Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Iubitul mă bate regulat ori de câte ori se ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Iubitul mă bate regulat ori de câte ori se enervează sau are chef. Sunt disperată, nu mai știu ce să fac!

Bunz ziua ,

Situatia mea e mai dificila , chiar nu stiu ce sa mai fac ! Am un iubit care ma bate de fiecare data cand se enerveaza sau are chef , uneori cu urme alte ori imi da in cap sau peste fata - fara semne. Nu am scost nici un certificat medico legal ca sa pot dovedi ca sunt agresata. Am doar cateva poze. De cate ori ii spun sa ma lase in pace ca nu mai vreau sa fiu cu el ca m am saturat iar ma loveste si ma face in toate felurile. Nu mai stiu ce sa fac! La parinti nu pot sa merg pt ca starea lor de sanatate nu este foarte buna si nu vreau sa i stresez.
Sunt disperata , nu mai stiu ce sa fac!
Manuela Rășină, administrator
Vad ca sunteti foarte matinala!
Este normal in anumite situatii.
In primul post v-am vorbit de un sindrom, in general acest sindrom se intalneste in caz de rapire/sechestrare cu sau fara viol, fara a fi psihiatru constat ca sunteti inca sub influenta psihica a individului!!!
Faptul ca ne impartasiti, va citez: "acest individ a sp ca el pleacă pt ca nu sunt ceea ce își dorește" este simptomatic, nu sunteti sechestrata dar sunteti inca sub influenta psihic daunatoare, toxica a unei brute.
Din partea lui este vorba de o manipulare psihologica, manipulare executata pt a va inculca incapacitatea dvs de a fi femeie si fiinta umana.
Sau altfel spus, nu esti buna, eu iti sunt mult superior si ar trebui sa fii fericita ca te bat etc... !!!
Deci, o BRUTA este mai valoroasa decat o mama iubitoare, o mama care-si protejeaza copilul!!!

Continuati cu introspectia si faceti apel si la un ajutor medical specializat.
Deschideti-va inima, sufletul, in fata celor dragi.
A-si impartasi nefericirea in mod impersonal, pe Internet, ajuta, DAR, nu este la fel de eficienta ca sprijinul moral din partea celor care va iubesc (fac referinta la bunul sens al termenului).
Reconstructia va interveni mai repede si va fi mai solida daca va veti deschide in fata celor care conteaza pt dvs.
Curaj si o zi placuta.
Demos, utilizator
... iar ce ati scris dvs se numeste "victim shaming", ca tot mentionam termeni...

Demos a scris:

Vad ca sunteti foarte matinala!
Este normal in anumite situatii.
In primul post v-am vorbit de un sindrom, in general acest sindrom se intalneste in caz de rapire/sechestrare cu sau fara viol, fara a fi psihiatru constat ca sunteti inca sub influenta psihica a individului!!!
Faptul ca ne impartasiti, va citez: "acest individ a sp ca el pleacă pt ca nu sunt ceea ce își dorește" este simptomatic, nu sunteti sechestrata dar sunteti inca sub influenta psihic daunatoare, toxica a unei brute.
Din partea lui este vorba de o manipulare psihologica, manipulare executata pt a va inculca incapacitatea dvs de a fi femeie si fiinta umana.
Sau altfel spus, nu esti buna, eu iti sunt mult superior si ar trebui sa fii fericita ca te bat etc... !!!
Deci, o BRUTA este mai valoroasa decat o mama iubitoare, o mama care-si protejeaza copilul!!!

Continuati cu introspectia si faceti apel si la un ajutor medical specializat.
Deschideti-va inima, sufletul, in fata celor dragi.
A-si impartasi nefericirea in mod impersonal, pe Internet, ajuta, DAR, nu este la fel de eficienta ca sprijinul moral din partea celor care va iubesc (fac referinta la bunul sens al termenului).
Reconstructia va interveni mai repede si va fi mai solida daca va veti deschide in fata celor care conteaza pt dvs.
Curaj si o zi placuta.

Este greu sa fac asta pt ca pana la el am avut o viata perfecta pt cei din jurul meu. Mereu puternica și independenta! Cred ca nici nu m ar crede dacă as începe sa spun asemenea povestiri..... Dar sunt destul de ok dacă scap definitiv de acest individ, sper sa mi pot relua viata ca un om normal ce am fost mereu!
Mulțumesc frumos, cuvintele dvs mereu mi au dat de gândit!
Da, sunt matinala pt ca nu prea pot dormi în ultimul timp....

