Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Avocatul Poporului Vs. Sistemul medical din Romania in ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Avocatul Poporului Vs. Sistemul medical din Romania in cauza COVID-19 pe motiv de verificare a existentei sau inexistentei torturii in spitalele COVID

Mai multe spitale COVID, monitorizate de Avocatul Poporului pentru a se stabili daca a existat sau nu tortura in aceste spitale, este un subiect care mie imi pare extrem de controversat.

[ link extern ]

Aveti aici raspunsul lui Arafat:

[ link extern ]

In toate statele tratamentul a fost in genere de acelasi fel, cu precizarea ca in Romania mie imi pare cu mult mai uman.

Faptul ca au fost izolati si ca era necesar a nu se avea contact cu cei infectati cu COVID-19 a fost ceva necesar intr-o societate democratica.
Riscul de infectare a medicilor si a cadrelor medicale era atat de ridicat incat nu exista alta solutie.

Voi ce parere aveti?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Doriti sa faceti o lista neagra si sa li se inchida Youtube-ul si fakebook-ul, sau care este scopul dvs de fapt ?

"Aia" de care spuneti nu exista.

Vreti un exemplu neaaparat ?
Urmariti emisiunea de ieri, inregistrare aici:
[ link extern ]

Vedeti ce pregatire are doctorul respectiv, cate doctorare, postdoc, studii prin afara inclusiv SUA, ce recunoastere internationala are si apoi ascultati o opinie foarte neutra asupra problemei. Spune foarte multe, chiar daca unele lucruri va vor conveni sau nu.

Vedeti-l si pe dr. Razvan Constantinescu: [ link extern ]
Youtubue-ul a avut grija sa il stearga, dar ce spune el a ajuns oricum mai departe. Ghinion...

Avem si de la vecinii bulgari: Dr. Alexov, Dr. Kațarov. Transcript webinar aici:
off-guardian.org/wp-content/medialibrary/Alexov-webinar-transcript.pdf

Apoi vedeti cati a tratat Didier Raoult cu hidroxiclorochina la baza, cati internati a avut ca procent.

Mai vedeti si ce spune Dr Rashid Buttar, 29 ani experienta.

Vrei si bonus din afara, uitati aici o lista cu doar cativa:
John Ioannidis, Professor of Medicine, Stanford University
Scott Atlas, Stanford University
Karol Sikora, dean of Buckingham U medical school
Prof Detlef Krüger, virologist, Berlin
Prof Johan Giesecke, former EU chief epidemiologist
Michael Levitt, Nobel Prize laureate, biologist
Prof Christopher Kuhbandner
Prof Carl Heneghan, Oxford University
Prof Sucharit Bhakdi, microbiology, Mainz
Prof Mikko Paunio, epidemiologist, Finland
Prof Dan Yamin, infectious disease, Tel Aviv University
Prof Karin Moelling, virology, U of Zurich
Prof Klaus Püschel, forensic medicine
Dr. Wolfgang Wodarg, physician, Germany

E o lista mare si la noi, NU o voi da ca sa nu ii vaneze sistemul opresiv mai mult decat o face deja.

Acum credeti ca Arahatul este mai tare decat toti asta ?
Sau poate il ajuta Fauci, care a fost interogat de congres si i s-au pus cateva intrebari incomode de felul: cati ani dureaza in medie fabricarea in siguranta al unui vaccin ? - a rapsuns ca 7. Si cat dureaza minim ? - a raspuns ca 2 ani jumate dar nu a fost lasat respectivul vaccin sa intre pe piata in masa. Asta ca sa lamurim si urmatoarea pacaleala care vine.
BX, utilizator
Dacă emisiunea Nasului e referință și Răzvan Constantinescu expert m-am lămurit pe deplin. Nici nu mai insist aștept sa vad ce hotărăsc marii experți PSD et comp. care e calea. Nu vinez pe nimeni, doream sa știu care e gradul de "expertiza". Mulțumesc.
latka, utilizator
De obicei si-au dat cu parerea cei cu zeci de an experienta si ceva doctorate. Cu placere.
Nu știam ca există experiență și doctorate în SARS-Cov-2 sau viruși necunoscuți. Mă bucur că există așa ceva.
Clar exista, comparativ cu "specialistii" fara nume ai politicienilor nostri.

Statisticile oficiale pentru COVID-19 se bat cap în cap. O simplă socoteală pe baza datelor obținute de HotNews.ro arată că nu mai puțin de 3.390 de cazuri considerate active nu se regăsesc nicăieri în raportări.

Potrivit datelor oficiale în acest moment numărul cazurilor active este 7.856. Acesta rezultă scăzând din numărul total de cazuri confirmate (33.585) numărul persoanelor declarate vindecate (23.798, în care sunt inclusi și cei 1.995 asimptomatici pozitivi la externare) și pe cel al decedaților (1.931). Cifrele însă nu se pupă cu celelate date. În mod normal, numărul cazurilor active ar fi trebuit să fie egal cu numărul persoanelor care se află spitalizate (3.808) și confirmate pozitiv externate la cerere(658). Numai că acesta este, în total, de 4.466. O simplă scădere arată că 3.390 de cazuri considerate active nu se regăsesc niciunde în datele oficiale.

Link sursa:
[ link extern ]
BX, utilizator