Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociația de proprietari are dreptul de a hotărî ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociația de proprietari are dreptul de a hotărî asupra proprietății private?

Buna ziua,
Suntem membri unei asociatii de proprietari si ne-am trezit cu un afis din partea administratorului care ne informeaza ca "s-a decis" in cadrul unui consiliu (la care participa oricum doar clica dansilor) sa fie schimbate toate apometrele din bloc deoarece cele existente ar fi"uzate", iar cei care nu vor fi de acord vor plati niste sume calculate de dansii.
Va rog sa ne ajutati cu cateva sfaturi deoarece nu credem ca aceasta situatie este legala din urmatoarele motive:
-apometrele pe care le avem montate sunt legale, verificate cf legii iar cei care nu au apometre si-au asumat oricum plata consumului impus;
- decizia de inlocuire a acestora pe proprietatile personale ar trebui sa fie la latitudinea fiecarui proprietar dupa propriile calcule;
- negocierea cu firma de apometre sau selectia de oferte nu a fost transparenta;
-pentru achitarea avansului acestei lucrari au fost retrasi din fondul de rulment ai asociatiei bani la discretia exclusiva a administratorului.
- nu am fost consultati individual asupra acestei propuneri(unii locatari lipsesc din tara si sunt pusi in fata acestei situatii la intoarcere), iar abia dupa consultare , in functie de feedback sa se ia masuri sau nu spre aceasta inlocuire:
Va rugam sa ne sfatuiti ce putem face sa stopam acest abuz, care de altfel, nu este singular.
Unde putem face reclamatie pentru eventuale controale contabile sau de alta natura?
Va multimim,
Manuela Rășină, administrator
Va multumesc din suflet pentru timpul dvs, bunavointa si implicarea in acest subiect. Sfaturile au fost foarte utile si pe baza lor am luat masuri colective de contestare a hotararii AG prin lista de semnaturi individuale, urmand ca, in functie de rezultat sa ne adresam instantei. Ganduri bune, si inca o data multumiri!
Doamna,
Asa cum s-a afirmat mai sus, problema este "delicata", in sensul ca ori in Lege, ori in AG nu s-ar putea obliga proprietarii sa se imbrace pe timp de iarna cu paltoane model..., sau cu o anume incaltamintea, model...;
Ce se intampla, ca sa-l lamuresc si pe monseur @latka, care este pentru-contra - observatie personala - pentru schimbarea apometrelor din locuinte:
- apometrele actuale, daca sunt in interiorul intervalului de timp in care sunt garantate (asa se spune), pot fi folosite in continuare fara probleme, insa au unele inconvieniente care practic "duc" acele diferente la valori destul de mari; una dintre cauze este aceea ca citirea consumului nu se face in acelasi timp de catre toti proprietarii, si mai ales nu in aceeasi zi cu data la care furnizorul de apa-canal face citirea bransamentelor as. prop.- si chiar nu vreau sa mai discut aceasta chestiune ca a fost discutata de nenumarate ori, aici pe forum - dar daca doriti, putem discuta:
- apometrele pe care le aveti dvs. montate in instalatie pot fi de achizitionate de la mai multe firme, ceea ce nu este la fel de bine daca am face o comparatie cu firme diferite de ceasuri de mana, care se incadreaza cat de cat in "ora exacta"; cred ca intelegeti ce vreau sa spun, unele sunt mai bune (mai precise), altele mai putin precise, unele functioneaza chiar daca sunt inclinate, altele functioneaza inclinate, dar dau erori mari de masurare;
- apometrele actuale nu au o protectie buna la metode de fraudare pe care unii dintre proprietari chiar le smecheresc;
In fine, dintre avantajele apometrelor cu citire radio as aminti:
- toate apometrele sunt de la aceeasi firma;
- apometrele cu citire radio (cred ca despre acestea este vorba in discutie), sunt apometre de o noua generatie, au mai multe facilitati printre care si raportarea unor incercari de fraudare, detectia unui consum exagerat (spargere conducta), detectia consumului "invers" in vederea micsorarii consumului real;
- aceste apometre se citesc toate in interval de 1-2 minute, de obicei in acelasi timp cu salariatii furnizorului;
- proprietarii, chiar nu mai au grija prezentarii / transmiterii indecsilor la asociatie (in timp util);
- nu ne-ati spus nimic cam ce pierderi aveti acum; va garantez ca prin montarea acesto apometre de generatie noua, pierderile vor fi din ce in ce mai mici, adica in final, amortizarea noilor achizitii se va face intr-un timp relativ scurt;

