Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 o necesitate de interes national

Strategia de vaccinare împotriva Covid-19 este o strategie de interes național.
Primii vor trebui vaccinați medicii, profesorii, bugetarii care au contact cu publicul si toti politicienii care ocupa funcții publice.

Daca acestia vor deveni imuni la noul coronavirus va scădea semnificativ rata de infectare dar nu de tot.

La profesori necesitatea este maxima ca sa se poată începe școlile.

Elevii cred ca ar trebui si ei inclusi in prioritatea de interes național pentru ca in cazul în care acestia nu vor fi vaccinați isi vor infecta parintii si bunicii.
Daca vaccinarea a fi finalizata în decembrie 2020 in ianuarie 2021 ar putea începe școlile.

Daca cei vaccinați nu mai transmit virusul pandemia este pe sfert rezolvata.
Dar, depinde si cat timp va rezista imunizarea si daca la toti cei vaccinați efectul vaccinului va fi la fel ca durata in timp.
Nu am vazut niciun studiu pe acest aspect.

Stie cineva care este numărul acestora de mai sus si cate doze de vaccin ar fi necesare?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
V-am spus ca va fi lume multa la maratonul vaccinării din București.
Este asemenea aglomerație de se tem jurnaliștii ca vor fi mulți infectati.
Fiind aglomerația afara, fiind soare puternic și căldură și având și masti sunt slabe șanse sa se infecteze la coada la vaccinare.

Beneficiul vaccinarii depășește riscurile, cum.spun toti in UE și în aceasta privinta au dreptate în cazul.dat deoarece nici nu exista mai deloc.risc de infectare la coadă.

Însă, tot nu a ajuns încă București la.1 milion de vaccinați și va mai dura.
Mai trebuie sa vina și cei care au nevoie de ulei, pâine, etc, ca să ajungem la.1 milion de vaccinați in București și pana în acest moment guvernul nu vrea sa dea nimic la cei sărmani.
Mai avem insa timp sa asteptam intrucat era coada prea mare astazi.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Medicii au fost surprinsi intrucat a venit mai multa lume la vaccinare decat se asteptau.
Este bine ca au venit in jur de 1000 de persoane de peste 60 de ani.Probabil ca aceste persoane nu au reusit sa se programeze pe ,,inteligentele" platorme si prin telefonul care suna non-stop ocupat.
Cand autoritatile fac ceva cu cap lucrurile merg bine.
Eu de cateva luni recomandam asa ceva.

,,Medicul Mihai Craiu, coordonatorul centrului de vaccinare de la Sala Palatului, a declarat, sâmbătă, la Digi24, că în cursul nopții, în fiecare minut au fost câte 3-4-5 persoane care au venit să se vaccineze. El a povestit că au fost situații în care români din străinătate au venit să își imunizeze copiii care abia împliniseră 16 ani. "

[ link extern ]

Este insa un numar mult prea mic pentru Bucuresti si pana la 1 milion de oameni pare sa mai fie drum lung.
Important este sa se organizeze bine vaccinarea deoarece oamenii se vacineaza.
Chestia cu cei sarmani ramane insa valabila.
Acestia nu se vor vaccina daca nu sunt stimulati.

Au fost foarte multi tineri la vaccinare ceea ce este foarte bine din punct de vedere strategic deoarece acestia sunt principalul vector de transmitere a virusului si...ca sa o limitam trebuie sa avem grija la vectorii de transmisie...

Ieri in Bucuresti era de parca nici nu ne aflam in pandemie si parea ca este sarbatoare...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am remarcat faptul ca, mulți plecau de la terase la vaccinare în jurul orei 21 după ce unii consumau și ceva băuturi alcoolice.
Nu am auzit ca cei tineri sa fi avut vreo problema după vaccinare.

Rusii nu prea se vaccinează întrucât după vaccinarea cu Sputnik V nu au voie să bea vodka.

La Pfizer si Moderna nu exista probleme asa cum exista în cazul vaccinului rusesc?
Clarificare legislativa:
"Curtea Europeană a Drepturilor Omului a decis că vaccinarea obligatorie nu încalcă nici dreptul la viaţă privată, nici libertatea de gândire, conştiinţă și religie. Marea Cameră a Curții a stabilit că „principiul solidarității sociale poate justifica impunerea vaccinării tuturor, când este vorba despre protejarea persoanelor mai vulnerabile.”

[ link extern ]
Da, știam.
Este de vreo luna data hotărârea CEDO.
Curtea Europeană a dat eficienta la ceea va tot spuneam de-a lungul timpului și este o hotărâre normala a instantei europene.
Nu știu daca nu cumva am mentionat-o și eu anterior.
În legea bugetului de stat exista ceva cu bani pentru vaccinare obligatorie mai înainte de hotărârea CEDO.

26 de.milioane de germani vaccinați cu prima doza.
Cum au făcut nemții atâtea doze?
Este mult chiar și pentru Germania.
Se pare ca germanii rămân eficienți în continuare.

Sper sa devina și România atat de eficienta.
Suntem pe drumul cel bun dar mai este de lucru...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat