Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauză de masă de o oră în mijlocul programului, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauză de masă de o oră în mijlocul programului, care astfel ajunge la 9 ore/zi. Dacă nu o iau pot pleca cu o oră mai devreme acasă?

Buna ziua,
Lucrez la o companie care are are programul de la 9 la 6, incluzand si o ora de pauza. In regulamentul interior este specificat ca obligativitatea angajatului este sa efectueze cele 8 ore zilnice. De aici eu deduc ca daca nu imi iau pauza de masa pot sa plec la 5 acasa. Mai e ceva de care trebuie sa tin cont inainte de a imi ajusta programul ocazional cu aceasta pauza "indecenta"? Multumesc pentru raspunsuri.
Manuela Rășină, administrator
Unde este specificat ca pauza de masa se ia intre 12 si 14?
In time and... cica exista un paragraf..." pauza de masa este de maxim o ora si se ia intre orele 12 si 14...sau ceva de genul, e trecuta in a doua sau a treia postarea a doamnei ce a intrebat...
Am observat acum .. mersi
Firește că în a angajatorului. Dar dacă un drept al dvs crează o obligație pentru mine, mie nu-mi pasă de dreptul dvs, ci de obligația mea. Întâmplător sunt identice. Asta e o problemă de management nu de legislație

Cornel Vasile a scris:

Dreptul salariatului creeaza obligatie in sarcina angajatorului si nu obligatie in sarcina angajatului ... legislatia muncii se completeza cu cea civila.

Nerespectarea obligatiei este sanctionabila de cele mai multe ori.