Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARII COMPENSATORII
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARII COMPENSATORII

Buna seara.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Sunt in preaviz pana pe data de 29.10.2009, articolul specificat in preaviz fiind art.65, alin 1 din Codul Muncii ( reorganizarea societatii). Am incercat sa depun o crerere la firma prin care ceream sa mi se plateasca cele 2 salarii compensatorii conform art. 76 din CCM la nivel de ramura comert ( firma avand domeniul de activitate comert cu amanuntul) si nu mi s-a dat numar de inregistrare cu semnatura si stampila de la firma. Din aceasta cauza am trimis cererea respectiva pe adresa de mail a firmei. Patroana mi-a spus ca nu am dreptul la salarii compensatorii ( ca doar cei de la stat), desi in contractul individual de munca scrie ca "angajatorului ii revin urmatoarele obligatii: sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractele individuale de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege". Am inteles ca deja a contactat avocatul firmei. Va rog sa imi spuneti daca am dreptul la cele 2 salarii compensatorii si daca ii fac reclamatie la ITM si tot nu vrea sa imi dea banii, trebuie sa merg in Instanta? Se rezolva prin proces? Multumesc
S-a ajuns si in instanta. Salariatii au chemat in judecata firma (actionar strain)pentru ca le-a acordat jumatate din platile compensatorii prevazute in CCM pe unitate, aducand ca argument modificarea respectivului articol (desi nu se justifica, in anul 2008 a avut profit net 15,7 milioane euro), modificare de care nu a stiut decat conducerea si presedintii celor doua sindicate reprezentative. Salariatii au aflat de modificare cand au primit deciziile de concediere si au constatat ca modificarea s-a facut in perioada cand toti salariatii firmei se aflau in somaj tehnic. S-au constituit in doua grupuri de peste 100 salariati fiecare grup si au inaintat doua dosare identice avand aceiasi avocati. Rezultatul a fost ca intr-un dosar s-a admis cerea iar in celalalt s-a respins, ambele cu drept de recurs. Acum conducerea firmei spune ca la recursul de la Curtea de Apel il va castiga si pe cel care l-a pierdut la tribunal iar salariatii sa se pregateasca de 2 miliarde lei cheltuieli de judecata. Ce incredere sa mai aibe salariatii intr-o judecata nepartinitoare avand in vedere cele doua solutii contrare, dar si argumentele depuse la dosare?
ContSters42179, utilizator
Si eu am intampinat greutati imi a-mi lua plata compensatorie.
Am purtat discutii interminabile cu patronul prin mail pana cand i-am comunicat ca o sa inaintez contestatie la tribunal si atunci am primit urmatorul raspuns :

Doamna Mariana,

nu am stiut de aceasta regula, de care amintiti, cu indatoriri "de ramura". Nu m-am asteptat. Cand o sa pot, o sa ma manifest impotriva. La stat platesc taxe, pentru ca statul ma ajuta, imi creaza conditii, dar "ramura", nu.
Pe de alta parte, va inteleg ca doriti sa profitati de aceste drepturi oferit de "ramura".
In lumina partilor pozitive ale cooperarii noastre, va anunt ca sunt de acord sa platesc banii ceruti.
D. N. va va face platile, in modalitatea dorita (transfer bancar, cred).

Cu bine,
G.N.

Si asta in conditiile in care discutasem cu inspectoarea resurse umane care-mi afirmase ca are cunostinta de CCM pe ramura...

Cand e cazul de prevederile unui ccm pe unitate e clar ca e mai avantajos decat cel pe ramura iar in exemplu dat , domnule pneagu , e de discutat, in primul rand, comportamentul presedintilor sindicali.
Cat despre sentintele date, nimeni nu poate critica fara sa cunoasca dosarele respective.
Din cate am inteles eu, erau doua sindicate si din aceasta cauza au fost doua dosare. Si chiar daca au fost aceiasi avocati, ganditi-va ca este posibil ca speta sa fi fost judecata diferit intru-cat probatoriu cu acte a fost diferit in functie de statutul fiecarei grupari sindicale.
Marioara Maftei, utilizator