Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am o problemă cu conducerea de la grădinița unde ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am o problemă cu conducerea de la grădinița unde învață fetița: refuză să-mi ofere informații, documente, contractul de studii și fotografii. Pot face plângere penală împotriva lor?

Hristos a înviat. Am o problemă cu grădinița unde învață fetița noastră. Deoarece mama copilului mi-a refuzat să îmi ofere informații , documente , contractul de studii și fotografii . Am solicitat grădiniței aceste lucruri iar dansi au refuzat , pe motiv că nu eu sunt titularul contractului, ma luat cu protecția datelor personale ,date confidențiale și să le aduc o hotărâre definitivă. Doar îmi transmitea că fata este ok. Am fost și la grădinița să îmi prezinte dosarul dar nu au dorit. Cu școala la fel,fetița noastră incepe clasa 0 acum in septembrie, doar că mama copilului a inscris-o fara să îmi spună iar directoarea școlii mi-a refuzat să îmi ofere alte detalii și informații, mi-a spus sa vin cu o hotărâre definitivă.am aflat din alte surse unde este înscrisă, nu știu pe ce baza legala a inscris-o dacă dânsa nu mi-a cerut un document s-au acordul, plus ma mințit că o înscrie la o școală din sectorul 6 unde are domiciliul și fata este înscrisă în sectorul 2. Așa a procedat și cu grădinița. Precizez că nu sunt decăzut din drepturi. Avem o hotărâre prin ordonanța președințială cu program de vizita și pensie alimentara care e provizorie până la soluționarea dosarului care se afla pe rol.
A doua întrebare ar fi, cum se calculează săptămână para deoarece avem divergente, mama copilului ia în considerare săptămână para din lună iar eu o iau ce-a anuală. În ordonata președințială prevede doar in fiecare Duminica din săptămână pară.

A treia întrebare ar fi despre corespondenta cu minorul, dânsa mă obligă să sun doar in timpul programului de vizita, dacă doresc sa vb cu fata pe videocall îmi refuză. Acum ma bocat pe mess și WhatsApp. Procedează corect???? Deoarece văd că fata este alienată.
Manuela Rășină, administrator
Da, ar fi frumos sa notificați grădiniță ca nu v-au cerut acordul pentru publicarea fotografiilor cu copilul dumneavoastră și dacă nu scot pozele ii reclamați.
Șobolandetomberoane, nu sunt tâmpiți însă domnul e tata. Tatii nu sunt priviți ca fiind părinți în România. Discriminare maxima.
@when, nu-i adevărat că taţii sunt discriminaţi, dimpotrivă.Şi nu este doar experienţa mea, ci a multor alte mămici. Totul depinde de oamenii cu care părinţii intră în contact.
Iuret.fata nu e alienată dacă se comportă normal faţă de dvs. Procesul Verbal mi se pare corect în situaţiile conflictuale, fiindcă, în absenţa martorilor sau al unei dovezi, dvs. puteţi susţine că mama nu a permis accesul dvs. la copil, iar mama poate susţine că dvs. nu veniţi la program. Monitorizarea programului este calea corectă şi vă scuteşte de acuzaţii reciproce.
Nu-i corect să executaţi silit programul dacă el este respectat, pe lângă traumatismul psihic asupra copilului, este şi consumatoare de bani şi, foarte bine a procedat doamna cu acel proces Verbal.
În ordonata prevede plata la pensia alimentara nu mai știu exacta 1/3 sau 1/4la salariu minim din România dar eu ii dau fetei 500 de lei lunar, la ultima vizită am cheltuit cu fata 1400 de lei, plus bani trimiși pentru Crăciun și ziua fetiței, as dori sa o ajut cu mai mult dar refuzul de comunicare din partea mamei este egal cu 0, program de vizita pentru tată în fiecare duminică de la ora 12 la ora 20 din săptămâna para, fara prezența mamei. Mama a fost prezenta in timpul programului avut, in septembrie 2018 și aprilie 2019. Și un refuz din partea ei în Februarie 2019, sunt plecat din tara , doresc să fiu langa fetița mea ,dar o zi pe săptămână mi se pare puțin, iar puterea financiara mia fost diminuata din cauza procesului, cheltuieli,drumuri in țară să dau cu subsemnatul pe unde a trebuit,și alte probleme create de mama copilului unde ma obligat să vin in țară.

