Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar divorț depus in 2018 cu prima prezentare in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar divorț depus in 2018 cu prima prezentare in 2020?

Buna seara,
Am depus dosarul de divorț in luna a xi a anului 2018 iar data pentru prima înfățișare s-a stabilit pentru luna ianuarie 2020.
Ce este de facut pentru a urgenta prima înfățișare?
Scuza pentru acest timp lung fiind că nu sunt judecători...
Va mulțumesc.
Va rog sa-mi explicați ce înseamnă cale administrativă și ce condiții trebuie îndeplinite.

Adrian Dimitriu a scris:

puteti folosi calea administrativa, daca indepliniti conditiile

Nici o condiție puteti face cerere dar raspunsul poate sa fie negativ
În cazul în care nu se preschimbă termenul mergeți la un notar public și divorțat..Faceti totusi cerere instanta indicată de dvs nu este Inalta Curte sau o instanta din marile orașe care sa fie sufocată de nr mare de soare.
Multumesc frumos!

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nici o condiție puteti face cerere dar raspunsul poate sa fie negativ
În cazul în care nu se preschimbă termenul mergeți la un notar public și divorțat..Faceti totusi cerere instanta indicată de dvs nu este Inalta Curte sau o instanta din marile orașe care sa fie sufocată de nr mare de soare.

calea administrativa este divortul la notar sau la starea civila unde domiciliati. trebuie ca partile sa se inteleaga in ce priveste statutul dupa casatorie, partaj, etc. Nu trebuie sa aveti copii minori

Nicoleta1987-2019 a scris:

Va rog sa-mi explicați ce înseamnă cale administrativă și ce condiții trebuie îndeplinite.

Adrian Dimitriu a scris:

puteti folosi calea administrativa, daca indepliniti conditiile

adriandimitriu, utilizator
Am înțeles.
Există copii minori iar in privinta tuturor aspectelor deja am stabilit deci nu ar fi problema.
Problemele sunt altele. Acum ramane sa vad varianta cea mai bună.
Va mulțumesc frumos!

Adrian Dimitriu a scris:

calea administrativa este divortul la notar sau la starea civila unde domiciliati. trebuie ca partile sa se inteleaga in ce priveste statutul dupa casatorie, partaj, etc. Nu trebuie sa aveti copii minori

Nicoleta1987-2019 a scris:

Va rog sa-mi explicați ce înseamnă cale administrativă și ce condiții trebuie îndeplinite.

Adrian Dimitriu a scris:

puteti folosi calea administrativa, daca indepliniti conditiile