Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CMI- chitante sau casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CMI- chitante sau casa de marcat?

As vrea sa stiu daca intr-un cabinet stomatologic (CMI), pentru lucrarile efectuate pacientilor, este corect sa se taie chitante pentru plati efectuate cu cardul. Sunt pacienti care isi platesc in numerar iar altii cu cardul iar medicul respectiv taie chitante. Exista obligativitatea ca CMI sa aiba casa de marcat?
Pentru dl. Zaharia Marius - avocat:
Imi cer scuze ca va contrazic: NU EXISTA OBLIGATIVITATEA CASEI DE MARCAT PENTRU CMI.
Va rog verificati OUG 28/1999 actualizata - Art 2, lit.h - "h) activităţile desfăşurate ca profesii libere sub toate formele de organizare care nu implică crearea unei societăţi comerciale;"

Pentru dna Iuliana Manea - contabil:
Aveti perfecta dreptate - teoria impune eliberarea de factura catre oricine-PFsauPJ. Marfa sau prestarea de serviciu este insotita de facura si plata (circulatia banilor) este insotita de chitanta, cec, op, bon POS,etc
Practica insa face ca medicii in general sa elibereze numai chitante pentru serviciile prestate direct catre persoane fizice (99,99% din cazuri). Putin cam incorect dar general valabil

Acum ramane la latitudinea celor care controleaza sa decida: penalizam sau nu aceasta practica. Daca inregistrarile contabile sunt bine intocmite si exacte, s-ar putea sa nu va penalizeze nimeni

Suuces!
O zi frumoasa!
octav_citu, utilizator
Cred ca in practica de zi cu zi e bine ca sa se creeze o rutina si contabilitatea nu este o exceptie. De aceea, consider ca, atunci cand se stabileste ce documente se intocmesc, trebuie sa se ia in vedere toate situatiile. Ce am spus mai sus e corect.

Ca in practica se face altfel si ca poate exista intelegere din partea celor ce controleaza, este, de asemenea, adevarat. Fiecare face cum crede.

:offtopic:

octav_citu a scris:

[...]
Pentru dna Iuliana Manea - contabil:
[...]

Sper ca sotia sau fiica mea sa nu citeasca acest topic ca sa afle de aici ca sunt a treia persoana de sex feminin din familie.
Iulian MANEA, Contabil
Scuze, dle Manea :stunned: