avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soția a aflat după deces că soțul are credite în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soția a aflat după deces că soțul are credite în valoare de 30.000 de euro. Ce soluții există în această situație?

Sora mea a aflat după moartea soțului ei , ca el a făcut împrumut la bănci (30000 euro) , fără știrea ei.
Ea habar.nu a avut si acum ii este foarte frică, sa nu.i ia băncile apartamentul.
Ei au împreună doi copii majori , iar el din prima căsătorie un alt copil major.
Nu au facut succesiunea.
Ce solutii ar putea exista, ca ea să scape de aceste datorii , sa nu riște să piardă apt.ul ....având în vedere că ea are un salariu de 15 mil., plus că habar nu are când, cum ,unde si ce.a facut cu banii?
Va rog frumos dati.ne o cale cea mai simpla sau cea mai ușoara ....
Sora este intr.o mare depresie, dezamăgire,speriată....etc.
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu...
Este o datorie personală și de aceea este ascunsă...

Merge si pe ascuns ca sa fiu mai explicit...

Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2019
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Trebuie vazut daca au fost mai multe împrumuturi care au cumulat suma de 30000 €.
Daca a fost un singur imprumut, n-a avut nevoie de girant? Cine iti da in Romania 30000 € fara girant?
In Olanda trebuie sa vina si sotul/sotia sa semneze.
CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Nu...
Este o datorie personală și de aceea este ascunsă...

Merge si pe ascuns ca sa fiu mai explicit...



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara ,

Doamna Alexandra , DA , sunt mai multe împrumuturi care au cumulat cei 30000 de euro
Și DA , a avut giranți ( am specificat mai sus ) . El avea pensie de la Armata , a fost OFIȚER, si acum lucra ca profesor . L-a GIRAT secretara liceului și.un coleg.
Tin sa mentionez ca nu avem bani de avocati, de aceea cer ajutorul pe acest site.
Avem nevoie de niste sfaturi , NIISTE PAȘI ....
Au trecut deja două luni jumate de la decesul lui.
REPET : sora mea e șocată de aceste datorii . NU A ȘTIUT !
N.am de ce sa mint ; dimpotrivă, trebuie să povestesc realitatea pentru a găsi o soluție...

Merci din nou tuturor !
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dna o consultație la un av costa în mod normal 150-200 lei.nu este un capăt de țară..Riscat să pierdeți sume importante de bani economică o sumă pe care sora dvs o cheltuie cand merge la supermarket.Procedati cum doriti dar sfaturi utile le poate oferi cineva care consulta actele,ascultă povestea dnei etc.Nu este nevoie sa imi răspundeți la postarea.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doamna, cum spune colegul, aici v-am ajutat pe cat am putut, mai mult nu avem date sa o facem.
Daca au fost mai multe credite, e diferit de cum am inteles initial.

Alte discuții în legătură

Succesiune credit ipotecar RazvanStanica RazvanStanica O zi buna tuturor celor ce citesc acest mesaj. Sora mea a decedat acum 10 zile si am impresia ca ne gasim intr-o situatie destul de complicata, asa ca as ... (vezi toată discuția)
Sechestru apartamennt Ethan Winters Ethan Winters Buna ziua. Doresc sa stiu anumite detalii in caz in care banca ar pune sechestru pe un apartament. Sa zicem ca sotul/sotia a facut datorii bancare, iar ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbătută, un moștenitor decedat dator la bancă: ce riscă ceilalți moștenitori? elenadragoi2008 elenadragoi2008 Buna ziua tuturor Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la următoarea speță : Sunt 3 frati care au casa părintească dar fără succesiune făcută. ... (vezi toată discuția)