Sobolan de tomberoane a scris:
gi-jane2, moderator
Domnule Iuret, păi spuneţi aşa! Dacă sunteţi plecat din ţară, ce program mai extins doriţi? În situaţia dvs., corect ar fi ca instanţa să dea program cu prezenţa mamei, în locuri publice, prin înţelegere prealabilă cu dvs. în formă scrisă în perioada cât trăiţi în afara ţării şi program constant dacă vă întoarceţi definitiv în ţară. Nu puteţi avea pretenţia ca fata să sară în braţele dvs. după ce nu v-a văzut luni de zile, iar o atitudine civilizată faţă de mamă, soacră vă apropie şi de copil.
Înțeleg foarte bine ce detaliați dv. Să înțelegeți bine. Eu nu am plecat pentru mine in afara țări ,am plecat pentru familia care am avut-o înainte.rate la 3bănci pentru casă care am cumparato , copil mic, grădinița privata, cheltuieli zilnice și facturi ,de asta am plecat. Trădare va spune ceva??? De asta sa rupt familia. Doamna ca să se răzbune pe mine , deoarece nu a obținut casa , a început războiul cu mine, prin răzbunare, minciună, și să declare diferite lucruri sau fapte pe care nu le-am comis, iar cel mai rău a început să folosească copilul ca arma. De când a părăsit locuința martie 2018, până în septembrie 2018 când sa dat acea hotărârea, nu ma lăsat să vb cu fata, nu răspundea la tel, nici la mesaje. După hotărâre ma lăsat să o văd într-o zi, iar după la fel a început. Dar în alt mod răspundea și îmi zicea că nu vrea fata sau că plange,și închidea tel.sau îmi răspundea îmi dădea fata să o aud și cam atât. Plus am fost obligat sa sun doar in programul de vizita, nu in alta zi. Deci corespodenta cu minorul mia fost încălcată. Alte informații despre minor nu am primit de la mama, decât că este bine. Și am cerut destule.Fotografii cu fata doar una singura am primit din martie 2018 până acum și asta a fost doar de Crăciun,... de paste nu ma lăsat să vb, de Crăciun nu, de revelion nu, de ziua mea nu, doar de ziua ei ma lăsat să-i spun la mulți ani și atât, asta după numeroase cereri. Iar la solicitarea de a vizita fetița în Februarie 2019 ,îmi spunea că fata nu vrea sa te vada, că plânge și alte lucruri, și nu a dat curs cererii de a vedea personal ce se întâmplă cu fata. Plus că mia zis prin mesaj că nu am ce caută la ușa ei că va chema politia. De asta am apelat la 112. Până în Aprilie mia dat o singura data fata la tel, mia zis fata că nu vrea sa mă vadă, că nu mă iubește și că i-am furat casa. Știți cât de mult doare să îți spună copilul tau așa ceva. Am ajuns in țară i-am dat un mesaj că doresc sa vad fata pe 21 aprilie, și mi-a răspuns că da , o va aduce în acea zi. Fără să îmi mai zică ceva de fata, că nu dorește, că plânge etc. A venit cu fata , și a fost totul ok. Fata nu a avut nici o reacție negativă, sa comportat foarte bine, ș venea singura la mine fără să-i zic ceva, se juca cu mine.vb cu mine Mi-a zis că mă iubește, deci a fost totul ok. 5 ore super frumoase. Doar când sa plece iar ma întrebat de ce i-am furat casa, ce răspuns săi dau??? Să-i zic adevărul din ce cauza nu a mai putut să stea în casă?? I-am zis doar că acea casă este a ei, că va veni oricând când își dorește acolo, că nu i-am furat casa. Iar mama a intervenit și ia spus că mint. I-am zis mamei să ii spună ceva , să îi explice fetei ca nu i-am furat casa, că poată să vina acolo oricând. Și îmi zice că nu se baga, că nu are ce să-i zică.. întreb ce ia explicat fetiței despre noi, despre mine ce ii spune? Deci fata este ok, dar este influențată de mama, și îi lipsesc mult. In concluzie mama se razbuna pentru acea casă, dorește custodia exclusiva și ma rugat de n ori acest lucru, orice cer cum ar fi program de vizita, este de acord dacă îi dau custodia, am rugato acum când am stat cu fata, să am o vacanta la Disneyland cu fata mia zis numai dacă ii dau custodia. Totul este legat de custodia exclusiva, a văzut că instanța nu va accepta acest lucru ce a zis ai săi o cer lui pe ceva avantaje sau să îl păcălesc. Dânsa a încercat orice să mă decada din drepturi ,ordin de protecție ,plângere penală, declarații în dosarul de la tribunal. Dar instanta nu ia dat câștig de cauză, deoarece nu a avut nici o dovadă să fi făcut ceva necugetat.. nu i-am dat nici o palama, nu amenințată, nu alte agresiuni , nu droguri, nu alcool, nu scandal..nu am făcut nimic rău sau ieșit din comun. Nu i-am pus viața în pericol sau sa le aduc injurii..

