Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decontari in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decontari in valuta

Problema mea este urmatoarea :societatea ptr.care lucrez ,livreaza cherestea catre o societatea inregistrata fiscal in Romania,cu cod tva RO,societate ce apartine unui cetatea egiptean cu permis de rezidenta care si-a infiintat o firma in Romania de intermedieri comert cu materiale lemnoase,respectiv trimite aceasta cherestea luata de la noi unei alte firme din Egipt.
Speta este urmatoarea: societatea noastra ii intocmeste acestei firme inregistrate fiscal in Romania,factura pentru avans in EUR.Aceasta societate vireaza c-val.facturii in Eur in contul nostru in valuta EUR in banca,dupa care,la livrarea cherestelei i se factureaza marfa (in c-val.EUR)si se storneaza factuta de avans (care a fost si incasat in EUR).
Este corect? Se poate asa ?
Multumesc mult pentru informatiile pe care mi le dati.
Va multumesc frumos pentru raspuns.Deci sa inteleg ca,conform celor de mai sus, nu este nici o problema ca incasez in valuta si nu in moneda nationala de la clientul care este si el firma romaneasca?
nu, n-am spus asta : personal , optez pentru respectarea regulamentului valutar ;
:)
am spus ca algoritmul de facturare e corect , in cazul in care nu tinem cont de prevederea din regulamentul valutar ;
Multumesc mult.Voi vedea cum va intelege clientul meu acest aspect.