Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soția a aflat după deces că soțul are credite în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soția a aflat după deces că soțul are credite în valoare de 30.000 de euro. Ce soluții există în această situație?

Sora mea a aflat după moartea soțului ei , ca el a făcut împrumut la bănci (30000 euro) , fără știrea ei.
Ea habar.nu a avut si acum ii este foarte frică, sa nu.i ia băncile apartamentul.
Ei au împreună doi copii majori , iar el din prima căsătorie un alt copil major.
Nu au facut succesiunea.
Ce solutii ar putea exista, ca ea să scape de aceste datorii , sa nu riște să piardă apt.ul ....având în vedere că ea are un salariu de 15 mil., plus că habar nu are când, cum ,unde si ce.a facut cu banii?
Va rog frumos dati.ne o cale cea mai simpla sau cea mai ușoara ....
Sora este intr.o mare depresie, dezamăgire,speriată....etc.
Manuela Rășină, administrator
Ne.am gândit să nu se facă succesiunea .
Sa invităm băncile să participe la datorii.
Credeti.ma ca sora mea e distrusă; mai mult dezamăgită ca ea Habar nu a avut de aceste împrumuturi.
E scoată!

Ei au împreună doi copii majori , iar el din prima căsătorie un alt copil major.

Vedeti ca este posibil ca celalalt copil sa ceara succesiunea.

Verificati actele creditelor,poate are totusi o asigurare de viata, ca e prea mare creditul sa nu aiba nicio garantie de niciun fel.
In rest, la prima problema cu banca, mergeti repede la un avocat, pentru ca acel credit nu numai ca va lua partea de apartament lasata de sot, dar mai e si prezumat a fi bun comun, deci ar cam raspunde doamna si cu salariul si partea ei de apartament...
Situația e prea complexa pt a fi soluționată cu sfaturi pe un forum.Mobilizati -vă sora sa lase depresia ,sa meargă cu actele la un av ,sa ceara sfatul unui notar etc..O.analiza se poate face doar cu actele in fata.teoretic solutii sunt.
Eu știu ca dacă ești căsătorit banca chiamă și sotul sa semneze contractul de creditare.Nu poti să faci pe ascuns