Bun, cam astea-s unele dintre plusurile si minusurile acestor apometre - pe care o mare parte dinte noi le cunoastem.
Ideea de la care ati pornit dvs. este ca: .... ne-am trezit cu un afis din partea administratorului care ne informeaza ca "s-a decis" in cadrul unui consiliu (la care participa oricum doar clica dansilor) sa fie schimbate toate apometrele din bloc deoarece cele existente ar fi"uzate", iar cei care nu vor fi de acord vor plati niste sume calculate de dansii.
Asadar dvs. proprietarii nu trebuie sa va "treziti"- ca nu este bine. Ati fost informati ca asa s-a decis intr-o sedinta a membrilor com. ex. ca se doreste schimbarea apometrelor. Ei, schimbarea apometrelor poate fi decisa de catre com. ex., dar trebuie discutata serios si hotarata in AG a membrilor si poate fi discutata in economia art. 32 din l 196/2018 - asa cum afirma chiar @latka.
Pe de alta parte, eu ca administrator de imobile, nu afisez la avizier ce-mi trece mie prin cap, lucru care, probabil ca s-a intamplat si la dvs. in asociatie, iar exprimarea dvs. mi se pare impardonabila ...ca "s-a decis" in cadrul unui consiliu (la care participa oricum doar clica dansilor)... . dar dvs. proprietarii ce faceti, pe cine ati ales in clica? V-ati pus intrebarea, cum ati proceda daca ati face parte dintre membrii com. executiv si v-ar "judeca" vecinii dvs.? Mai puteti merge la o sedinta de com. ex. sa luati in discutie si alte propuneri, poate mai necesare decat schimbarea apometrelor? Eu unul, dupa 1-2 "comentarii" dintr-astea m-as lasa pagubas, astfel incat, da, atunci vor fi luate masuri care poate chiar nu au legatura cu bunul simt....

