Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pot emite facturi ca persoana fizica inregistrata la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pot emite facturi ca persoana fizica inregistrata la ANAF?

Buna ziua!

Sunt persoana fizica (PF nu PFA) si detin un apartament pe care il inchiriez in scop turistic. Am declarat activitatea la ANAF, am cumparat casa de marcat si facturier+chitantier. In declaratia unica am CNP-ul ca si cod de inregistrare fiscala (CIF).

Am clienti atat persoane fizice (carora le emit bon fiscal) cat si persoane juridice.

In aceste conditii intrebarea este: pot emite facturi persoanelor juridice?

Va multumesc!
mariusgrid, utilizator
Buna ziua @mariusgrid, am si eu doua apartamente in regim hotelier, pana acum am avut firma si de anul acesta as vrea sa le pun lucrez cu ele pe persoana fizica. Dar nu stiu cum sa procedez cu facturarea. Persoanele fizice neautorizate pot factura persoanelor juridice? Exista vreun program de facturare pentru persoane fizice? Multumesc in avans!
Bună ziua!

Exact în această perioadă se implementează noul sistem de factură electronică. În mod normal aceasta se referă la B2B (business to business) dar știți cum e în această țară: nici ANAF-ul nu știe ce trebuie făcut deocamdata. Până în iunie, când devine obligatorie și se dezmeticește ANAF-ul, căutăm informații ca să ne adaptăm.
Da, persoanele fizice pot emite factură. CIF-ul este CNP-ul dumneavoastră. Înainte de a putea emite, e necesar să vă declarați activitatea prin depunerea Declarației Unice.
Succes!

AndraF84 a scris:

Buna ziua @mariusgrid, am si eu doua apartamente in regim hotelier, pana acum am avut firma si de anul acesta as vrea sa le pun lucrez cu ele pe persoana fizica. Dar nu stiu cum sa procedez cu facturarea. Persoanele fizice neautorizate pot factura persoanelor juridice? Exista vreun program de facturare pentru persoane fizice? Multumesc in avans!

Buna. Oare ne am putea auzi la telefon? Trec prin aceeasi situatie si nu gasesc solutii. tel 0721736850