Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj intre fratii mostenitori.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj intre fratii mostenitori.

Buna ziua am si eu o problema delicata. In urma decesului mamei noastre eu si fratele meu am mostenit un apartament,fiecare avand 50% cota parte.Acum noi impreuna nu putem locui din diferite motive si dorim sa vindem acest imobil .Fratele meu nu doreste sa vanda la preturile de acum de pe piata el visand sa castige miliarde de pe urma apartamentului.Eu am gasit clienti dar la preturile actuale ale pietii .Va rog sa imi spuneti si mie ce optiuni am pentru a rezolva aceasta situatie.Daca merg in instanta care ar fi pasii pentru rezolvare.
Va multumesc
Si daca fac tranzactie e mai ieftin la instanta decat la notar.
Nu se justifica sa achite onorariul notarului si taxele catre stat.

avocat Claudiu Lascoschi