Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate mama mea să divorțeze dacă tata meu nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate mama mea să divorțeze dacă tata meu nu dorește asta? Menționez că este alcoolic, violent și impulsiv

mama mea ar dori să divorteze de tata , dar acesta nu este de acord . tatăl meu este alcoolic, violent si impulsiv. eu si cu sora mea ( eu 19 ani , sora mea 16 ani) ne dorim ca mama sa fie fericita si sa divorteze. singura optiune ar fi instanta. mama nu vrea bani , nu isi doreste jumătatea de avere , vrea doar sa scape. ea ar dori si un ordin de restricție deoarece primește amenințări frecvente de la el . ar ajuta in instanta videoclipuri sau inregistrari sau conversații dintre ei , in care se vede clar violența tatălui meu?
Manuela Rășină, administrator
În practică cea mai mare problemă pe care o au cei fără avocat este aceea că nu reusesc sa se judece pentru ca le este este anulată acțiunea.
Dacă instanța cere sa se indice unde locuiește paratul în faza regularizarii si reclamantul nu se conformează se anulează acțiunea.Sa vina reclamantul cu adresa din CI cand paratul este evacuat este echivalent cu a spune ca locuiește dar nu locuiește...acolo...si se va anula acțiunea.
Prin publicitate citarea se face cand exista imposibilitatea de a-l gasi pe pârât.
Se va bloca divorțul.

Avocatul trebuie să facă în așa fel încât totul sa iasa bine dar fără a gândi anterior cum sa faca in mod calculat va duce la soarta oricărui om care nu are cunostinte de drept chiar daca el stie cum sa castige procesul dar nu se poate judeca.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
În practică cea mai mare problemă pe care o au cei fără avocat este aceea că nu reusesc sa se judece pentru ca le este este anulată acțiunea.
Dacă instanța cere sa se indice unde locuiește paratul în faza regularizarii si reclamantul nu se conformează se anulează acțiunea.Sa vina reclamantul cu adresa din CI cand paratul este evacuat este echivalent cu a spune ca locuiește dar nu locuiește...acolo...si se va anula acțiunea.
Prin publicitate citarea se face cand exista imposibilitatea de a-l gasi pe pârât.
Se va bloca divorțul.

Avocatul trebuie să facă în așa fel încât totul sa iasa bine dar fără a gândi anterior cum sa faca in mod calculat va duce la soarta oricărui om care nu are cunostinte de drept chiar daca avocatul stie cum sa castige procesul dar nu se poate judeca.

Pentru a se înlătura aceste probleme ar trebui deschis concomitent si divorțul si ordinul de protecție...dar oamenii nu au bani de fel sa reziste la două procese deschise în același timp.
Practic asa s-ar rezolva problema citării.
Dacă îl evaluează si il citează unde nu mai locuiește doar daca instanta nu vede ordinul de protecție poate scăpa de indicarea domiciliului aparatului...ceea ce presupune ca instanța nici macar sa nu deschida dosarul...
Aceasta este practica instanțelor riguroase în proporție de 98% din Romania indiferent de localitate.

Bineinteles ca nu este asa simplu cum pare...
Adică să îl si evacueze pe soț în 3 zile si sa il ai si citat până la evacuare.
De aceea este bine ca reclamata sa aiba avocat care sa ajunga la acest rezultat si sa fie totul perfect legal iar în 3 zile sa ai un proces finalizat si altul deja inceput fără să ai probleme ulterioare si sa riști să îl pierzi pe al doilea...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este foarte pertinentă viziunea dvs însă eu nu am
avut probleme când am procedat ab initio la obținerea ordinului și ulterior la intentarea acțiunii de divorț.
Instanța a aplicat art 167 observând ca reclamantul a depus diligențe ( prin adresa la DEPAB) pentru aflarea domiciliului pârâtului.

Dar, aveți dreptate, în asemenea cazuri chiar e nevoie de avocat pt că reclamantul n-ar fi avut know how-ul cu privire la aceste demersuri și i s-ar fi anulat acțiunea.

