Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O problemă foarte încurcată: străbunica mea este ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O problemă foarte încurcată: străbunica mea este fiica nerecunoscută a marelui pictor Theodor Aman. Aș putea obține deshumarea lor pentru testarea ADN?

Stra-bunica mea Dora Mitescu este de fapt fiica marelui pictor Theodor Aman. Pictorul Theodor Aman a avut o aventura cu stra-stra bunica mea Janeta Mitescu care era casatorita cu Ion Mitescu. Dora Mitescu a fost trecuta in certificatul de nastere ca fiica a lui Mitescu Ion , desi in realitate era fiica lui Theodor Aman. Numai daca as dezgropa pe Dora Mitescu si pe Theodor AMAN, si s-ar face testul ADN s-ar vedea ca spun adevarul. Cum pot face acest lucru, de vreme ce in acte Dora Mitescu este trecuta ca fiica a lui Mitescu Ion, iar Aristia Aman minte si ea in testament ca Dora Mitescu este fiica lui Ion Mitescu, desi ea stia ca este fiica lui Theodor Aman ? Ca sa se ascunda acest lucru Aristia Aman si familia Aman i-au dat Dorei bijuterii si bani , cam 30000 de lei, o suma mare la acel timp.
Manuela Rășină, administrator
Da, aveti dreptate doamna Raluca Dudescu, dar cred ca doar Arhivele Mehedinti erau in masura sa pastreze un dosar de la Tribunalul Mehedinti sectia a doua. Intr-un monitor oficial din 1901 scrie de acest proces, scrie si numarul sentintei , insa Doamna Dorelia Seitan de la Arhivele Mehedinti, mi-a comunicat in scris ca aceste dosare au fost distruse in timpul razboiului.
Da , revendicati Catedrala din Aachen !
Parerea mea e ca singurul lucru pe care-l veti obtine este pierderea de nervi, timp si bani. Prevad ca la sfarsitul acestui lant de procese veti acuza Justitia din Romania ca v-a nedreptatit pentru ca e corupta, desi ea in privinta chestiei cu mosia lui Aman nu are nicio vina.

Dupa cate m-am putut eu dumiri pe portalul just.ro, nu exista niciun proces pe aceasta tema. Iar a incepe acum un proces este tardiv.

Conform cu [ link extern ]
se pare ca doar un mic procentaj din populatia Romaniei nu sunt descendentii lui Carol cel Mare.

Manuela Rășină, administrator