Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauză de masă de o oră în mijlocul programului, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauză de masă de o oră în mijlocul programului, care astfel ajunge la 9 ore/zi. Dacă nu o iau pot pleca cu o oră mai devreme acasă?

Buna ziua,
Lucrez la o companie care are are programul de la 9 la 6, incluzand si o ora de pauza. In regulamentul interior este specificat ca obligativitatea angajatului este sa efectueze cele 8 ore zilnice. De aici eu deduc ca daca nu imi iau pauza de masa pot sa plec la 5 acasa. Mai e ceva de care trebuie sa tin cont inainte de a imi ajusta programul ocazional cu aceasta pauza "indecenta"? Multumesc pentru raspunsuri.
Manuela Rășină, administrator
In regulamentul intern scrie clar ' adaugand pauza de pranz' la cele 8 ore, pe cand in regulamentul special dedicat sectiunii time and attendance policy scrie ca "orele zilnice de munca incep de la ora 8.00 si se termina dupa 8 ore de munca efectiva de la inceputul programului' nemaispecificand si programul de masa care s-ar adauga obligatoriu. mi se parea clara diferenta de formulare din cele doua.
Intrare/iesire din pauza?
Daca da cred ca se poate face ce doriti dvs.,in interpretarea mea a regulamentului postat de dvs., acum depinde cum interpreteaza si angajatorul...
Eu as veni normal la munca, as ponte la intrare si pentru pauza de masa as ponta de intrare in pauza la 12 si de iesire din pauza la 12.05, rezultan ca la ora 17.05 am 8 ore de munca efectiva, conform pontajului.
In contractul de munca ce program aveti trecut?
Pauza de masa e stipulata acolo si, daca da, cum e stipulata, enuntata?
Eu nu va aceasta interpretare, insa, desigur, nu am actele in intregime. Eu vad programul minim cu ora de intrare 8 ca se termina la ora 17. Munca efectiva e diferita de munca si masa. Masa are o ora si e obligatorie.

Roxana_Marcela_N a scris:

In regulamentul intern scrie clar ' adaugand pauza de pranz' la cele 8 ore, pe cand in regulamentul special dedicat sectiunii time and attendance policy scrie ca "orele zilnice de munca incep de la ora 8.00 si se termina dupa 8 ore de munca efectiva de la inceputul programului' nemaispecificand si programul de masa care s-ar adauga obligatoriu. mi se parea clara diferenta de formulare din cele doua.

Poate fi obligatorie o ora pe care nu o plateste nimeni? Asta e raspunsul pe care il caut. Va multumesc tuturor.
In time and attendance policy scrie ca "durata pauzei de pranz este flexibila, maximum 1 ora, intre ora 12.00 si 14.00" si ca "orele zilnice de munca incep de la ora 8.00 si se termina dupa 8 ore de munca efectiva de la inceputul programului (adica prin pontaj), dar nu mai tarziu de 6.30PM.
Eu asta inteleg din afirmatia de mai sus, ca si 5 min de pauza dar si 55 de min. de pauza de masa sunt mai putin de o ora...
N am inteles daca aceasta pauza este trecuta si in contract sau nu si, daca da, sub ce forma?