Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am o fetiță de 4 ani, al cărei tată a decedat de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am o fetiță de 4 ani, al cărei tată a decedat de curând într-un accident de mașină. Rudele acestuia spun că minora este obligată prin lege să facă înmormântarea tatălui, este adevărat?

Buna ziua - Sunt mamica unei fetite de 4 ani. Sunt divortata de tatal ei iar ulterior acesta a decedat in ac de masina. Rudele defunctului spun ca legal fica lui ar trebui sa ii faca mormantarea. Eu fiind divortata nu am indraznit de a ma implica sau a face ceva in legatura cu acest eveniment. Va intreb un copil minor de 4 ani este obligat prin lege sa faca inmormantarea tatalui, in cazul in care parintii sunt divortati. Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Este cat se poate de valabila legea cu mostenitorii rezervatari - copiii, nevasta (daca e casatorit) si parintii sunt mostenitori rezervatari - adica au prin lege dreptul la un anumit procent din averea mortului, chiar daca mortul a specificat altfel. Fratii nu sunt mostenitori rezervatari. Daca un avocat va spune ca nu stie de asta, e prea habarnist sa mai continuati orice cu el. Eu nu sunt avocat, dar va trebuie unul care sa se priceapa la toate chichitele astea. Puteti sa cautati chiar aici pe forum un avocat si sa ii dati si lista asta de discutii ca sa o citeasca. Cand am avut probleme am intrebat si eu si am transmis ideile la avocatul meu care a tinut cont de ele si la final am castigat. I-am dat si procent din castig la avocat, ca sa se tina de treaba (in afara de onorariu).
Succesiunile sint reglementate in codul civil.Si in noul cod civil intrat in vigoare in 2012 se mentin aceleasi dispozitii legale privind mostenitorii rezervatari.Materia succesiunilor este reglementata de la art. 1100-1134 din Noul cod civil ( legea 287/2009 ). aveti citeva notiuni de baza.Un avocat nu va putea spune o asemenea prostie.Dar pentru ca sint multe detalii legate de modul de calcul al cotei parti din mostenire dar si din datoriile defunctului aveti nevoie de un avocat specializat pe succesiuni ( mosteniri ).Ca sa va spuna exact cum stati cu raportul dintre ceea ce va revine raportat la datoriile ramase din mostenire ca sa vedeti daca acceptati mostenirea.Si sa va sustina cauza in justitie daca se va ajunge la proces.In mod normal notarul unde se dezbate succesiunea ar trebui sa va lamureasca cu privire la aceste aspecte.Mai ales ca taxa pentru dezbaterea mostenirii este mare si se calculeaza in fuctie de valoarea bunurilor ramase de la defunct.[ link extern ] /
Florin Cornea , Consilier juridic
multumesc mult - voi deschide procedura succesorala la notar - sper totusi sa nu ajungem la proces in instanta. Voi lista si eu parerile de aici multumesc mult domnule GermanAlex - poate asa vom reusi si noi - sa nu plateasca doar fiica lui de 4 ani datoriile tatalui.
Oare la contractul de credit, unde fostul sot decedat era imprumuntat iar eu garant cum se va calcula datoria? este totala sau doar jumate.
mariaevelina, utilizator
O sa mosteniti toata valoarea creditului, exact cum a fost incheiat de catre imprumutant.
Sa inteleg ca avem sanse mari sa ne fie platit creditul si sa incasam si bani?

Ionut.ion a scris:

O sa mosteniti toata valoarea creditului, exact cum a fost incheiat de catre imprumutant.