Demos a scris:

Vad ca sunteti foarte matinala!
Este normal in anumite situatii.
In primul post v-am vorbit de un sindrom, in general acest sindrom se intalneste in caz de rapire/sechestrare cu sau fara viol, fara a fi psihiatru constat ca sunteti inca sub influenta psihica a individului!!!
Faptul ca ne impartasiti, va citez: "acest individ a sp ca el pleacă pt ca nu sunt ceea ce își dorește" este simptomatic, nu sunteti sechestrata dar sunteti inca sub influenta psihic daunatoare, toxica a unei brute.
Din partea lui este vorba de o manipulare psihologica, manipulare executata pt a va inculca incapacitatea dvs de a fi femeie si fiinta umana.
Sau altfel spus, nu esti buna, eu iti sunt mult superior si ar trebui sa fii fericita ca te bat etc... !!!
Deci, o BRUTA este mai valoroasa decat o mama iubitoare, o mama care-si protejeaza copilul!!!

Continuati cu introspectia si faceti apel si la un ajutor medical specializat.
Deschideti-va inima, sufletul, in fata celor dragi.
A-si impartasi nefericirea in mod impersonal, pe Internet, ajuta, DAR, nu este la fel de eficienta ca sprijinul moral din partea celor care va iubesc (fac referinta la bunul sens al termenului).
Reconstructia va interveni mai repede si va fi mai solida daca va veti deschide in fata celor care conteaza pt dvs.
Curaj si o zi placuta.

Bine ar fi ca unii sa invete sa citeasca si mai ales sa inteleaga ceea ce citesc inainte de a posta.

Stimata @DoarOFata, inteleg ca va este dificil sa etalati acest esec in fata familiei si anturajului.

Mitul fiintei umane perfecte, puternica si independenta este un rezultat al presiunii sociale induse de sisteme bazate pe exploatarea excesiva a resurselor.
Sper ca intelegeti ca ma refer in principal la resursa umana care a devenit in societatea capitalista actuala, o societate fara frane sociale, o simpla marfa pe o piata internationala, ca pe vremurile comertului triunghiular mondial (cel de carne neagra).
Din experienta pot sa afirm ca numai Superman dupa ce salveaza un vas de croaziera pe cale sa se scufunde si un avion in pana de motoare mai gaseste resurse s-o satisfaca pe Lois Lane in timp ce salveaza planeta de invadatori extraterestri.

Fiintele umane normale au atat momente de reusita care dau incredere in sine dar si de slabiciune.
Viata in sine nu este decat o succesiune de astfel de momente.
Ceea ce aceste mituri moderne evita sa mentioneze este faptul ca reusita speciei umane este in mod exclusiv datorata caracterului social al speciei.
Un alt fapt care se pare ca v-a cam facut sa uitati ca sunteti un simplu element al unei societati este faptul ca a trebuit si ati reusit sa va descurcati singura cu un copil.
Mai clar, prin lupta zilnica pt a creste copilul ati uitat ca sunteti o femeie care are nevoie de sprijin social, v-ati inchis singura intr-un mit modern fals.
Astazi, situatia este diferita, diferita prin faptul ca un factor exterior celulei dvs familiale, o bruta pe care dvs ati importat-o, va manipuleaza atat la nivel personal cat si la nivel social.

In ceea ce priveste manipularea la nivel personal va sfatuiesc sa faceti o prima auto-analiza.
Recititi tot ceea ce dvs ati postat pe speta, veti putea constata progresul pe care dvs l-ati realizat atat la nivel de demnitate umana cat si la nivel de constientizare a situatiei.
Acolo unde exista constiinta de sine exista si capacitate de actiune, actiune pe care ati concretizat-o prin atitudinea dvs vis-a-vis de bruta.
Proba acestui progres este insasi faptul ca bruta a simtit nevoia sa-si accentueze/varieze modalitatile de presiune/manipulare spunandu-va ca :"el pleacă pt ca nu sunt ceea ce își dorește"!!!
Bruta a inteles ca manipularea la nivel personal efectuata nu mai fuctioneaza si a trebuit sa-si schimbe strategia, ameninta cu plecarea si in // incearca sa va devalorizeze.

Concluzie: Acum sunteti sigura pe propria dvs valoare si ati invatat sa va aparati demnitatea, nu va ramane decat sa continuati.

ATENTIE, sa ramaneti la acest nivel ar fi o mare greseala!!!
Incepand din acest moment trebui sa actionati si impotriva manipularii la nivel social.
Deci, cu inregistrari video etc... discutati cu parintii, cu prietena/ele/ii (toti cei care azi sunt in necunostinta de cauza si au o opinie buna in ceea ce priveste bruta).
Nu uitati ca dupa ruptura va fi greu sa restabiliti adevarul, deci sa va aparati demnitatea sa aratati celor din jurul dvs ceea ce ati patimit si patimiti.
Nu trebuie sa va fie frica, cei care va iubesc, va cunosc, vor intelege si va vor ajuta.
Ceilalti, nu au nici o valoare, deci, cu atat mai usor va veti putea debarasa de lesturile sociale (vedeti vechea zicala franceza deja citata).
Avansati in viata alaturi de cei care va apreciaza, va iubesc!

Dormiti putin, ganditi mult, analizati, sub ciocanul vietii se forjeaza lama spiritului!!!
Demos, utilizator
Închis la cererea utilizatoarei.