avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare decizie de concediere la ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare decizie de concediere la ITM

Buna ziua!
Puteti sa-mi spuneti, va rog care este termenul legal de depunere a deciziei de concediere la ITM? Stiu ca este 5 zile de la perfectare, dar am un contract care inceteaza la 31.12.2009 (decizie de concediere). Noi nu ne intoarcem la lucru decat in 05.12.2009. mai pot sa il inregistrez atunci?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:28, 5 Ianuarie 2010
Alegeti una din cele doua modalitati: ori le duceti la final, cand ii inchideti carnetul de munca, ori le duceti parcurs si nu le mai duceti la final.
Cred ca este mai bine sa se duca la final , astfel incat va fi mai usor sa se certifice inscrierile facute in carnetele de munca.
Buna ziua!
Revin cu probleme mea cu decizia de concedire. Stiu, mi-ati acris ca pot depune documentul in 5 zile de la perfectare, daca data incetarii este 31.12.2009 pot sa merg la itm pentru inregistrare in data de 08.12.2009?
Imi cer scuze, dar nu stiu care este termenul legal de depunere a documenteler in sensul in care exista sau nu o legatura intredata incetarii si emiterea deciziei.
Multumesc
Daca data de incetare a c.i.m. este 31.12.2009, atunci decizia puteti emite decizia in data de 04.01.2010 astfel incat sa puteti mergeti la ITM in data de 08.01.2010. (De exemplu, Decizia nr.01/04.01.2010 chiar data c.i.m. a incetat in 31.12.2009).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie concediu odihna Manin Manin Buna ziua daca conform CCM la nivel de unitate se acorda in functie de vechime mai multe zile de CO trebuie facuta decizie la data acordarii lor? (vezi toată discuția)
Aprobare de pastrare cm societate deea_nov deea_nov Ce acte mai trebuie inregistrate la ITM daca societatea a obtinut aprobarea pentru pastrarea C.M.? Contractul de munca se inregistreaza? Dar actele aditionale ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea actelor aditionale la itmb Monici Monici Buna ziua, Am si eu o intrebare: potrivit informatiilor primite astazi, s-a revenit la Legea 130/1999 potrivit careia actele aditionale ale societatilor ... (vezi toată discuția)