Am dorit să rămân acel om bun, să mă înțeleg cu toată lumea dar fără rezultat.. femei ca ea nu am văzut până acum , să nu te înțelegi pentru copil, să nu răspunzi la telefon...eu de unde primesc informații despre copil?? De pe internet cred, cum am aflat acum despre fata că este înscrisă la școala x..pe ce baza??? Eu ca tată mai exist???
Văd comentarii mai puțin bune despre tati.. imi iubesc fata enorm și numai eu știi cât am tras în străinătate, și durerea mea sufletească. îmi dau tot interesul, doresc sa o ajut, doresc să veghez la creșterea și educația ei, doresc sa am o relație frumoasă cu fata, doresc sa mă înțeleg cu toți, nu am făcut nimic ieșit din comun și am mers pe calea legală, dacă mama copilului nu îmi oferă informații despre fata, atunci eu cer din alta parte , grădinița sau școală dar dansi având o presiune creata de mama ,îmi refuză unele informații necesare sau documente.. ce îmi spun ei că fata este bine, si nu au Probleme cu dânsa. Atât doar. Doar atât pot sa ofere??? Fata a fost înscrisă la o grădinița unde a știut situația , și dansi au început să comunice cu noi, să ne învețe, să ne ofere consiliere psihologică, eram informații corect, am avut acces la dosar. Dar mama a retraso de acolo , deoarece grădinița îmi oferea prea multe informații și că îi zicea că nu este bine ce face dânsa.
A retras o fara sa îmi zică, și să îmi comunice care va fi următoarea grădinița. Acum la actuala grădinița a făcut o cerere de reziliere a contractului, pe 28 Mai va fi ultima zi de grădiniță a copilului.. mi-a spus mama despre acest lucru... Nici grădinița nu ma anutat, dar că tot am fost in țară am dorit să merg la grădinița. Sun ca sa fac o programare și îmi spune doamna meneger că nu mai am de ce sa ne întâlnim, că fata va fi retrasă, și că nu imi poate oferi alte detalii. Nici documente, nici contract că sunt date confidențiale.. o fi corect.
Așa am pățit cu dansi și anul trecut , am fost la grădinița și am dorit să i prezinte dosarul. Nimic. Că mama a depus o foaie etc.. dar nu știu ce scrie în acea foaie .
Să înțelegeți că lupt pentru fată și drepturile mele și a copilului..nu doresc altceva in plus, nu contează că lucrez in țară sau în afara, deoarece pot sa fac naveta pentru fată, doar sa fiu lăsat să stau cu fetița, voi reveni în țară definitiv dar sa se termine acest haos creat, și să am un program ok.. specific că am avut și un acord de mediere cu doamna in 2017. Cu program super ok, dar doamna nu a dorit să îl respecte, că am prea multe drepturi, că programul prea mare, sau vacanta de vara la fel..etc că de ce de ziua mea, de ce de Crăciun sau paste. Etc nu am nimic cu nimeni atât cat voi fi respectat ca tată și ce voi face va fi pe cale legală.
Va mulțumesc pentru ajutor și înțelegere

gi-jane2, moderator