Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident pe trecerea de pietoni. Care e procedura de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident pe trecerea de pietoni. Care e procedura de obținere a daunelor?

Buna seara,
A-si dori si eu ajutor daca se poate, mama mea a fost lovita pe trecerea de pietoni de catre un sofer neatent, soferul neacordand prioritate de trecere mamei mele care era deja pe trecerea de pietoni si acum este internata la spital cu leziuni grave la cap si amnezie.
A-si dori sa stiu care este procedura si ce trebuie sa fac pentru a-l da il judecata pe Domnul respectiv. Vreau sa precizez ca a marturisit ca el a fost vinovatul dar politia zice ca are nevoie de mai multe dovezi. Ce trebuie sa fac in continoare?
Multumesc anticipat.
Trefan24, utilizator
Eu nu am aceeasi opinie despre CEDE. Si m-am tot intersectat cu ei in dosare...
Diana Cioroiu, Avocat
De ce nu suntetii mulțumită fata de cei de la CEDE?
zynaps a scris:

Apeleaza cu incredere la Centrul european de despagubiri, [ link extern ] / ,
expune le cazul si se vor ocupa ei sa ti obtina in cel mai scurt timp suma maxima.

Multa sanatate mamei...:((

Daca doriti sa asteptati mult si bine fara sa stiti ce se intimpla cu dosarul dumneavoastra apelati cu "incredere".
In afara ca functioneaza ilegal ( toate firmele de despagubiri gen SRL au coduri CAEN care in mod legal nu le permite sa va reprezinte ! ) au numai dezavantaje:
- pe cale amiabila sumele sunt mici
- comisioane mari
- comisioane la care mai adauga TVA
- neprofesionalism
- nu va reprezinta si nu va ajuta la urmarirea penala, vatamatii sunt cei care sunt nevoiti sa faca toate demersurile
- banii intra in contul lor
- au contracte pline cu clauze abuzive
- intarzie cu platile catre clienti si agenti
- ei cuantifica suma de despagubire, victima nu are nici un cuvant de spus
- etc.

Un exemplu:
Trei victime al unui accident apeleza la "marele" Centru European... ". Ei solicita asiguratorului, printre altele suma de 80.000 lei pentru o victima care in urma accidentului rutier a pierdut bratul drept. La sfatul meu, clienta rezilieaza contractul, apeland la o casa de avocatura specializata, care obtine in prima faza 1.000.000 euro, la apel ramas definitiv suma de 500.000 euro. [ link extern ]
( recursul a fost respins la ICCJ ) E o diferenta...

Va sfatuiesc sa apelati la un avocat specializat!
Succes,
Un fost "agent" la Centrul European ...

Laszlo Bicsak, Alte profesii
Aveti si nu dreptate! doar atat va intreb....daca reprezinta ilegal clientii de ce le obtin sume de despagubiri? daca banii intra in contul lor...care-i problema? aratati un client care a semnat contractul de despagubiri si nu a primit baniii!!! Si apoi....va intreb eu pe dumneavoastra....de ce avocatii nu despagubesc toate rudele victimei intr-un caz de deces?
Alt agent... Am avut cel putin trei victime, care nu au primit despagubiri din cauza incompetentei acestei firme ( au iesit din termen ! ) .
Mai documentativa in legatura cu reprezentarea unui vatamat de catre un SRL in instanta...
Laszlo Bicsak, Alte profesii