Cu deferență!
Buna ziua.
Problema (speta) despre care faceti vorbire comporta mai multe aspecte delicate si sensibile, dupa cum urmeaza:
- ordinul de protectie (restrictie, precum mentionati);
- actiunea de divort;
- stabilirea autoritatii parintesti, dupa divort, in cazul minorei;
- partajul de bunuri;
- stabilirea dreptului de a ocupa locuinta actuala, dupa divort;
- etc ... .
Daca este posibil va rog sa-mi explicati urmatoarele aspecte pe care nu le-am sesizat in postarea dumneavoastra:
= imobilul in care locuiti in prezent (apartament/casa) este bun comun sau bun propriu al unuia dintre parinti ?
= urmare a pronuntarii sentintei definitive de divort (atunci cand va fi pronuntata), mama dumneavoastra, dumneavoastra, cat si sora minora, doriti sa ramaneti in spatiul locativ existent sau doriti sa va mutati in alta locatie (in cazul in care aceasta exista) ?
Va sugerez urmatoarele sugestii (sfaturi nu-mi permit sa dau, decizia finala apartinandu-va in totalitate) :
1. Cautati un avocat specializat in dreptul familiei (mai concret, divorturi cu grad ridicat de complexitate).
2. Pana la pronuntarea definitiva a sentintei de divort, in cazul in care tatal dumneavoastra va fi agresiv (probabil ca va fi), solicitati, la 112, prezentarea de urgenta a echipajului de interventie rapida al sectiei de politie de care apartineti (la domiciliu). Mentionati faptul ca este in derulare un conflict ce cu siguranta va degenera. Va garantez faptul ca in maxim 10 minute veti fi "vizitat" . Dupa fiecare "asemenea vizita", nu faceti economie de timp si energie si depuneti o sesizare scrisa (in doua exemplare, cu numar de inregistrare si data, un exemplar fiind al dumneavoastra, putandu-l folosi la instanta care judeca procesul de divort). Consultati si avocatul.
3. Personal, as solicita "ordinul de protectie" doar dupa obtinerea sentintei definitive pentru divort. Altfel, acest ordin de protectie v-ar putea incurca desfasurarea actiunii de divort.
In conformitate cu Legea 217/2003 republicata 2015, pedeapsa este de la 1 luna la 1 an. Nu am auzit de multe asemenea condamnari cu executare. Totul depinde de instanta de judecata si de "constiinta" completului de judecata. Relativ si discutabil.
Este foarte posibil, urmare a emiterii acestui ordin de protectie, ca tatal dumneavostra sa devina si mai agresiv. Psihologic vorbind, intervine instinctul de autoaparare. Probabil va juca "ultima carte" (totul sau nimic).

Va doresc discernamant si succes.
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari

Adrian Sulea a scris:

Buna ziua.
Problema (speta) despre care faceti vorbire comporta mai multe aspecte delicate si sensibile, dupa cum urmeaza:
- ordinul de protectie (restrictie, precum mentionati);
- actiunea de divort;
- stabilirea autoritatii parintesti, dupa divort, in cazul minorei;
- partajul de bunuri;
- stabilirea dreptului de a ocupa locuinta actuala, dupa divort;
- etc ... .
Daca este posibil va rog sa-mi explicati urmatoarele aspecte pe care nu le-am sesizat in postarea dumneavoastra:
= imobilul in care locuiti in prezent (apartament/casa) este bun comun sau bun propriu al unuia dintre parinti ?
= urmare a pronuntarii sentintei definitive de divort (atunci cand va fi pronuntata), mama dumneavoastra, dumneavoastra, cat si sora minora, doriti sa ramaneti in spatiul locativ existent sau doriti sa va mutati in alta locatie (in cazul in care aceasta exista) ?
Va sugerez urmatoarele sugestii (sfaturi nu-mi permit sa dau, decizia finala apartinandu-va in totalitate) :
1. Cautati un avocat specializat in dreptul familiei (mai concret, divorturi cu grad ridicat de complexitate).
2. Pana la pronuntarea definitiva a sentintei de divort, in cazul in care tatal dumneavoastra va fi agresiv (probabil ca va fi), solicitati, la 112, prezentarea de urgenta a echipajului de interventie rapida al sectiei de politie de care apartineti (la domiciliu). Mentionati faptul ca este in derulare un conflict ce cu siguranta va degenera. Va garantez faptul ca in maxim 10 minute veti fi "vizitat" . Dupa fiecare "asemenea vizita", nu faceti economie de timp si energie si depuneti o sesizare scrisa (in doua exemplare, cu numar de inregistrare si data, un exemplar fiind al dumneavoastra, putandu-l folosi la instanta care judeca procesul de divort). Consultati si avocatul.
3. Personal, as solicita "ordinul de protectie" doar dupa obtinerea sentintei definitive pentru divort. Altfel, acest ordin de protectie v-ar putea incurca desfasurarea actiunii de divort.
In conformitate cu Legea 217/2003 republicata 2015, pedeapsa este de la 1 luna la 1 an. Nu am auzit de multe asemenea condamnari cu executare. Totul depinde de instanta de judecata si de "constiinta" completului de judecata. Relativ si discutabil.
Este foarte posibil, urmare a emiterii acestui ordin de protectie, ca tatal dumneavostra sa devina si mai agresiv. Psihologic vorbind, intervine instinctul de autoaparare. Probabil va juca "ultima carte" (totul sau nimic).

Va doresc discernamant si succes.

imobilul este bun propriu al tatălui meu
eu , mama mea si sora mea dorim sa ne mutăm.
Multumesc frumos.