Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decontari in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decontari in valuta

Problema mea este urmatoarea :societatea ptr.care lucrez ,livreaza cherestea catre o societatea inregistrata fiscal in Romania,cu cod tva RO,societate ce apartine unui cetatea egiptean cu permis de rezidenta care si-a infiintat o firma in Romania de intermedieri comert cu materiale lemnoase,respectiv trimite aceasta cherestea luata de la noi unei alte firme din Egipt.
Speta este urmatoarea: societatea noastra ii intocmeste acestei firme inregistrate fiscal in Romania,factura pentru avans in EUR.Aceasta societate vireaza c-val.facturii in Eur in contul nostru in valuta EUR in banca,dupa care,la livrarea cherestelei i se factureaza marfa (in c-val.EUR)si se storneaza factuta de avans (care a fost si incasat in EUR).
Este corect? Se poate asa ?
Multumesc mult pentru informatiile pe care mi le dati.
nu am avut nici o problema la banca si evident ca banca vede de la cine ne intra noua valuta in cont si aceasta incasare reprezinta c-val.unei facturi.
avand in vedere toate acestea,credeti ca pot avea probleme la un eventual control de la finante ?
potrivit codului de procedura fiscala sau legea contabilitatii decontarea in valuta intre doua societati rezidente constituie contraventie si se amendeaza ?
nu cred, numa trebuie atentie la diferentele de curs valutar la transformare,
avind in vedere ca regulamentul valutar e emis de BNR, nu mi-e clar daca finantele au competenta de control pe acest temei ; dar stiti cum e :depinde de ochiul care vede si de mintea care interpreteaza ; dpdv fiscal nu stiu sa fie vreo norma care sa interzica plata in valuta intre rezidenti