Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu doresc sa ma mai intorc la locul de munca pe care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu doresc sa ma mai intorc la locul de munca pe care il aveam inainte de a intra in CIC - cum procedez?

Buna ziua,

In ianuarie fiul meu implineste 2 ani. Nu doresc sa ma mai intorc la locul de munca pe care il aveam inainte de a intra in CIC (si unde am si cartea de munca). Inainte de a intra in CIC am facut cerere scrisa prin care am solicitat intrarea in CIC cu varsta de pana la 2 ani. Cum sa procedez? Trebuie sa ma intorc inainte de ziua copilului si sa imi dau demisia sau nu trebuie sa ma justific ci doar sa fac o cerere la sediul firmei pentru eliberarea cartii de munca? Si aste e tot? Vreau sa procedez conform legii in vigoare. Multumesc din suflet, M
Multumesc mult pentru toate raspunsurile. Mai am ceva nelamurit: Cand am obligatia sa ma intorc sa depun cererea de incetare a suspendarii CIC si sa depun cererea de incetare a CIM cu acordul partilor? Inainte sa implineasca copilul 2 ani sau imediat dupa (de a doua zi). Cu cartea de munca cum ramane? Trebuie sa fac eu o cerere scrisa catre ei sa imi elibereze personal cartea de munca?
Multumesc mult inca o data. M
Este preferabil sa depuneti ambele cererri cu cateva zile inainte de a inmplini copilul 2 ani. Ptr ca a 2-a zi dupa ce copilul face 2 ani trebuie sa mergeti la serviciu.

Angajatorul va face decizia de incetare a suspendarii si apoi de incetare a activitatii. El va va inchide carntul de munca si va va chema sa il luati cand il are cu viza ITM.
Aveti obligatia de a va intoarce la serviciu in ziua urmatoare celei in care copilul implineste 2 ani. Cererile pot fi facute in aceasta zi sau intr-o zi anterioara acestei date.