avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tată disperat că nu-și poate vedea de doi ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tată disperat că nu-și poate vedea de doi ani fetița, deși există hotărâre judecătorească. Ce se poate face când mama nu o respectă?

Buna ziua! Pun acesta intrebare pentru un pentru tata disperat care nu si -a vazut fetita
de 2 ani !
Desi exista hotarare judecatoreasca pentru program vizita copil minor ,mama refuza acest lucru de 2 ani. Ce se poate face ?! Ea nu respecta nimic din hotararea care s-a dat .
Ultima modificare: Luni, 17 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Manuela Rășină , administrator 18:32, 18 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De 15 ani nu am reușit să -mi văd fata, asta după ce am fost alungat din casă.... am hotărâre judecătorească de vizită minor, de două ori pe lună, la domiciliul mamei.... mamă care probabil din dorința de a mă pedepsi, ține copilul departe de mine, iar eu ca să nu intru cu cizmele în sufletul ei(folosind autoritățile) va trebui să mai am răbdare doi ani, când fata mea va face 18 ani, și atunci probabil voi încerca să stabilesc o relație directă fără a "beneficia" de refuzul, piedicile și răutatea mamei.
Ultima modificare: Luni, 17 Septembrie 2018
Dan BCD, utilizator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca dvs respectati cu scrupulozitate obligatiile rezultate din hotararea judecatoreasca privitoare la protectia intereselor copilului dvs, faceti intai apel la o mediere.
Daca aceasta esueaza, strangeti probe si actionati in justitie.
Ultima modificare: Luni, 17 Septembrie 2018
Demos, utilizator
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce usor e sa vb cand nu-ti strangi copilul in brate 2 ani, sau 15 ca cel de mai sus.Si ca mama sau ca tata e la fel.
STIU parinte care copiii fiind alienati isi injura mama, o fac c... si jeg.....
Ce vina au acei copii?Ce vina are acea mama care e respinsa de doi copii alienati de o mizerie de barbat...
Stiu caz care copilul sta la usa la 20 metri de poarta si ii spune tatalui pleca, nu vreau sa te vad...
Acesti parinti ce vina au?au vina ca nu si au facut singuri dreptate.asta e vina lor.
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Minori si familie raluca_barbulescu raluca_barbulescu Buna ziua! Sunt despartita de 3 ani, am 2 copii de 4 ani si resp 8 ani. Copiii nu au fost vizitati de tatal lor de 2 ani. Acum prin programul de vizita ... (vezi toată discuția)
Nerespectare hotarare judecatoreasca incredintare minor dorinaisac dorinaisac Buna ziua! As dori sa stiu ce se poate face in cazul in care parintele caruia i-a fost incredintat minorul impiedica relatiile celuilalt parinte cu copilul ... (vezi toată discuția)
Propunere program vizita - preluarea sa nu se faca la domiciliul mamei si eventual in lipsa ei againstPAS againstPAS Ma puteti ajuta cu o propunere de program de vizita in care copilul sa nu fie preluat de la domiciliul mamei? Ce solutie ar fi? In timpul saptamanii sau cand ... (vezi toată discuția)