Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CONTRACTUL CIVIL DE PRESTARI SERVICII e legal?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CONTRACTUL CIVIL DE PRESTARI SERVICII e legal?

In cazul unui SRL CARE ARE CA ACTIVITATE O AGENTIE DE BABY SITTING, MENAJ, INGRIJIRE VARSTNICI, CAT ESTE DE CORECTA FOLOSIREA UNUI CONTRACT CIVIL DE PRESTARI SERVICII? CA EXEMPLU: O PERSOANA CARE PRESTEAZA O ACTIVITATE DE MENAJ 3 ORE PE ZI, TIMP DE 4 ZILE CONSECUTIV PRIN CE MODALITATE VA FI PLATITA? PERS RESPECTIVA NU ARE POSIBILITATI MATERIALE SA-SI FACA UN P.F. PENTRU ACEASTA ACTIVITATE SI APELEAZA LA SERVICIILE AGENTIEI.
Buna ziua,

vreau sa intreb in legatura cu Contractul civil de prestari servicii.
La paragraful Durata contractului scrie ca nu poate depasi 180 de zile.
Intrebarea: aceste 180 de zile sunt valabile numai la aceeasi loc de munca in anul respectiv, sau numai 180 de zile pe an am voie sa lucrez cu contract civil de prest. serv. in total?

Multumesc, cu stima.
Cs.
Aruncati tipizatele la gunoi si scrieti un contract. Principiul reglementat de codul civil este acela al libertatii de vointa in materie contractuala. Daca legea, ordinea publica, morala, nu-mi interzic, atunci pot sa ma oblig la ORICE intr-un contract.
romascanu, moderator
ii situatia in care persoana lucreaza 3ore/zi, timp de 4 zile pe saptamana, este obligatorie intocmirea unui contract de munca cu timp partial.....nicidecum, nu se poate desfas activitate pe baza contractului/conventiei intocmit in baza codului civil.Atentie!!;)
Unde scrie asta? Puteti indica un act?
romascanu, moderator
As fi tare recunoscator, daca as primi un raspuns de la un expert in tema... pt. ca pareri si ideei si eu am.. Mersi!