Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o fetiță de 4 ani, al cărei tată a decedat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o fetiță de 4 ani, al cărei tată a decedat de curând într-un accident de mașină. Rudele acestuia spun că minora este obligată prin lege să facă înmormântarea tatălui, este adevărat?

Buna ziua - Sunt mamica unei fetite de 4 ani. Sunt divortata de tatal ei iar ulterior acesta a decedat in ac de masina. Rudele defunctului spun ca legal fica lui ar trebui sa ii faca mormantarea. Eu fiind divortata nu am indraznit de a ma implica sau a face ceva in legatura cu acest eveniment. Va intreb un copil minor de 4 ani este obligat prin lege sa faca inmormantarea tatalui, in cazul in care parintii sunt divortati. Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Am fost la notar - aici la noi nu se platesc consulatatiile - dar am fost refuzate, acum am depus dosarul la un alt notar. Am fost refuzate pt ca parerea notarului fata de a avocatului era foarte diferita. Notarul sustine ca orice credit ramas este o datorie ramasa va fi platita de fetita. Pe cand avocatul a sups ca datoria din creditul ipotecar cumparat impreuna dupa casatorie, bun comun cota parte (jumate eu, jumate el) nu este al fetitei. Ci in totalitate al meu. Mie imi pare ilogic ca ea sa plateasca cu jumate din bunul nostru alte datorii si credite ale tatalui ei si nu datoria de la creditul ipotecar. (imi pare si nesimtire ca un copil minor este obligat sa plateasca datoriile parintilor desigur in suma mostenita). Inca nu stim exact ce datorii au mai ramas - banca nu ne da detalii despre ac lucru decat dupa ce facem succesiunea (cred si sper ca nu este mai mult de 8000 euro din ctr bancare). Ca a mai luat si de la cumnta lui un imprumut in jur de 3500 de euro fara ctr notarial dar cu dovada de virare a banilor in cont - pentru care ne-a spus tot aceiasi cumnata ca ne va da in judecata.
mariaevelina, utilizator
LA PLACINTE INAINTE, LA RAZBOI INAPOI!
Cine a fost gasit vinovat de producerea accidentului?
Ati cerut dezbaterea succesiuni dupa tatal decedat?
Ati vazut cumva ce scrie in acea polita de asigurare, cine sunt beneficiarii?
Apartamentul este cumparat impreuna, aveti cote egale din el? S-a facut cumva si partajul dupa divort?
Sunt multe de discutat pe tema asta... Copiii sunt primi mostenitori ai unei persoane decedate, ca concurenta cu sotia ( le revin 1/4 sotia, respectiv 3/4 copii din averea-datoriile defunctului).
Incercati sa discutati cu un avocat, sa vedeti clauzele din acea polita de viata.
Din ce cunosc, imprumuturile bancare sunt asigurate printr-o polita obligatorie ce acopera restul de credit in caz de deces a debitorului.
Cereti dezbaterea succesiuni, la notar sau in instanta, si vedeti exact ce poate mosteni fetita ( bunurii, terenuri, poate vreun cont bancar, etc. precum si eventualele datorii).
Mare atentie, daca decedatul avea datorii, intai se acopera acestea (cele cu acte) si ce ramane se imparte la mostenitori si se achita datoriile fara harti. Deci daca avea rate la banca intai trebuie acestea acoperite. Aici s-ar putea sa iasa cu scandal si proces. E chiar important sa aveti un avocat bun care sa va invete cine, ce si cum. Cand se accepta o mostenire se accepta si banii si datoriile. Daca datoriile sunt mai mari ca veniturile, mostenitorul nu trebuie sa plateasca datoriile defunctului si poate da renuntare.
de producerea accidentului am scris mai sus - a fost gasit vinovat
succesiune este pe rol
da am vazut ce scrie, fratii lui incaseaza fiecare procentual 33% (sunt 2) iar fetita noastra 34% - polita este privata - iar rudele de pe ea sunt pana la gradul 4
da ap este cumparat impreuna cu cote egale e bun comun - sa facut o promisiune de partaj care acum ca tatal a decedat ne incuraca (pt ca nu vreau sa vina altcineva sa imi organizeze economiile sau datoria fetitei)
- acest imprumut se pare ca nu a fost asigurat - bancile au obligatia sa asigure doar bunul nu si viata persoanei care ia creditul (raspuns, banca si pr consumatorului)
- exista un teren la parintii lui - ma indoiesc ca notarul va afla de el fara sa ii spunem noi, iar noi nu vrem sa mai avem de a face cu astfel de persoane - care dau in judecata doar de dragul de a da in judecata (banuiesc ca a fost reuniune de familie) - horor - ar tb ca instanta sa taxeze serios astfel de cereri.

Ionut.ion a scris:

Cine a fost gasit vinovat de producerea accidentului?
Ati cerut dezbaterea succesiuni dupa tatal decedat?
Ati vazut cumva ce scrie in acea polita de asigurare, cine sunt beneficiarii?
Apartamentul este cumparat impreuna, aveti cote egale din el? S-a facut cumva si partajul dupa divort?
Sunt multe de discutat pe tema asta... Copiii sunt primi mostenitori ai unei persoane decedate, ca concurenta cu sotia ( le revin 1/4 sotia, respectiv 3/4 copii din averea-datoriile defunctului).
Incercati sa discutati cu un avocat, sa vedeti clauzele din acea polita de viata.
Din ce cunosc, imprumuturile bancare sunt asigurate printr-o polita obligatorie ce acopera restul de credit in caz de deces a debitorului.
Cereti dezbaterea succesiuni, la notar sau in instanta, si vedeti exact ce poate mosteni fetita ( bunurii, terenuri, poate vreun cont bancar, etc. precum si eventualele datorii).

mariaevelina, utilizator