avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pot emite facturi ca persoana fizica inregistrata la ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pot emite facturi ca persoana fizica inregistrata la ANAF?

Buna ziua!

Sunt persoana fizica (PF nu PFA) si detin un apartament pe care il inchiriez in scop turistic. Am declarat activitatea la ANAF, am cumparat casa de marcat si facturier+chitantier. In declaratia unica am CNP-ul ca si cod de inregistrare fiscala (CIF).

Am clienti atat persoane fizice (carora le emit bon fiscal) cat si persoane juridice.

In aceste conditii intrebarea este: pot emite facturi persoanelor juridice?

Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 21 Februarie 2019
mariusgrid, utilizator
Cel mai recent răspuns: MIREMARIATORNEA , utilizator 11:20, 8 Mai 2024
Buna ziua @mariusgrid, am si eu doua apartamente in regim hotelier, pana acum am avut firma si de anul acesta as vrea sa le pun lucrez cu ele pe persoana fizica. Dar nu stiu cum sa procedez cu facturarea. Persoanele fizice neautorizate pot factura persoanelor juridice? Exista vreun program de facturare pentru persoane fizice? Multumesc in avans!
Bună ziua!

Exact în această perioadă se implementează noul sistem de factură electronică. În mod normal aceasta se referă la B2B (business to business) dar știți cum e în această țară: nici ANAF-ul nu știe ce trebuie făcut deocamdata. Până în iunie, când devine obligatorie și se dezmeticește ANAF-ul, căutăm informații ca să ne adaptăm.
Da, persoanele fizice pot emite factură. CIF-ul este CNP-ul dumneavoastră. Înainte de a putea emite, e necesar să vă declarați activitatea prin depunerea Declarației Unice.
Succes!

AndraF84 a scris:

Buna ziua @mariusgrid, am si eu doua apartamente in regim hotelier, pana acum am avut firma si de anul acesta as vrea sa le pun lucrez cu ele pe persoana fizica. Dar nu stiu cum sa procedez cu facturarea. Persoanele fizice neautorizate pot factura persoanelor juridice? Exista vreun program de facturare pentru persoane fizice? Multumesc in avans!

Buna. Oare ne am putea auzi la telefon? Trec prin aceeasi situatie si nu gasesc solutii. tel 0721736850

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa cu doua camere pe care doresc sa o inchiriez in scop turistic, pe persoana fizica MIREMARIATORNEA MIREMARIATORNEA Buna ziua. Sunt la inceput de drum si nu ma poate lamuri nici macar ANAF ul care sunt primii pasii pe care trebuie sa i parcurg.. Am o casa cu doua camere pe ... (vezi toată discuția)
Am fost chemat telefonic la anaf pentru că cei de la antifraudă m-au găsit pe olx cu ofertă de cazare. ce pot face în această situație? free_your_mind free_your_mind Bună seara, Am şi eu o problemă şi v-aş ruga frumos să mă ajutaţi. De câteva zile mă tot suna cineva să ceară cazare, eu având anunţ pe OLX ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat si factura pentru inchiriere cameră în scop turistic? CapyBara CapyBara Bună ziua! Închiriez un apartament cu 1 cameră în scop turistic și as vrea sa știu dacă în calitate de persoana fizica neinregistrata la registrul ... (vezi toată discuția)