Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am nevoie de avocat ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am nevoie de avocat ?

Buna ziua

O sa incerc sa exprim cat mai pe scurt si mai clar problema mea. E vorba de o mostenire ( un apartament) care conform legii se imparte 50-50% intre fratii defunctului si sotia supravietuitoare. Bunul a fost dobandit inainte de casatorie, iar parintii defunctului nu sunt in viata. In prima faza, fratii au refuzat succesiunea la notariat, nemultumiti de procentul de 50%. Au preferat sa mearga in instanta, insa pana la urma nu au deschis actiune, nu au mai facut nimic. Intrebarea mea e urmatoarea: Daca totusi ne intelegem pe cale amiabila in privinta procentului ( fie 50-50, 60-40, sau oricare altul), mai avem nevoie de avocat ? Inteleg ca oricum trebuie deschisa actiune, dar cum partile sunt deja intelese, se poate termina repede. In cazul de fatza, ne putem reprezenta singuri ? Nu mi-o luati in nume de rau, am mare respect pentru avocati si nu vreau sa diminuez importanta lor, insa....banii nu ne dau afara din casa si am vrea sa limitam la maxim costurile. O alta intrebare ar fi, in mod normal cat costa un avocat in cazul prezentat mai sus? Va rog, stiu ca depinde de la avocat la avocat, dar incercati totusi sa ma ajutati sa imi fac o imagine cat mai exacta a situatiei

Va multumesc mult
O sa incerc sa adresez niste intrebari mai clare:

-- La notariat in momentul in care trebuia sa se incheie succesiunea, una din parti a semnat ca nu e de acord cu partajul propus de 50-50. Dar desi au trecut luni bune de atunci...nu a deschis nici actiune in instanta. Eu intelesesem ca e singura cale ramasa, instanta. Intrebarea este:

Daca totusi intre timp ne-am inteles amiabil in privinta partajului, ne mai putem intoarce la notariat ? Sau trebuie sa mergem oricum in instanta ?

Daca oricum trebuie sa mergem in instanta, atunci se activeaza intrebarile mele initiale de la inceputul subiectului, legate de posibilitatea de reducere a costurilor.

Multumesc mult

Cu deosebit respect,

Alexandru Marinescu
daca exista intelegere intre parti, nu este necesar sa va angajati un aparator.
depuneti actiune in instanta , platiti taxa de timbru si la primul termen depuneti tranzactia.
toate partile trebuie sa fie prezente si sa semneze tranzactia, de care instanta va lua act.
Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot o patrime (25%) atunci cand vine la succesiune cu copii legitimi (Legea nr.319/1944 privind dreptul de mostenire al sotului supravietuitor).
Prin urmare orice alta imparteala (50-50, 40-60 etc) reprezinta in fapt o contestare a prezumtiei legale, motiv pentru care in instanta taxa de timbru va fi de 3% din valoarea mesei succesorale.
Tot ce am scris mai sus reprezinta de fapt partajul succesiunii, imparteala bunurilor si nicidecum stabilirea calitatii de mostenitor !!
La notariat, prin deschiderea procedurii de succesiune, probabil acel cineva care a refuzat semnarea actelor nu a fost de acord cu stabilirea calitatii de mostenitor sau cu partajul voluntar !!??
mimi.manea a scris:

Sotul supravietuitor mosteneste din averea celuilalt sot o patrime (25%) atunci cand vine la succesiune cu copii legitimi (Legea nr.319/1944 privind dreptul de mostenire al sotului supravietuitor).
Prin urmare orice alta imparteala (50-50, 40-60 etc) reprezinta in fapt o contestare a prezumtiei legale, motiv pentru care in instanta taxa de timbru va fi de 3% din valoarea mesei succesorale.
Tot ce am scris mai sus reprezinta de fapt partajul succesiunii, imparteala bunurilor si nicidecum stabilirea calitatii de mostenitor !!
La notariat, prin deschiderea procedurii de succesiune, probabil acel cineva care a refuzat semnarea actelor nu a fost de acord cu stabilirea calitatii de mostenitor sau cu partajul voluntar !!??

Numai ca nu vad care sunt copiii legitimi...:hm:
.Este vorba de fratii defunctului(colaterali privilegiati), si daca sotul vine in concurs cu acestia , culege 1/2 din mostenire.
In momentul in care intre succesori apar diferende, atunci procedura succesorala se indreapta catre instanta de judecata . Aceasta este cea ce va decide. Avand in vedere aceasta situatie va recomand sa apelati la serviciile unui avocat.