Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este durata dezbaterii unei moșteniri?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este durata dezbaterii unei moșteniri?

Buna ziua,
Care este durata unei dezbateri de mosteniri? Obiectul mostenirii este reprezentat de casa si teren la tara.

Va multumim.
Manuela Rășină, administrator

global_bystander a scris:

raluk0207 a scris:

2. Oricand, in termen de 1 an de la data decesului. Se poate da la orice birou notarial din țară.

Decesele survenind in 2015, respectiv 2016, termenul de 1 an a fost depasit. In consecinta, mostenitorii nu mai pot sa dea declaratiile de acceptare a mostenirii (succesiunii)?

Se va considera ca ati acceptat tacit succesiunile prin faptul ca in tot acest timp ati efectuat acte de conservare și administrare asupra bunurilor. Nu veti fi excluși de la succesiune prin faptul ca nu ati dat această declarație de acceptare.

raluk0207 a scris:

15. Cat priveste bunurile mamei, nu stiu ce înțelegeți dvs prin "ă primit de la bunicul cu condiția să îl ingrijeasca).
Dacă a primit = contract de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere, imobilul este bun comun, chiar dacă doar mama figurează în contract. Bunurile dobandite prin mostenire cumpărare in timpul căsătoriei sunt bunuri comune.
Dacă a primit = contract de întreținere, la fel, imobilul este tot bun comun, pentru că întreținerea a fost prestata din banii comuni.
Doar daca bunicul i-a făcut mamei testament sau donație, imobilul este bun propriu.

A fost contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. O sa verific actele din nou.
Chiar nu am stiut ca proprietatea devine bun comun.

global_bystander a scris:

raluk0207 a scris:

3. Succesiunea se deschide prin simplul fapt al decesului. Procedura succesorala se deschide prin cererea moștenitorilor. Fie la notar, fie la judecătoriei.

Cererea de deschidere a procedurii succesorale este acelasi lucru cu cererea de acceptare a succesiunii / mostenirii ce poate fi facuta in termen de a an de la data decesului sau este Anexa 24?

Cererea de deschidere a procedurii succesorale o completați la notar, ocazie cu care se și înregistrează dosarul succesoral pe rolul acelui birou.
Cererea de acceptare a succesiunii se face la notar in vederea redactării și autentificării declarației de acceptare a succesiunii (toate actele notariale se îndeplinesc la cerere). Declarația de acceptare nu presupune și începerea procedurii succesorale. Puteti da declarația azi și să dezbateti succesiunea peste x ani.
Anexa 24 este acel formular eliberat de Primărie.

global_bystander a scris:

raluk0207 a scris:

15. Cat priveste bunurile mamei, nu stiu ce înțelegeți dvs prin "ă primit de la bunicul cu condiția să îl ingrijeasca).
Dacă a primit = contract de vânzare cumpărare cu clauza de întreținere, imobilul este bun comun, chiar dacă doar mama figurează în contract. Bunurile dobandite prin mostenire cumpărare in timpul căsătoriei sunt bunuri comune.
Dacă a primit = contract de întreținere, la fel, imobilul este tot bun comun, pentru că întreținerea a fost prestata din banii comuni.
Doar daca bunicul i-a făcut mamei testament sau donație, imobilul este bun propriu.

A fost contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. O sa verific actele din nou.
Chiar nu am stiut ca proprietatea devine bun comun.

Atunci e tot bun comun. Cu siguranta este menționat în act faptul că mama e căsătorită.
Dacă sora dvs era văduva și nu are bunuri comune cu soțul, cota de la părinți va fi moștenită doar de nepot.

global_bystander a scris:

raluk0207 a scris:

10. Da. Aveti de facut 3 succesiuni. Una după ambii părinți (de regula dosarele se conexeaza și se eliberează un singur certificat de moștenitor pentru ambii defuncti), moștenitori fiind cei 3 copii, inclusiv sora postdecedata, fiecare cu o cota de 1/3. Apoi, trebuie dezbătută succesiunea după sora (care cuprinde acei 1/3 de la părinți + eventualele bunuri dobândite în timpul vieții). Mostenitori sunt soțul surorii , căruia îi revine o cota de 1/4 (deci din bunurile de la părinți va avea 1/12) si fiul, căruia îi revine o cota de 3/4 (din bunurile de la bunici însemnând 3/12)

Avand in vedere ca avem de facut 3 succesiuni, trebuie platite taxe si acel impozit de 1% pentru fiecare succesiune in parte, adica de trei ori?

Sora a fost vaduva. Drept urmare, fiul va mosteni cota de 1/3 din bunurile de la bunici care i-ar fi revenit mamei sale?

Draga utilizator "raluk0207', vreau sa spun ca nimeni nu a explicat vreodata atat de clar si complet aceste aspecte.
Nu stiu care este profesia dumneavoastra, insa apreciez foarte mult cunostintele expuse aici (si nu numai in cazul prezentat de mine), efortul si timpul pe care il dedicati, dar si maniera proprie unui profesionist prin care abordati lucrurile pentru a clarifica aspecte care, in foarte multe cazuri, genereaza ingrijorare si stres.

Dacă au trecut 2 ani de la toate decesele, da, impozitul de 1% va fi perceput pentru fiecare succesiune.
raluk0207, utilizator