Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj coproprietari (utilizatori) Buna ziua! Un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj coproprietari (utilizatori) Buna ziua! Un prieten (Bogdan) ...

Partaj coproprietari (utilizatori)

Buna ziua!
Un prieten (Bogdan) a cumparat, impreuna cu prietena lui (Anca) , un apartament prin credit ipotecar. Cei doi au un copil cu vartsa de doi ani.
Bogdan a platit avansul de 8000 de euro din contul lui, bani incasati in urma vanzarii unui teren (teren pe care l-a detinut impreuna cu sora lui in cota de 1/2. Sora i-a dat imputernicire si el a incasat toti banii in cont. Cu acesti bani a platit avansul la apartament.)
La cateva luni dupa ce s-au mutat in apartament Bogdan a decis sa ii restituie surorii suma de 4000 euro (suma care i se cuvine dupa vanzarea terenului).
Bogdan platea rata de 1500 lei iar Anca a inceput sa ii puna in cont lui Bogdan suma de 1500 cu titlul "cheltuieli apartament".
Bogdan scotea acesti bani si ii platea surorii.
Din datoria de 4000 s-au platit 1500 euro.
Acum Anca vrea sa se separe de Bogdan si sa ramana si cu apartamentul si cu copilul.
Bogdan este din Bucuresti si Anca dintr-o comuna de langa Bacau.
Anca nu a avut grija de copil si a ajuns de foarte multe ori cu copilul la doctor cu probleme din cauza ingrijirii precare (chiar doctorul a atentionat-o ca acest copil nu este o papusa si trebuie hranit, spalat, etc.)
Pe contractul de credit sunt trecuti amandoi coproprietari sa coplatitori (ceva de genul) si
Bogdan vrea sa ramana cu copilul si cu apartamentul. El vrea sa renunte si la apartament numai sa ramana copilul la el.
S-a dovedit ca Anca doar a profitat de Bogdan si a urmarit sa se aleaga cu un apartament. (In mod evident a facut un copil sa il lege de ea si sa fie sigura ca ramane in Bucuresti. Acum probabil a gasit pe altcineva.)
Ce ar trebuie sa faca Bogdan pentru a se inchide cu bine aceasta poveste?
Si el vrea sa termine aceasta relatie toxica si sa nu se lase pacalit.
Multumesc!
Se poate intocmi un act prin care Anca sa fie stearsa de la OCPI si sa nu mai figureze nici in contractul de imprumut?

se cheama partaj actul ala, se face la notra si doar cu acordul banii, anca preia ratele.
sa nu semneze partajul pana nu ia acordul bancii si nu se face act aditional ca preia anca ratele.