Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... REFUZ PLATA CASCO
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

REFUZ PLATA CASCO

Buna ziua.Am un automobil in leasing de la firma Porsche Leasing.In urma cu aproximativ 2 luni mi-am gasit masina lovita in parcare si m-am dus la constatare la firma ASTRA.Dupa ce mi s-a facut aceasta constatare am fost indrumat catre un service , Porsche Romania,unde am lasat masina pentru reparatie.In momentul cand am fost anuntat ca masina este gata si pot veni sa o ridic , cei de la Astra , inspectorul de dauna care se ocupa de dosar , mai exact , mi-a spus ca nu pot ridica masina deoarece aceasta nu are INSPECTIA DE RISC facuta,si va trebui sa platesc o fransiza de 1500 euro/eveniment , desi eu am primit in original polita CASCO , impreuna cu "CONDITIILE DE AVARIE SI RISC" pentru automobilele in leasing , iar in acestea nu era mentionat nimic absolut despre aceasta inspectie de risc.Cei de la Porsche Leasing ma amana de aproximativ 16 zile , spunandu-mi : asteptam un raspuns de la ASTRA.Intrebarea mea este urmatoarea : cine este de vina pentru ca aceasta inspectie de risc nu s-a facut , cei de la Porsche Broker care mi-au facut asigurarea , sau cei de la Astra Asigurari care se folosesc de aceasta clauza ascunsa sau chiar inexistenta pentru a refuza plata reparatiei.Si ce pot face? Inafara de o plangere la CSA , pe care deja am formulat`o.Va multumesc.
Jakubowicz_Flavius a scris:

imi permit sa il contrazic pe colegul care a relatat mai sus ca nu se face inspectia de risc al autivehiculului, acest pas este obligatoriu,

Nu vad rostul inspectiei de risc pentru un autoturism nou, care nu a iesit de pe poarta dealerului inainte de asigurare si cand polita propriu-zisa a fost incheiata inainte de semnarea procesului verbal de predare-primire.(nu este cazul de fata insa eu am intrebat daca autoturismul a fost asigurat de nou). In fine....

Cat despre instituirea franzisei de 1500 E, aceasta constituie in mod clar si fara echivoc o practica comerciala agresiva:

SECTIUNEA a 2-a
Practici comerciale agresive
Art. 9. – Pentru a determina daca o practica comerciala recurge la hartuire, constrangere, inclusiv la forta fizica sau la influenta nejustificata, se iau in considerare urmatoarele elemente:
....................................................................
d) orice obstacol oneros sau disproportionat, neprevazut in contract, impus de comerciant, atunci cand consumatorul doreste sa isi exercite drepturile contractuale, inclusiv dreptul de a inceta contractul sau de a schimba produsul ori de a se adresa unui alt comerciant;
.....................................................................
driverx, utilizator
driverx a scris:

Jakubowicz_Flavius a scris:

imi permit sa il contrazic pe colegul care a relatat mai sus ca nu se face inspectia de risc al autivehiculului, acest pas este obligatoriu,

Nu vad rostul inspectiei de risc pentru un autoturism nou, care nu a iesit de pe poarta dealerului inainte de asigurare si cand polita propriu-zisa a fost incheiata inainte de semnarea procesului verbal de predare-primire.(nu este cazul de fata insa eu am intrebat daca autoturismul a fost asigurat de nou). In fine....

Cat despre instituirea franzisei de 1500 E, aceasta constituie in mod clar si fara echivoc o practica comerciala agresiva:

SECTIUNEA a 2-a
Practici comerciale agresive
Art. 9. – Pentru a determina daca o practica comerciala recurge la hartuire, constrangere, inclusiv la forta fizica sau la influenta nejustificata, se iau in considerare urmatoarele elemente:
....................................................................
d) orice obstacol oneros sau disproportionat, neprevazut in contract, impus de comerciant, atunci cand consumatorul doreste sa isi exercite drepturile contractuale, inclusiv dreptul de a inceta contractul sau de a schimba produsul ori de a se adresa unui alt comerciant;
.....................................................................

