Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este clauza abuziva?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este clauza abuziva?

Buna ziua, in conditiile in care contractul colectiv de munca prevede plata a 1/2 din salariu, cu titlu de prima, tuturor salariatilor angajati la data platii, o clauza prin care se spune ca cei ce se afla in preaviz nu beneficiaza de acest drept, este sau nu abuziva?
Codul muncii spune clar ca salariatul beneficiaza de toate drepturile salariale pe perioada preavizului.
Aceasta prima este trecuta in oferta de angajare.
Aveti dreptate, este al 13-lea salariu.
Doamna, cred ca faceti confuzie intre drept salarial si prima. Dreptul salarial nu este numai salariul lunar ci orice alt drept prevazut prin CCM. Primele sunt acele sume de bani acordate de angajator cu titlu de recompensa si care nu sunt prevazute in CCM.
Prin urmare este un drept salarial si nu o prima.
shadow_figure, utilizator
De ce nu vreti sa intelegeti?
Drepturile salariale sunt formate, dupa cum scrie si in contractul de munca din salariul de incadrare + sporuri + indemnizatii + alte adaosuri. Al 13-lea salariu nu este un drept salarial.
Al 13 lea salariu nu este o obligatie a angajatorului. Trebuie sa intelegeti ca este o prima si nu un salariu garantat de legislatia la nivel national.
CCM pe care il invocati este cel la nivel de unitate si care stabileste atat faptul ca se acorda un al 13-lea salariu, cat si criteriile de acordare.
Dvs nu va incadrati!
PRÍMÃ1, prime, s.f. 1. Sumă de bani acordată cuiva peste salariul de bază ca recompensă pentru calitatea deosebită a muncii depuse; premiu (acordat în sistemul de salarizare).

Doamna, in CCm acest drept este trecut la capitolul drepturi salariale si nu la capitolul bonusuri, prime. Asa este si normal. Este un drept salarial. NU este o prima. Fiind garantata prin CCM nu are cum sa aiba caracter de prima, deoarece o prima depinde de anumite criterii si se acorda doar prin hotarare a comitetului de conducere.
Prin urmare, fiind un drept salarial, demonstrat, va pastrati opinia?
shadow_figure a scris:

Buna ziua, in conditiile in care contractul colectiv de munca prevede plata a 1/2 din salariu, cu titlu de prima, tuturor salariatilor angajati la data platii, o clauza prin care se spune ca cei ce se afla in preaviz nu beneficiaza de acest drept, este sau nu abuziva?
Codul muncii spune clar ca salariatul beneficiaza de toate drepturile salariale pe perioada preavizului.
Aceasta prima este trecuta in oferta de angajare.

Cred ca v-ati indepartat de la subiectul acestui topic ? ... daca este un drept salarial asa cum sustineti dvs , atunci de ce ati scris ca este prevazut in CCM ca prima?
Ati intrebat daca acea clauza este abuziva . Parerea mea este ca da si poate fi atacata in instanta , la fel cum si dvs aveti dreptul de a solicita in instanta acel drept salarial , denumit prima de Craciun.