Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua - sunt divorțată și tatăl minorei nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua - sunt divorțată și tatăl minorei nu vrea sa accepte sa ma mut cu fetita în străinătate

Bună ziua, sunt divorțată și tatăl minorei nu vrea sa accepte sa ma mut cu fetita în străinătate chiar dacă avem stare materiala buna acolo. Ce este de făcut.?Și ma amenință că mă va da în judecata și ii va câștiga custodia este posibil.?
Am divorțat la notar și este cu noul cod civil cu custodie comuna.
Anonimat 123, utilizator
Doamna, va sfatuiesc ca oriunde ati pleca ,cu copil sau fara sa aveti grija sa fiti mereu independenta, sa aveti resurse sa va puteti dumneavoastra singura descurca, sa nu depindeti cu nimic doar de partner.
Personal nu cred ca tatal doreste cu adevarat domiciliul la el din ce spuneti. Asta in opinia mea inseamna ca doar se teme ca nu va mai vedea fata,ca aceasta il va considersla tata pe noul partener si de ce sa nu recunoastem, sunt ganduri pe care le-ar avea oricine in situatia lui.
Actionati cu diplomatie. Mergeti la mediere. Propuneti sa trimiteti mailuri saptamanale in care omul sa afle despre fata, stabiliti doua zile pe saptamana si un interval in care cei doi sa vorbeasca pe Skype, eventual va angajati sa aduceti dumneavoastra vara fata la el si rezolvati problema si plecati imediat cu copilul.
Ca nu cred ca aveti timp,chef sau nervi sa stati in procese si eventual sa o si faceti degeaba.
Mult noroc va doresc
When, utilizator
Doar în mod excepțional poate pierde mama copilul în justiție daca s-a ocupat de el.
De regula, si daca tatăl se ocupa de copil acesta poate pierde copilul desi nu este corect asa.

Jurisprudenta pe familie este slab motivata si adesea subiectivă.
Sunt cele mai slab motivate hotărâri din lumea dreptului sub apanajul interesului superior al minorului care da libertate la instanțe fiind si foarte greu de verificat hotărârea instanței inferioare.

În cazul acesta daca se judeca bine are sanse sa obtina tot ce ii trebuie ca sa se poata stabili în strainatate.
Poate avea însă probleme datorită faptului că trebuie facuta ancheta psihosociala si daca nu rezolva pot aparea probleme serioase.
Fiind un divorț notarial trebuie analizat actul pentru ca in functie de acesta trebuie orientată si redactarea acțiunii.
Pentru situatia in care mama nu pleaca din tara actul notarial poate fi de ajutor dar în cazul în care se dorește plecarea din țară lucrurile sunt mai complicate și poate chiar încurcă lucrurile.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

When a scris:

Doamna, va sfatuiesc ca oriunde ati pleca ,cu copil sau fara sa aveti grija sa fiti mereu independenta, sa aveti resurse sa va puteti dumneavoastra singura descurca, sa nu depindeti cu nimic doar de partner.
Personal nu cred ca tatal doreste cu adevarat domiciliul la el din ce spuneti. Asta in opinia mea inseamna ca doar se teme ca nu va mai vedea fata,ca aceasta il va considersla tata pe noul partener si de ce sa nu recunoastem, sunt ganduri pe care le-ar avea oricine in situatia lui.
Actionati cu diplomatie. Mergeti la mediere. Propuneti sa trimiteti mailuri saptamanale in care omul sa afle despre fata, stabiliti doua zile pe saptamana si un interval in care cei doi sa vorbeasca pe Skype, eventual va angajati sa aduceti dumneavoastra vara fata la el si rezolvati problema si plecati imediat cu copilul.
Ca nu cred ca aveti timp,chef sau nervi sa stati in procese si eventual sa o si faceti degeaba.
Mult noroc va doresc

Va mulțumesc frumos, iam explicat tatăl copilului ca în vacanta o aduc în tara și voi fi de acord sa o vadă pe messenger ori de câte ori dorește, însă nu este de acord.
Țin sa precizez ca urmează sa i se nască al doilea copil, fiind tot fetita.
Domnule Avocat,sunt slabe sanse ca mama sa piarda fata insa sunt. Nu stim cum se va pregati avocatul dansei, nu stim avocatul partii adverse, nu stim toata situatia. Habar nu avem unde pleaca mama exact,daca are contract de munca sau de inchiriere.
Estimate user, mediator ul va poate ajuta si va poate obtine CE nu puteti singura. E posibil ca domnul acum sa nu vrea insa sa se razgandeasca. Asta face mediator ul.
Tocmai ca I se naste alt copil nu cred ca va avea chef, timp sau bani de procese.
Buna seara,

Sunt si eu intr-o situatie similara. Sunt divortata si mama unui baietel de 6 ani, de 3 ani mi-am refacut viata si am un al doilea copil de 1 an. Tocmai am fost admisa la studii in strainatate si as vrea sa plec impreuna cu ambii mei copii.
Din pacate relatia cu fostul sot este extrem de deteriorata, sub nici o forma nu este de acord sa plec cu copilul in alta tara. Am incercat medierea si dupa o luna de tergiversari la mediator nici macar nu s-a deranjat sa ii raspunda mediatoarei cu un simplu NU.
Relatia cu copilul pare a fi buna din exterior, dar nu sunt ferm convinsa de asta. Fostul sot imi denigreaza actualul partener de care copilul este foarte atasat, gaseste scuze pentru a nu se implica in viata copilului in mod real, dar in poze arata totul bine si frumos.
Orice sfat este mai mult decat binevenit.
Multumesc