se face inspectie de risc si daca masina este noua, pentru ca aceasta poate sa fie deteriorata cu ocazia transportariiacesteia la dealer, sau chiar de catre acesta la manevrarea acesteia in parcul propriu, sau chiar de catre cumparator pana sa fie semnat contractul de asigurare, etc.
in cazul in care nu se face oricum nu este motiv de neplata, culpa fiind exclusiva a comerciantului si orice instanta corecta va da castig de cauza fara probleme.
nici macar nu aveti nevoie de un avocat bun, va reprezentati singur, aveti toate actele, masina, adresa asiguratorului problema, ASTRA, o foaie de hartie si un pix se mai gasesc.
nucu$ a scris:

Inspectia de risc este o sarcina/conditie impusa celui care efectueaza asigurarea inainte de a incheia polita ,deci lipsa acesteia(ca formular intocmit la dosarul politei) nu poate fi reclamata/imputata asiguratului (clientul care a platit prima si a intrat in posesia politei devine asigurat).
Fransiza nu poate fi instituita retroactiv intocmirii politei de asigurare,unde trebuie obligatoriu sa se regaseasca inscrisa.
Eroarea comisa de cel care a intocmit polita, este imputabila acestuia si nu poate fi pretinsa asiguratului decat in "disperare de cauza" si absolut neoficial.
La achizitionarea masinilor in sistemul leasing, numai atunci cand polita se intocmeste cu valabilitate incepand de la plecarea din tara de import, se constituie o fransiza, pana la intrarea in posesia utilizatorului, sub rezerva efectuarii inspectiei de risc(polita se intocmeste fara a fi vazut autovehiculul), dupa care aceasta fransiza nu mai opereaza.Aceasta prevedere este specificata de obicei numai in contractul-conventie intre asigurator si soc. leasing, pentru a proteja autovehiculul inca inainte de a intra in tara(pe parcursul transportului) .Asa se explica marimea acesteia.
Normele interne au fost incalcate de catre angajati, care raspund administrativ pentru incorectitudine, din acest motiv se incearca intimidarea asiguratului(tot din lipsa de profesionalism).

Mai nou am primit raspuns de la ASTRA , cum ca imi platesc dauna , insa imi aplica o fransiza de 1500 euro/per eveniment.Intre timp am primit si o hartie de la Porsche Broker in care mi se spune clar ca masina mea nu are absolut nici o fransiza.Pentru cine ma poate ajuta va rog , postez mai jos documentele pe care le am.Mentionez ca procesul verbal predare-primire l-am semnat in necunostinta de cauza (punctul 5 ) nu l-am citit iar de acest lucru se leaga Astra.Am facut si reclamatie la CSA insa nu am primit raspuns inca.Are cineva vreo idee despre ce as putea face ??? Multumesc.

[ link extern ]

AlexModrogan, utilizator
fransiza asta eu stiam ca se stabileste clar in suma fixa la incheierea politei de asigurare, pentru ca in functie de cuantumul acesteia sa platesti o prima mai mare sau mai mica, cu cat e fransiza asta mai mare cu atat platesti o prima casco anuala mai mica, dar cine mai poate sti acum ce si cum, in zilele noastre fiec are face ce il taie capul si incearca sa pacaleasca pe cine poate ca nu cumva sa isi diminueze ele profitul.
e clar ca din milioanele de asigurati casco numai un numar mic au evenimente si pentru toti cei cuminti asiguratorul incaseaza sume frumoase fara sa faca mare lucru, fraierii vin singuri la ei cu banii in mana, si apoi la necaz astia incep cu clauzele scrise mic in contract, si refuza orice plata.
Si asa ramai si cu banii dati si cu paguba nereparata, dar macar stii ca ai avut casco, si alta data de buna voie si nesilit de nimeni nu mai iti faci.
:)
doar scrie fain in procesul verbal de predare primire ca utilizatorul are obligatia de a efectua cu asiguratorul inspectia de risc, daca este vorba de o masina second hand, ori masina d-voastra fiind noua acea stipulare este total aiurea.
:)
e bun asa, utilizatorul care plateste prima anuala sa il forteze pe agent sa vina sa vada masina, daca acesta nu are timp sau chef, dar lasa ca vine ea criza si atunci ii vedem noi pe asiguratori ce firme de leasing mai asigura ei, daca se vinde o masina la 4 luni.
:)