Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul a mărit chiria și mi-a spus să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul a mărit chiria și mi-a spus să părăsesc locuința dacă nu vreau să plătesc cât cere. Are dreptul să facă asta?

Am închiriat un apartament pe o perioada de 10 ani, contractul fiind înregistrat la ANAF cu o sumă mai mică decât cea reala. După câteva luni, propietarul mi-a impus o scumpire a chiriei ori să părăsesc locuința. Are acest drept să mărească chiria când poftește, să mă dea afară cu termenul lui de 60 de zile?
Doresc un răspuns cert nu o parere. Mulțumesc anticipat!

Clar 10 ani acest contract e valabil cu suma inscrisa la chirie si poate fi reziliat numai in instanta. Semnand asemenea contract, proprietarul "si-a taiat singur craca de sub picioare"... La cum e facut contractul, proprietarulului nici nu i se da dreptul de a-l rezilia la cereea sa, in afara motivelor mentionate, iar de modificat chiria nici atat. Deci chiriasul poate locui bine mersi cei 10 ani, respectandu-si obligatiile si platind doar chiria inscrisa in contract, cu care proprietarul a fost de acord, sub semnatura privata. Sa vedem sub ce motiv va cere proprietarul rezilierea in instanta si apoi ce pretentii ridica chiriasul, care respectand contractul, e scos inainte de termen.