Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate autentifica o înțelegere legată de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate autentifica o înțelegere legată de moștenire?

Buna seara,
Sper ca cineva sa imi dea un sfat in legatura cu situatia mea. In urma cu cativa ani am dat surorii mele o suma de bani cu care si-a cumparat un imobil impreuna cu sotul ei. Nu am facut nici o hartie intre noi, totul ramanand la buna intelegere in sensul ca ea nu va emite pretentii la casa parinteasca. De comun acord ne-am hotarat ‘sa legalizam’ intelegerea insa nu stiu exact sub ce forma. O simpla declaratie la notar prin care recunoaste faptul ca a primit banii de la mine ar fi de ajuns? E nevoie de o garantie suplimentara?
Manuela Rășină, administrator
Va multumesc pt lamuriri!

Cred ca o sa fac un contract de imprumut cu sora si cumnatul meu, punand gaj pe imobilul cumparat si din banii mei. Daca la terminarea contractului ( probabil 5 ani) parintii nu se hotarasc sa imi faca un act pe casa lor, macar am garantia ca pot sa imi recuperez banii.
Manuela Rășină, administrator
Ce ati scris dvs mai sus e un contract de ipoteca. Iar in practica intre persoane fizice, fara banci, nu prea se fac.
Apoi, ar trebui sa faceti dovada ca banii au fost dati. Daca vorbim despre o suma mai mare de 50.000 lei, ar trebui sa prezentati un document bancar ca banii au fost virati in contul surorii dvs.
Or, din ce-am inteles banii deja au fost dati. Nu puteti incheia un document, cu privire la o situatie anterioara. Contractele de imprumut nu au efecte retroactive.
Facem o declaratie notariala prin care sora si cumnatul recunosc ca primesc cu imprumut pe 5 ani suma de 30000€, cu gaj pe imobilul pe care ei sunt proprietari.
Nope. Iar nu merge. Nu puteti ipoteca un bun imobil printr-o declarație.
Totusi, vorbim despre un drept de proprietate.
raluk0207 a scris:

Nope. Iar nu merge. Nu puteti ipoteca un bun imobil printr-o declarație.
Totusi, vorbim despre un drept de proprietate.

Va multumesc pt raspuns. Ce garantie as putea pune in declaratia de imprumut?