Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Înțelesul corect al expresiei ,,1/4 din venitul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Înțelesul corect al expresiei ,,1/4 din venitul lunar'' pentru pensia de întreținere a minorului: se iau în considerare și veniturile ocazionale, cum sunt primele?

Buna ziua!

Ce se intelege mai exact din punct de vedere juridic in cazul obligarii la plata pensiei de intretinere in valoare de 1/4 din venitul net lunar?

Este vorba de venitul obtinut cu caracter permanent (salariul net), venit cu caracter continuu de la o luna la alta, sau se considera venitul net din fiecare luna chiar daca in acesta sunt prinse si anumite prime ocazionale, fara a se specifica caracterul lor de prime (bonusuri)? S-a stabilit destul de clar ca norma de hrana, bonurile de masa nu intra in discutie.

Pararea mea: Consider ca pensia de intretinere a minorului se acorda pentru a satisface nevoile ascestuia, iar nevoile acestuia nu au cum sa se modifice exact in lunile in care parintele obligat la intretinere ar putea obtine o prima.

Multumesc!
Manuela Rășină, administrator
O intrebare la acest subiect am si eu (scuzati interventia dar este de importanta maxima): Pentru aceasta actiune (executare) este necesar o decizie judecatoreasca sau e suficient ca un executor sa trimita firmei o instiintare de retinere a procentului, fara a fi o decizie data de vreo instanta judecatoreasca?

Dapix a scris:

Angajatorul este terț poprit, și este obligat să vireze executorului judecătoresc, exact așa cum a fost somat, adică să rețină 25% din venitul lunar net al debitorului.

Iar executorul la rândul lui, pune în executare un titlu executoriu, care spune simplu, 1/4 din venitul lunar net.

"decizia" e acea hotarare prin care se fixeaza pensia. Daa nu platiti de bunavoie, un executor cere incuviintyare de la instanta si apoi incepe sa execute, infiinteaza poprirea.
Domnule de ce împreună cu soția actuală nu puneti pe hartie cheltuielile pe care le faceți cu actualul copil atât bănești cât și educațional și dacă copilul pe care l ați lăsat în urmă mai este si mai mare decât cel actual mai înmulțit un procent de cel putin 10 % (ști foarte clar că cu cât este copilul mai mare cu atât cheltuielile sunt mai mari) veți vedea că executarea pe venitul dumneavoastră este îndreptățită. Așa că nu îi văd rostul acestei plângeri din partea dumneavoastră!

AdrianSA a scris:

Buna ziua!

Ce se intelege mai exact din punct de vedere juridic in cazul obligarii la plata pensiei de intretinere in valoare de 1/4 din venitul net lunar?

Este vorba de venitul obtinut cu caracter permanent (salariul net), venit cu caracter continuu de la o luna la alta, sau se considera venitul net din fiecare luna chiar daca in acesta sunt prinse si anumite prime ocazionale, fara a se specifica caracterul lor de prime (bonusuri)? S-a stabilit destul de clar ca norma de hrana, bonurile de masa nu intra in discutie.

Pararea mea: Consider ca pensia de intretinere a minorului se acorda pentru a satisface nevoile ascestuia, iar nevoile acestuia nu au cum sa se modifice exact in lunile in care parintele obligat la intretinere ar putea obtine o prima.

Multumesc!

Doamna/Domnule:

1. Nu am lasat niciun copil in urma, chiar a ramas copilul cu mine cativa ani, dupa ce mama lui si-a ales alt drum in viata iar dupa ce domiciliul a fost stabilit la mama, ne vedem destul de des la propriul domiciliu conform programului de legaturi personale;

2. Am facut ce ati spus dumneavoastra si mi-a reiesit o suma de aprox. 200 % fata de nevoile primului copil, raportat la venitul cu caracter de continuitate; acest procent creste spre 250 % in lunile cand apare si un spor, ore lucrate suplimentar.

Multumesc pentru opinie!

despagubirirca a scris:

Domnule de ce împreună cu soția actuală nu puneti pe hartie cheltuielile pe care le faceți cu actualul copil atât bănești cât și educațional și dacă copilul pe care l ați lăsat în urmă mai este si mai mare decât cel actual mai înmulțit un procent de cel putin 10 % (ști foarte clar că cu cât este copilul mai mare cu atât cheltuielile sunt mai mari) veți vedea că executarea pe venitul dumneavoastră este îndreptățită. Așa că nu îi văd rostul acestei plângeri din partea dumneavoastră!

AdrianSA a scris:

Buna ziua!

Ce se intelege mai exact din punct de vedere juridic in cazul obligarii la plata pensiei de intretinere in valoare de 1/4 din venitul net lunar?

Este vorba de venitul obtinut cu caracter permanent (salariul net), venit cu caracter continuu de la o luna la alta, sau se considera venitul net din fiecare luna chiar daca in acesta sunt prinse si anumite prime ocazionale, fara a se specifica caracterul lor de prime (bonusuri)? S-a stabilit destul de clar ca norma de hrana, bonurile de masa nu intra in discutie.

Pararea mea: Consider ca pensia de intretinere a minorului se acorda pentru a satisface nevoile ascestuia, iar nevoile acestuia nu au cum sa se modifice exact in lunile in care parintele obligat la intretinere ar putea obtine o prima.

Multumesc!

Buna seara!

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra, daca este cu putinta, va rog!

Azi s-a pronuntat pe portal solutia. Va reamintesc ca am cerut diminuarea pensiei ca urmare a nasterii celui de-al doilea copil din actuala casatorie.

Anterior eram obligat la plata a 1/4 din venitul net lunar; indiferent ca era doar salariul de baza, ori vreun bonus, mi se oprea 1/4 din orice venit incasat.

Solutia:
"Reduce pensia stabilită în sarcina reclamantului şi în favoarea minorilor... de la 1/4 din venitul net lunar la 1/3 din veniturile nete şi permanente cu caracter de continuitate, pensie calculată de la data introducerii cererii, zz.ll.2019 şi până la majoratul copilului. Executorie. Cu apel."

Intrebarea mea este, in continuare se va calcula doar din salariul de baza? Imi mai poate opri angajatorul 1/6, din ore suplimentare sau din vreun bonus luat de ex. la finalizarea unui proiect?

Multumesc!
AdrianSA, utilizator