Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Obtinere duplicat hotarare judecatoreasca definitiva ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Obtinere duplicat hotarare judecatoreasca definitiva de divort

Buna seara, acum 20 de ani sora mea a divortat. A primit hotararea judecatoreasca definitiva de divort in care se specifica ca va purta in continuare numele sotului dupa despartire. Aceasta hotarare, intre timp, a pierdut-o.
Acum are nevoie de un duplicat a acestei hotarari judecatoresti.
Ce demersuri trebuie sa faca:
-la ce institutie trebuie sa se adreseze?
-exista un formular standardizat de cerere care trebuie adresata institutiei in cauza - daca DA poate primi un model de cerere?
-ce taxe trebuie platite, valoarea acestora si unde anume se platesc fiecare in parte?
- durata de timp estimata de la depunerea cererii pana la obtinerea duplicatului?
-duplicatul cererii de divort care il va primi de la institutia abilitata este considerat ca un document legalizat (recunoscut ca valabil de alte institutii ale statului) sau va trebui ulterior sa o legalizeze?
Va multumesc anticipat pentru sprijinul acordat.
Dvs puteti depune si ridica doar dacă aveti procura notariala,în caz contrar sora tb sa trimita o cerere prin poștă,semnata olograf,eventual sa indice o adresa unde să se comunice legalizarea etc.Ar fi bine să solicitați informații la rehistratura sau la biroul relații cu publicul pt a afla exact care este procedira in cazul cererilor trimise prin poștă.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am pierdut certificadu de divort o sentinta de divort ,dar eu locuiesc un Spania
Cum pot sa optin copia
Va rog sa ami spuneti
Am pierdut certificadu de divort o sentinta de divort ,dar eu locuiesc un Spania
Cum pot sa optin copia
Va rog sa ami spuneti
Angajati un avocat care să se ocupe,faceți o procura unei rude,prieten care să facă demersuri în numele dvs,sau sunați la arhiva instanței si întrebați dacă se poate prin posta dar ar trebui să știți nr dosarului,etc.
Buna seara! In cazul in care tatal meu a decedat, iar eu in calitate de fiica am nevoie de sentinta de divort pentru succesiune, pot solicita eu o copie?