In alta ordine de idei:
- schimbarea destinatiei sumelor din Fd. de rulment - nu este legala si va rog sa le atrageti atentia; doriti schimbarea, ei, discutati intre dvs., "cantariti" plusurile si minusurile, luati o hotarare; pot sa va spun ca hotararea se poate lua pe fiecare scara/bloc individual - adica ori toti cu apometre vechi, ori toti cu apometre schimbate - cu toate ca, asa cum am mentionat ca nu ar fi imperios necesara schimbarea daca unii dntre dvs. care poate nu pot (financiar) sustine modificarea, cu conditia ca citirea apometrelor din casa si aducerea consumului la asociatie sa se faca in acelasi timp cu citirea apometrelor cu radio (aici as. prop. trebuie sa va informeze);
- in legatura cu selectia firmei care va ofera aceste servicii - trebuie musai sa fie o actiune transparenta si nu cred ca acum este prea tarziu; sa va informeze cu ofertele a 2-3 firme - insa pot sa va comunic ca tot membrii com. ex. pot lua o decizie in sensul de a lucra cu o firma sau alta...
- in legatura cu consuultarea individuala - aveti si nu aveti dreptate... Ce te faci cu proprietarii plecati in strainatate, cu cei care au inchiriat pe termen mai lung si nu sunt in imobil, nu participa la lucrarile AG, nu citesc informarile?
Daca nu ati avut aceste informatii - este vina celor care va conduc asociatia - ca asa este bine, democratic sau cum vreti sa-i spuneti - este bine ca omu' sa inteleaga despre ce este vorba, nu sa se trezeasca cu un afis care va obliga la schimbari care in prima instanta, nu le vedeti rostul.
ca "s-a decis" in cadrul unui consiliu (la care participa oricum doar clica dansilor).
Sa stiti ca personal, nu sunt implicat in vre-o afacere comerciala, dintr-asta cu apometre, ca sa fac reclama...
Noi avem montate asemenea apometre de circa 2 ani si suntem destul de multumiti de "investitie". Daca doriti putem continua discutia pe mp, sa va arat cat de mici sunt acum diferentele, poate in comparatie cu ce-a fost.
Mult succes!
Adam Grecu, utilizator
D-le Adam Grecu nu trebuie sa ma lamuriti si nu aveti cum, din 2 motive foarte clare :
1. Problema care este expusa aici se refera doar la temeinicia unui demers facut chipurile sub "acoperire legala", dar care nu se regaseste nicicum in textul legii 196/2018; daca se regasea, ati fi putut sa citati articolele cu pricina
2. Stiti foarte bine ca ma pricep la apometre (e oarecum meseria mea) si ca nu am fost niciodata impotriva apometrelor radio (desi nu stiu ca subiectul acestui post sa fie chiar asa ceva), insa pozitia imi e mult mai nuantata:
- merita sa faci pasul asta , de a cumpara apometre cu transmisie radio, daca se trece la contracte individuale pentru fiecare proprietar
- un apometru cu transmisie radio nu este altceva decit un apometru obisnuit, caruia i se adauga un modul de comunicatie
- toate firmele producatoare de apometre ofera si module de comunicatie radio, nu e nici o chestie deosebita
- toate apometrele , indiferent de firma, au aceeasi clasa de precizie, incepind cu 2006, cind a devenit obligatorie MID in UE
- toate trebuie sa masoare in orice pozitie, norma metrologica romaneasca NML-003/2005 mentionind acest lucru: "3.4.1. Contorul trebuie sa poata fi instalat astfel incat sa poata functiona in orice pozitie, cu exceptia cazurilor cand exista o indicatie contrara, marcata clar pe contor."
- si apometrele fara modul radio sunt protejate la frauda, prin constructie (cu cadran umed, cu protectie intrinseca anti magnetica) si prin montaj sigilat special previne consumul invers
- nici un apometru, fie el si radio, nu va depista furturile facute prin montaje de ocolire a traseului de masura

Singurul mare avantaj al apometrelor radio este faptul ca elimina comoditatea si dezinteresul, nu ca poate elimina complet furturile sau instalatiile sanitare defecte. Din punctul meu de vedere, si cu apometre normale, daca se poate stabili o regula clara de citire a indecsilor in aceeasi zi din luna (aleasa de fiecare ), intr-un interval nu foarte mare spre sfirsitul lunii, suma consumurilor individuale nu se va abate semnificativ de la consumul indicat de apometrul de bransament. Eu, de exemplu , citesc indecsii in ziua de 28 a lunii, intervalul este 22-28 pentru operatiune si pe bransamentul nostru nu exista probleme de neinchidere bilant de ani de zile.

Laudati apometrele cu citire radio,dar cunoasteti ca functionarea acestora este puternic influentata de alte aparate electrice?
Daca au platit din fondul de rulment si nu din cel de confort (fond special constituit), au comis o mica infractiune fiscala. Nu vreau sa ma pronunt asupra legalitatii schimbarii acestui aparat, dar pentru o chestiune ce tine de confort - aici nu e vorba despre reparatii in sensul expus de catre legiuitor in 196/2018 - este nevoie OBLIGATORIU de votul celor prezenti in AGA. Vedeti insa ca in 99 la suta din sedintele AGA din Romania, acestea sunt facute prin incalcarea prevederilor legale, si ca atare deciziile din AGA pot fi anulate in instanta. Ma refer la obligativitatea informarii tuturor membrilor asociatiei, fara exceptie. Daca unul singur nu semneaza conocatorul sau nu primeste recomandata cu raspuns platiti, sedinta AGA este nula de drept, la fel ca si toate deciziile luate. Reclamati-i la Primarie pe fraieri, poate le vine mintea la cap. Daca nu, intrati in instanta. A, depuneti o hartiuta si la ANAF, ca sa aiba de dat cu subsemnatul pana ce lesina.