Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului

in fisa postului este trecuta ca functie magaziner,,am 13responsabilitati,printre care nicaieri nu scrie cuvantul stivuitor sa sa fac ceva cu stivuitorul,,nu miau platit niciodata sporul de stivuitoris,nici macar 1leu,,am proba fluturasul,,intrebare aveau dreptul sa ma oblige sa lucrez cu stivuitorul?
Puteau sa va sanctioneze pentru asa ceva ... Art.40 C.mun. la alin.1 lit.c prevede ca, angajatorul are dreptul sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor.

Prin urmare, in momentul cand vi s-a adus la cunostinta ca trebuie sa indepliniti o sarcina neatribuita prin fisa postului trebuia s-o contestati.

Cand ati primit decizia de incetare a c.i.m.?
pe 14.03 mi sa desfacut contractul

mi lau desfacut pentru ceva care am facut cu stivuitorul

oficial nu iti aduce la cunostinta nimic,,pur si simplu iti spune verbal sa faci una sau alta,dar ei prin cele doua convocari recunosc ca lucrez cu stivuitorul,probabil nu siau dat seama,zicand ca eream la postul meu de lucru,,ceeace nu este adevarat,,ascundeam stocul sa nul gaseasca itmul,,incarcandul in 6camioane

trebuie sami pun si avocat..am mare nevoie sami recastig respectul si onoarea,acesti oameni miau distrus viata,,o luna de zile mau anchetat zi de zi ilegal fara convocare,mau hartuit,,in 6ani jumate nu am o abatere,o absenta,o nemotivata,o zi de medical,,ba din contra am fost prostul lor care in zile de sarbatoare cand vroiau ei mergea la serviciu
Cornel Vasile, Consilier juridic
De la data comunicarii deciziei, aveti la dispozitie 30 de zile pentru a o contesta la Tribunalul in raza caruia domiciliati.

Nu este obligatorie angajarea unui avocat, dar poate fi de mare ajutor.
da mai ales ca aceasrta este o multinationala,,....

Editat : denumire societate
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si multinationalele pot pierde litigii ...