Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu a avut două firme dar niciun bun personal. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu a avut două firme dar niciun bun personal. Se moștenesc și datoriile societăților comerciale?

Bună ziua, tatăl meu a avut două firme, înafara de astea nu avea bunuri.Una dintre firme e in insolvență iar la cealaltă(la care a fost doar administrator nu și asociat)i s-a atras răspunderea personală.Cea aflată în insolvență are șansa recuperării unor creanțe care ar aduce-o pe plus.Intrebarea mea e:in cazul in care nu se recuperează datoriile,sunt eu obligat să răspund cu bunuri proprii?iar la cea cu atragerea răspunderii administratorului, atâta timp cât nu a avut bunuri personale, pot fii obligat să plătesc eu ceva?
Manuela Rășină, administrator
Din moment ce sunt in termen de opțiune succesorală înseamnă că e pe noul cod.Oricum am rezolvat-o!Ms
--clau--, utilizator