Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intretinere bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intretinere bloc

Buna ziua. Am cumparat un apart de 3 cam la data de 08.10.2019. M-am inscris in asociatia de proprietari cu cerere..si totodata am facut si o cerere cum ca in apart nu locuieste nimeni pe o perioada de 3 luni.In data de 17 oct am inceput lucrarile de renovare..cu un singur domn, care pana la 17 sept a terminat cu zugravitul. La intretinere pe luna oct mi-au fost trecute 2 persoane..cu explicatia verbala ca in sedinta adunarii generale,s-a hotarat sa treaca la intretinere si muncitorii. Am platit...insa am facut si o contestatie la care nu mi s-a raspuns. Acum ,mai nou, cand am mers sa-mi platesc intretinerea ptr luna noiembrie,,constat ca din nou am doua persoane la intretinere. Va rog sa-mi spuneti daca e legal si ce solutii am sa rezolv aceasta situatie...dat fiind faptului ca d-l presedinte,nu da raspuns la cererile facute sau la contestatii.Le preia sotia dansului(casier al blocului) si se fac pierdute. Va multumesc anticipat!
karageta, utilizator
Si dvs treceti muncitorii la intretinere????
Locuieste acolo 15 zile pe luna??
Hai sa trecem bunicii care vin cateva ore sa stea cu cei mici, bonele.....

Karageta...in primul rand, contestatia listei afisate,sa va dea nr de inregistrare.Daca nu va raspunde...direct la avocat.Va adresati presedintelui,nu administratorului.
In contestatie cereti plata esalonata a fondului de rulment...nu se trece tot odata...ar trebui schimbat omul ala. Dar, este important, fondul de rulment este trecut inainte de total de plata sau dupa? Daca este dupa dupa , puteti plati esalonat.

Bloc Expert a scris:

Intrebare: credeti ca acel meserias care renoveaza apartamentul se teleporteaza direct in interior sau foloseste scara blocului / liftul? Cu materialele pentru renovare tot asa face? Dar cu deseurile / molozul rezultat din renovare? Dar cu mizeria rezultata pe scara blocului de la carat materiale / moloz? Sa intrebam si de disconfortul creat celorlalti vecini cu zgomotul de la renovare? Si, fiind "un singur domn" foarte posibil ca lucrarea sa dureze destul de mult.
Dupa ce va raspundeti la toate intrebarile astea, luati in considerare ca pentru o persoana la intretinere se platesc in jur de 15-20 de lei si apoi, in fata oglinzii, intrebati-va si raspundeti-va singur dar sincer: pe bune, chiar sunt pregatit sa stau la bloc?

Multumesc f mult ptr sfaturi ,dl Vali. Fondul de rulment este afisat inainte de total,
M-am adresat presedintelui cu prima contestatie la care nu am primit nr de inregistrare si nici raspuns. Blocul este Administrat de o firma!
karageta, utilizator

Multumesc f mult ptr sfaturi ,dl Vali. Fondul de rulment este afisat inainte de total,
Cu prima contestatie m-am prezentat la biroul Asociatiei,unde se fac si incasari. Acolo nu am gasit-o decat pe d-na casier(sotia d-lui Presedinte),care a si luat cererea mea in care contest cele afisate la intretinere,insa nu am primit nr de inregistrare si nici raspuns. M-ai spus ca i-o va inmana presedintelui si totodatata mi-a mentionat ca nu trebuie sa ma supar ptr 20 lei. (exact cum a spus si d-l in msg de mai sus) . Mentionez ca momentan nu locuiesc in blocul respectiv,si cand merg, nu o gasesc decat ptr sotia d-lui Presedinte . Fac cea- de-a doua contestatie si incerc sa ma prezint azi,in speranta ca il voi gasi pe d-l presedinte,desi....ma tem ca nu.Blocul este Administrat de o firma!
vali m a scris:

Si dvs treceti muncitorii la intretinere????
Locuieste acolo 15 zile pe luna??
Hai sa trecem bunicii care vin cateva ore sa stea cu cei mici, bonele.....

Karageta...in primul rand, contestatia listei afisate,sa va dea nr de inregistrare.Daca nu va raspunde...direct la avocat.Va adresati presedintelui,nu administratorului.
In contestatie cereti plata esalonata a fondului de rulment...nu se trece tot odata...ar trebui schimbat omul ala. Dar, este important, fondul de rulment este trecut inainte de total de plata sau dupa? Daca este dupa dupa , puteti plati esalonat.

Bloc Expert a scris:

Intrebare: credeti ca acel meserias care renoveaza apartamentul se teleporteaza direct in interior sau foloseste scara blocului / liftul? Cu materialele pentru renovare tot asa face? Dar cu deseurile / molozul rezultat din renovare? Dar cu mizeria rezultata pe scara blocului de la carat materiale / moloz? Sa intrebam si de disconfortul creat celorlalti vecini cu zgomotul de la renovare? Si, fiind "un singur domn" foarte posibil ca lucrarea sa dureze destul de mult.
Dupa ce va raspundeti la toate intrebarile astea, luati in considerare ca pentru o persoana la intretinere se platesc in jur de 15-20 de lei si apoi, in fata oglinzii, intrebati-va si raspundeti-va singur dar sincer: pe bune, chiar sunt pregatit sa stau la bloc?

Sotia presedintelui nu are voie sa fie casier!!
Mergeti iar sa va dea nr de inregistrare. Daca spune ca nu poate, sa va scrie pe cereri ( sper ca ati facut-o in 2 exemplare), ca a primit, data si semnatura.
Nu conteaza firma de administrare...firma inregistreaza ce date ii da presedintele.
In Bucuresti sunteti?

karageta a scris:

Cred ca nu ati fost suficient de atent,d-le administrator! Baiatul a lucrat timp de FIX O LUNA(ptr ca doar s-a zugravit),iar la interetinere au fost trecute 2 pers, doua luni.

1-Nu sunt administrator de imobil !
2-Inregistrarea in evidenta de calcul a locatarilor nu se face pentru toti cetatenii care intra in bloc
Aspectul ca o persoana intra in apartament o luna de zile pentru ca sa execute instalatie sanitara,igienizare sau instalare centrala termica nu constituie temei legal pentru a fi introdusa in baza de calcul persoane care domiciliaza in condominiu
3-Legiuitorul nu a prevazut dispozitii conform carora asociatia de proprietari sa introduca persoane in intretinere in cazul in care locatarii desfasoara modificari la proprietatile lor