletin, certificat de nastere).

Asta insa......v-a scapat complet. De ce?

Ma intreb cum poate plati in natura din strainatate, dar asta e.. daca aveti ingrijorare ( vad ca e generala si molipsitoare) ca cheltuie mama banii in interesul ei si nu al minorului.. sa trimita sandvisuri prin posta.

Elucidez eu misterul cu mare drag, poti plati pensia prin natura comandand online pana si maretul sandvis de care vorbiti.

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dumneavoastra nu?

Mie mi se pare ca e urmarit venitul , nu persoana.

Eu sunt pentru a se plati nu in functie de veniturile nerezidentului ci in functie de nevoile copilului. Ori daca imi aratati unde anume in ce a postat initiatoarea topicului e vorba de nevoile copilului.....sunteti cea mai tare.


Eu sunt pt a plati cf legii, adica functie de nevoi, raportat la venit, ca daca ai venit mai mare, apare si nevoia.. de o haina mai buna, de o meditatie..

(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.

(1) Instanţa de tutelă, prin hotărârea de divorţ, stabileşte contribuţia fiecărui părinte la cheltuielile de creştere, educare, învăţătură şi pregătire profesională a copiilor.

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti


am putut face rost de anumite copii ale actelor acestuia din tara respectiva, unde isi are locul actual de munca si resedinta (dreptul de sedere, contract de munca, adresa, copie buletin, certificat de nastere).


Asta insa......v-a scapat complet. De ce?


nu mi-a scapat, dar nu ma pot antepronunta ca a obtinut pe cale ilegala, asa cum faceti dvs.

Elucidez eu misterul cu mare drag, poti plati pensia prin natura comandand online pana si maretul sandvis de care vorbiti.

Nu are nevoie copilul doar de sandvisuri, mai are si alte nevoi, dar se poate ca din banii de pensie sa nu isi permita decat cateva sandvisuri pe luna :).
Doamna a intrebat ce o intereseaza, nu are de ce sa ne insire aici pe forum ce nevoi are copilul, ca nu i-l imbracam noi, taica-su trebuie sa contribuie. Nu stiu de ce aveti impresia asta ca numai el contribuie si ca trebuie sa dea socoteala pt ce ii trebuie pensie mai mare . Nici nu stim despr ece suma vb si nici ce salariu are mama.
Ultima modificare: Vineri, 24 Noiembrie 2017
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara TOS55555 TOS55555 ce sanse sunt pt majorare pensie alimentara .am 2 copii si s-a stabilit pensie 24 % pt amandoi.Fostul sot plateste rate la banca si insttanta a considerat sa ... (vezi toată discuția)
Obligatie intretinere copil Jan9001 Jan9001 Buna dimineata, Am citit in codul civil articolele care se refera la dreptul familiei dar nu cunosc practica in instanta, cum se aplica. Am nevoie de niste ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ptr 2 copii mitroigeorge mitroigeorge Am 2 baieti cu 2 neveste. primul baiat are 27 ani si am incheiat cu plata pensiei. pensia era stabilita % din salariu 16.5% ptr fiecare. Cel de-al 2 lea are ... (vezi toată discuția)