Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se pot evita cheltuielile de dezbatere a succesiunii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se pot evita cheltuielile de dezbatere a succesiunii dacă se întocmește un testament pentru unicul moștenitor?

Bună ziua,
În urma decesului tatălui meu, eu si mama, unici mostenitori, am început procedurile de deschidere a succesiunii. Cheltuind deja o groaza de timp, stres și bani (încă nu stim taxa notariala in functie de valuarea bunurilor de la masa succesorala), întrebarea mea este dacă toate aceste vor putea fi evitate printr un testament autentificat la notar, in care mama îmi va lăsa mie, unicul moștenitor, bunurile dobândite.
Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Dupa ce dezbateti succesiunea dupa tata, mama devenind proprietara pe cota care o are inscrisa in certificatul de mostenitoare, apoi prin intabulare, poate sa faca ce vrea cu proprietatea. Asa ca poate sa va doneze, sa va vanda, Prin aceste contracte se realizeaza transferul de proprietate in cartea funciara a dvs.
Mama dvs. ar putea să facă renunțare în favoarea Dvs., astfel se va face economie la succesiunea după mama - al cărei deces va surveni mai (mult sperăm) mai târziu. Astfel, partea care o moștenește dânsa acum după sot nu va mai face parte din moștenirea ce va trebui dezbătută după decesul dânșii.
Irina IOSIP, utilizator
Asa si? Nu va dezbate succesiunea pe 5/8, ci pe 1/2.
Credeti ca e mare diferenta?
Doamna va alege dintre sugestii pe cea care i se va părea mai utilă sau posibilă.
Pot intra în calcul, printre altele, și: vârsta mamei (vis a vis de posibilitatea de a încheia un act valid), dorința acesteia de a face donație sau vânzare.
Irina IOSIP, utilizator
Ca fapt divers, discernământul și valabilitatea unui act nu depind de vârstă. Dacă ai 90 de ani nu înseamnă că ești senil.