Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este durata dezbaterii unei moșteniri?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este durata dezbaterii unei moșteniri?

Buna ziua,
Care este durata unei dezbateri de mosteniri? Obiectul mostenirii este reprezentat de casa si teren la tara.

Va multumim.
Manuela Rășină, administrator

raluk0207 a scris:

18. Termenul la expirarea căruia se pierde exercitarea unui drept civil. Durata ...depinde de drept.

Dreptul la mostenire sau de a face cerere de deschidere a mostenirii poate expira?

raluk0207 a scris:

21. Certificatul de mostenitor este documentul care atesta finalizarea procedurii succesorale. Se eliberează fie in aceeasi și fie peste câteva zile, depinde de notar. Certificatul de moștenitor este act de proprietate. Atestă transmiterea proprietății prin succesiune. Cuprinde datele defunctului, descrierea bunurilor din masa succesorala, numărul, calitatea moștenitorilor și cota ce revine fiecăruia. Nu mai trebuie obținut nici un alt act de proprietate. Nu se eliberează gratuit, evident. Trebuie achitat onorariul notarial + tva.

Referitor la eliberarea certificatului de mostenitor in urma achitarii onorariului notarial + tva, intrebarea a fost adresata deoarece citisem online ca s-ar elibera gratuit. Mai jos inserez cateva linkuri catre articole publicate online:

[ link extern ] /

[ link extern ]

global_bystander a scris:

raluk0207 a scris:

18. Termenul la expirarea căruia se pierde exercitarea unui drept civil. Durata ...depinde de drept.

Dreptul la mostenire sau de a face cerere de deschidere a mostenirii poate expira?

Nu. Dreptul de a solicita dezbaterea moștenirii este imprescriptibil.

global_bystander a scris:

raluk0207 a scris:

21. Certificatul de mostenitor este documentul care atesta finalizarea procedurii succesorale. Se eliberează fie in aceeasi și fie peste câteva zile, depinde de notar. Certificatul de moștenitor este act de proprietate. Atestă transmiterea proprietății prin succesiune. Cuprinde datele defunctului, descrierea bunurilor din masa succesorala, numărul, calitatea moștenitorilor și cota ce revine fiecăruia. Nu mai trebuie obținut nici un alt act de proprietate. Nu se eliberează gratuit, evident. Trebuie achitat onorariul notarial + tva.

Referitor la eliberarea certificatului de mostenitor in urma achitarii onorariului notarial + tva, intrebarea a fost adresata deoarece citisem online ca s-ar elibera gratuit. Mai jos inserez cateva linkuri catre articole publicate online:

[ link extern ] /

[ link extern ]

Nu e gratis.
Ce ati citit se aplica doar pentru imobilele care au făcut obiectul lucrarilor de cadastru sistematic, efectuate de Primărie. Mai pe românește, doar daca au venit de la Primărie să facă măsurători.
Si nu e gratis, căci birourile notariale sunt decontate ulterior de Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară.
Realizați totusi, ca daca vin 10 mosteniri, angajații trebuie platiti, curentul elecric, aparatura, hârtia, tonerul costa. Plus munca notarului. Nu trebuie să vă gândiți mult ca să vă dați seama că nu poate fi gratis (altfel, nu ar fi notariat, ci voluntariat) toate informatiile care circula sunt la nivel de legende urbane.
raluk0207 a scris:

global_bystander a scris:

raluk0207 a scris:

Nu e gratis.
Ce ati citit se aplica doar pentru imobilele care au făcut obiectul lucrarilor de cadastru sistematic, efectuate de Primărie. Mai pe românește, doar daca au venit de la Primărie să facă măsurători.
Si nu e gratis, căci birourile notariale sunt decontate ulterior de Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară.
Realizați totusi, ca daca vin 10 mosteniri, angajații trebuie platiti, curentul elecric, aparatura, hârtia, tonerul costa. Plus munca notarului. Nu trebuie să vă gândiți mult ca să vă dați seama că nu poate fi gratis (altfel, nu ar fi notariat, ci voluntariat) toate informatiile care circula sunt la nivel de legende urbane.

Corect.

In momentul de fata am primit toate lamuririle necesare. Spre surprinderea intregii familii, am primit intr-un timp record o serie intreaga de raspunsuri la intrebari care ne framantau de foarte multa vreme.
Cu siguranta vom apela din nou la suportul dumneavoastra de indata ce procedurile succesorale vor fi initiate. Sau chiar si mai devreme.

Va multumim din suflet.

Fara intentia de a aparea ca fiind o persoana indiscreta, pot sa intreb daca dumneavoastra va desfasurati activitatea la vreun birou notarial? Va rog sa nu o luati ca pe o ingerinta sau imixtiune. Multe persoane care cauta ajutor aici s-ar putea prezenta la dumneavoastra pentru consultatii.
global_bystander, utilizator