Forum Discuţii juridice Executare silită Este Titlu executoriu Promisiunea Bilaterala de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Este Titlu executoriu Promisiunea Bilaterala de vinzare cumparare- autentica?

Am o mare dilema! #-o Am calitatea de promitent cumparator intr-o Promisiune bilaterala de v/c , incheiata in fata unui notar public.
Am facut o cerere de investire cu formula executorie a acestui contract , dar mi-a fost respinsa intrucit instanta a considerat ca ar fi inutil sa sa se pronunte deoarece acesta are deja calitatea de titlu executoriu fiind act autentic.
M-am adresat unui executor judecatoresc , acesta a facut cere de incuviintare a executarii in baza acestui titlu. Ieri am aflat ca mi-a fost respinsa incuviintarea executarii , ca inadmisibila, intrucit instanta apreciaza ca Promisiunea bilaterala de mai sus nu este titlu executoriu.
Am 5 zile sa depun recurs , dati-mi ceva idei, ca eu sunt blocat, nu-mi vine sa cred ca acelasi act la aceeasi judecatorie este cind executoriu cind nu este. O fi un fel de alba neagra??? X-(
Mai mult decat atat, avem si o executare silita partiala a creantei. Adica s-a executat in parte antecontractul prin intermediul unui executor si acum este necesara schimbarea judecatoriei competente.
Evident este necesara o noua incuviintare. Se obtine aceasta sau te trimite intai la o actiune in pretentii?

Depinde de ceea ce s-a solicita prin executarea silita.

daca ai solicitat restituire avans pentru neindeplinirea obligatiei de a incheia contractul este titlu executoriu in masura in care s-a prevazut acest lucru in cuprinsul contractului.
Pentru obligatia de a face nu este titlu executoriu, trebuie sa faci actiune separata. De asemenea, eu stiu ca in situatia in care se refuza incheierea contractului se va face actiune pentru ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de contract de vanzare cumparare.
PPPP a scris:

OK .
Deci :
avem promisiune,
avem invitatie prin executor de prezentare la termen pentru incheierea actului,
avem incheiere de certificare ca nu s-a prezentat vanzatorul,
avem si incheiere de respingere de la CF de notare a antecontractului ca imobilul s-a instrainat intre timp (in perioada antecontractului).

Este titul executoriu ? Se pot obtine daunele interese si avansul (obiectul nerespectarii) ?
Sau este necesara o actiune in pretentii?
As vrea mai multe pareri.
Multumesc

Nu ai fost atent. Imobilul este instrainat altcuiva. Antecontractul este titlu executoriu sau nu dupa continut as spune intrucat el este titlu executoriu mai putin in partea in care cineva trebuie sa demonstreze ceva (culpa/neideplinire).
PPPP a scris:

Mai mult decat atat, avem si o executare silita partiala a creantei. Adica s-a executat in parte antecontractul prin intermediul unui executor si acum este necesara schimbarea judecatoriei competente.
Evident este necesara o noua incuviintare. Se obtine aceasta sau te trimite intai la o actiune in pretentii?

Astfel cum v-au spus anterior si colegii si fata de sustinerile dvs., interpretarea spetei dvs. deja se face diferit.Banuiesc ca raportat la continutul acesteia.
Daca ati obtinut o suma de bani deja, deci o executare partiala, in mod clar, pentru acea suma de bani, inscrisul dvs. a fost considerat de catre instanta investita cu solutionarea cererii, titlu executoriu.

Cand ati schimbat "locul executarii", s-a schimbat si "practica instantelor".Probabil ca pentru diferenta sumei pe care o aveti de recuperat ar trebui sa obtineti o hotarare judecatoreasca, la instanta la care in prezent, continuati executarea silita, hotarare pe care ulterior sa o puteti pune in executare.
Chiar si dvs. ati observat, referitor la speta dvs., ca practica instantelor in materie difera...

Iuliana Cermak, Avocat
Adica practica nu este unitara. Pot admite in 4 instante de executare ca este titlu executoriu si a 5-a nu. Face parte si aceasta speta din multitudinea de lucruri care merg pe dos?