Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Mi s-a făcut plângere pentru o faptă pe care nu am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Mi s-a făcut plângere pentru o faptă pe care nu am comis-o. Mai există denunțul calomnios?

buna seara. o persoana mi-a facut o plangere la politie pentru o fapta pe care nu am comis-o. Este cunoscuta politiei , avand in trecut probleme cu legea.
Ii pot face o plangere pentru denunt calomnios? Mai exista asa ceva in lege?
Multumesc
Manuela Rășină, administrator
De obicei inainte de a incepe un proces penal se verifica daca exista probe pentru infractiuni. Daca nu exista probe, se primeste un RUP, care poate fi confirmat de camera preliminara. In cazul in care nu ar fi confirmat si se judeca totusi, probele vor fi gasite neconvingatoare si faptasul va fi achitat.
Iar in ce-l priveste pe dl. amariusflorin, singura parghie este de a contesta solutia procurorului, la superiorul si ulterior pana-n camera preliminara. Daca acolo se confirma RUP-ul nu mai are ce face.

@tgeorgescu:
De unde ati scos bazaconiile astea sau s-a schimbat c.p.p. intre timp?
Raspunsul meu pentru textul dlui @tgeorgescu era doar ... ohh boy !! (replica miliardarului din Nea Marin Miliardar)
Ok, se pare ca am confundat RUP cu clasarea.